Harmonia natury i smaku. Food Hall WITA
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Gdynia to miasto pełne niespodzianek, słynące z dynamicznego rozwoju, pięknych plaż i modernistycznej architektury, która przyciąga turystów z całego świata. Centrum Handlowe Witawa, zlokalizowane w sercu zielonej dzielnicy Witomino, przez lata pełniło funkcję lokalnego centrum handlu i spotkań. Teraz, nieco zapomniane, dzięki zaangażowaniu pracowni Biuro Kreacja ma szansę na nowo odżyć. Projekt food hall-u, będący rewitalizacją istniejących przestrzeni, to ambitne przedsięwzięcie, którego podjęła się gdyńska pracownia projektowa z Dorotą Terlecką na czele.
Zielona enklawa
Główną inspirację dla projektu stanowiła niezwykła lokalizacja. Witomino, malownicza dzielnica Gdyni, ma bogatą historię sięgającą XIX wieku. Początkowo była to niewielka wieś, która prawdziwy rozwój przeżyła po II wojnie światowej, kiedy zaczęto budować liczne osiedla mieszkaniowe. Dziś Witomino to zróżnicowane miejsce, łączące blokowiska z lat 60. i 70. z nowoczesnymi osiedlami i domami jednorodzinnymi. Położone na wzgórzach, oferuje piękne widoki i spokojne tereny zielone płynnie łącząc przyrodę z pulsującym życiem miasta. To właśnie ta bliskość natury stała się punktem wyjścia dla koncepcji food hall-u.
„Wnętrze food hall-u w Witawie urzeka ciepłymi, naturalnymi kolorami oraz prostym, lecz efektownym oświetleniem, które podkreśla wysoką przestrzeń. Naszym celem było stworzenie wnętrza przyjaznego dla wszystkich odwiedzających, tak aby każdy czuł się tu naturalnie i swobodnie. Chcemy, aby zarówno młodzi użytkownicy, jak i osoby starsze znalazły tu swoje miejsce. Ciepłe, naturalne kolory oraz proste, ale eleganckie wykończenia mają na celu stworzenie atmosfery, w której każdy poczuje się komfortowo.” - mówi projektantka Dorota Terlecka z pracowni Biuro Kreacja
Centralnym punktem wnętrza jest elegancko wykończony bar, który został obudowany niewielkimi płytkami w odcieniach brązu i zieleni, doskonale harmonizujących z otaczającą przyrodą. Umieszczony nad barem ekran będzie transmitować zarówno wydarzenia sportowe, jak i artystyczne wizualizacje, tworząc niepowtarzalną atmosferę, która przyciągać będzie zarówno miłośników sportu, jak i pasjonatów kultury.
Miejsce dobrego smaku i rozrywki
Gastronomiczna oferta nowego food hall-u to prawdziwa uczta dla podniebienia. Znajdzie się tu pięć różnorodnych punktów gastronomicznych oraz bar z opcją śniadań.
„Choć szczegółowe nazwy restauracji pozostają na razie tajemnicą, możemy zapewnić, że będą to "oddziały" znanych i cenionych lokali, które przygotują dla naszych gości dania w wydaniu foodhallowym - krótsze, lecz zachowujące najwyższą jakość i smak. Jedną z atrakcji będzie boks specjalizujący się w pysznych wypiekach oraz śniadaniowych przysmakach, który wieczorami zamieni się w przytulne miejsce do oglądania ulubionych wydarzeń sportowych przy kieliszku wina.” - mówi Paweł Gajdus współzałożyciel inwestycji
Rewitalizacja Witawy to nie tylko nowy food hall, lecz również krok w kierunku stworzenia przestrzeni, która będzie służyć lokalnej społeczności przez wiele lat, harmonijnie łącząc miejskie życie z otaczającą przyrodą.
Projekt: Dorota Terlecka, Marta Pruszyńska, Denis Durtsev
Wizualizacje: Will be studio
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.