Inteligentna kuchnia – nowoczesne rozwiązania dla wymagających
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Już co trzeci Polak budujący dom wyposaża go w inteligentne systemy sterowania. Pakiety smart home coraz chętniej udostępniają także deweloperzy. Część z rozwiązań technologicznych z powodzeniem można zastosować w kuchni, co w znaczny sposób ułatwi codzienne przygotowywanie posiłków. Podpowiadamy, na które pomysły warto szczególnie zwrócić uwagę.
Pakiet innowacyjnych rozwiązań w kuchni może w znaczący sposób skrócić czas przygotowywania potraw i ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Dedykowane kuchniom inteligentne systemy dotyczą z jednej strony zabudowy mebli kuchennych, a z drugiej – różnego rodzaju wyposażenia, zaczynając od sprzętów kuchennych, a kończąc na oświetleniu. Łączy je jedno: dzięki nim korzystanie z kuchni staje się funkcjonalne, komfortowe i ergonomiczne.
Gotowanie ze smartfonem
Wyobraźmy sobie spotkanie rodzinne, podczas którego przygotowywany posiłek odgrzewamy w piekarniku sterowanym za pomocą aplikacji. Telefon przypomni nam również o konieczności dosypania soli czy płynu nabłyszczającego do zmywarki. A okap włączy się sam po wykryciu pary unoszącej się znad kuchenki. Taki jest sprzęt AGD przyszłości określany mianem inteligentnego. W rzeczywistości z inteligencją nie mają wiele wspólnego: są to urządzenia zautomatyzowane, wyposażone w nowe funkcje cyfrowe. Ich działanie opiera się z jednej strony na bezprzewodowym połączeniu z internetem, dzięki czemu można je obsługiwać z poziomu smartfona lub tabletu, a z drugiej na wbudowanych systemach i czujnikach, które dostosowują czas i rodzaj pracy do okoliczności, np. dobierają program pieczenia do wagi umieszczonego w piekarniku posiłku.
Czy warto mieć je w swojej kuchni? Mimo że inteligentne sprzęty wiążą się z wyższym kosztem w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami, to trzeba mieć na uwadze, że produkowane są z myślą o funkcjonalności i wygodzie użytkownika. Jeśli budżet nam na to pozwala – warto w nie zainwestować.
I wszystko jasne
W projektowaniu prawdziwie nowoczesnej kuchni należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Również w tym przypadku rynek oferuje nam inteligentne systemy dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Takie jest m.in. oświetlenie piątej generacji LOOX LED, umożliwiające zdalne sterowanie światłem. System wykorzystuje łączność przez Bluetooth, dzięki któremu możemy dopasować barwę oraz natężenie światła za pomocą pilota lub przez aplikację Häfele Connect zainstalowaną na smartfonie czy tablecie.
Warto pamiętać, że odpowiednie oświetlenie w kuchni odgrywa ogromną rolę. – Dobrze dobrane znacząco podnosi komfort przygotowywania posiłków. Dla naszej wygody i dobrego zdrowia, zwłaszcza wzroku, koniecznością jest oświetlenie blatu roboczego. Warto tutaj sięgnąć po popularne taśmy LED, które w równomierny sposób oświetlają część roboczą – wyjaśnia Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Jak dodaje ekspert, trzeba też pamiętać o oświetleniu wnętrz mebli: – Dzięki temu mamy pełen pogląd na zawartość, to szczególnie przydatne w przypadku szuflad. Tego typu oświetlenie wyposażone jest w czujniki, dzięki czemu nie musimy się martwić o wpływ na środowisko czy wysokie rachunki za prąd. Szeroki wybór wersji kolorystycznych opraw czy listew LED, a także rodzajów oświetlenia sprawia, że dopasowanie go do aranżacji wnętrza powinno być proste, a jednocześnie efektowne.
Nowoczesna zabudowa kuchni
Innowacyjne technologie znajdują też zastosowanie w zabudowie kuchennej. Mają przede wszystkim służyć jak najlepszemu wykorzystaniu miejsca, a także zapewnić ergonomię użytkowania. Widać to m.in. systemach typu push, dzięki którym można zrezygnować z uchwytów, w podnośnikach do szafek górnych, a także w innowacyjnych rozwiązaniach do narożników kuchennych. Jednym z nich jest wysuwana półka Ninka Qanto od Häfele. Wyposażono ją w mechanizm, dzięki któremu półki wyjeżdżają ponad blat szafki, zapewniając łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów. W blacie możemy również schować gniazda elektryczne. To eleganckie i praktyczne rozwiązanie, gdy potrzebne jest podłączenie sprzętu kuchennego lub podładowanie telefonu. – Gniazdo Twist mieści się w grubości standardowego blatu, dzięki czemu nie wchodzi w kolizję z szafkami, a także nie zabiera cennego miejsca – wyjaśnia Michał Kichler. Po skończonej pracy wystarczy jednym ruchem obrócić pokrywę i ponownie zabezpieczyć gniazdo.
Nowoczesne rozwiązania dają także szerokie możliwości aranżacyjne, zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Tak jest w przypadku popularnych kuchni otwartych na salon, które stawiają duże wyzwanie organizacyjne dla użytkowników, szczególnie dla tych, którzy lubią jednolitą zabudowę i minimalistyczne wnętrza. Z pomocą przychodzą tutaj systemy, dzięki którym można szybko i wygodnie zasłonić całą kuchnię. Taki jest np. system składanych frontów Slido F-Park od Häfele. – To bardzo ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla małych powierzchni, ponieważ front chowa się we wnęce konstrukcyjnej. Z jednej strony daje to swobodny dostęp do mebli, a z drugiej oszczędza miejsce – mówi Michał Kichler.
To tylko przykładowe rozwiązania technologiczne dostępne obecnie na rynku. Co przyniesie przyszłość? Być może już niedługo będziemy mogli kupić lodówkę, która sama zrobi listę zakupów i poinformuje o produktach, których termin przydatności do spożycia zbliża się ku końcowi. Wszystko po to, by jeszcze bardziej ułatwić sobie życie. Eksperci zgodnie twierdzą, że nowoczesne technologie nie będą celem samym w sobie, dlatego możemy spodziewać się sprzętów kuchennych i systemów meblowych jeszcze lepiej dopasowanych do potrzeb użytkowników.
Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.