Komunikaty PR

Jak często powinniśmy prać i wymieniać pościel?

2021-11-15  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Ciuchta
Konkret PR

ul. Konduktorska 4 lok. 9
00-775 Warszawa
e.ciuchta|konkretpr.pl| |e.ciuchta|konkretpr.pl
508 338 267
www.konkretpr.pl

Świeża, wyprana pościel może sprawić, że nasz sen będzie przyjemny, a także zdrowy. Bez regularnego odświeżania i wymiany jesteśmy narażeni na kontakt z niewidocznymi gołym okiem roztoczami. Mikroby te zaostrzają przebieg alergii i wielu chorób dermatologicznych. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o kołdry, poduszki i poszewki, aby nocny odpoczynek nie wiązał się z problemami zdrowotnymi.

Według sondażu przeprowadzonego przez markę WENDRE na ogólnopolskiej grupie 1000 osób, 74% respondentów twierdzi, że kołdrę należy wymieniać co 4 lata lub częściej. Niestety te deklaracje nie zgadzają się ze średnim czasem użytkowania. W większości przypadków człowiek używa tej samej kołdry przez około 9 lat! Nowa pościel kupowana jest najczęściej ze względu na zbyt długi czas użytkowania lub konieczność, wynikającą ze zniszczenia lub zalania. Jednak jej wymiana powinna być dokonywana znacznie częściej.

Wymiana pościeli – dlaczego jest bardzo ważna

Jak podaje Journal of Dermatological Science, przeciętny człowiek, każdego dnia traci 500 milionów komórek skóry. Dużą część z nich możemy znaleźć w naszych łóżkach. Podczas snu, ciało poci się, naskórek się łuszczy, a włosy wypadają. Stają się idealną pożywką dla roztoczy. Te mikroorganizmy wywodzące się z rodziny pajęczaków uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Takie warunki panują właśnie w pościeli. Czy mogą mieć one wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia? Opowiedz na to pytanie jest twierdząca.

Brak regularnej wymiany poszewek, kołdry i poduszek naraża skórę na kontakt z bakteriami, grzybami i wirusami. To z kolei może prowadzić do rozwinięcia się takich schorzeń jak, kontaktowe zapalenie skóry, trądzik lub egzema. Dzieje się tak, ponieważ nagromadzony brud, olejki do twarzy, pot i włosy, znajdujące się na poszewkach, z powrotem przenoszone są na skórę. Co więcej, mogą one przesiąkać przez powłoczkę i gromadzić się na poduszkach, pozostawiając żółte plamy na powierzchni. Substancje te zatykają pory, nasilają wykwity u osób o wrażliwej skórze i powodują przebarwienia. Na poszwach osiadają także roztocza kurzu domowego, które zaostrzają, a nawet wywołują nowe alergie. Nie zapominajmy o kołdrze, w której wnętrzu także można znaleźć mikroskopijne nieczystości. Jej poszycie, wskutek oddziaływania potu z czasem przybiera intensywny żółty kolor, a zapach ulega zmianie. Wypełnienie zaś traci na sprężystości i zbija się w gródki. Trudniej wtedy jest utrzymać komfortową temperaturę ciała. Jeśli chcemy zapewnić sobie zdrowy i komfortowy sen poduszki powinniśmy wymieniać na nowe co 2 lata, a kołdrę optymalnie co 3-4 lata (max. 5).

Sprzymierzeniec walki z roztoczami

Chcąc ograniczyć rozwój roztoczy, warto zainwestować w kołdrę i poduszkę antyalergiczną. Produkty te wykonane są z materiałów odprowadzających wilgoć. Dodatkowo zapewnią organizmowi odpowiednią regulację termiczną w trakcie odpoczynku, przy zachowaniu właściwej wymiany powietrza. Również nie przepuszczają do swojego wnętrza roztoczy, co znacząco redukuje ich namnażanie i pomaga zachować czystość i higienę. Doskonałym przykładem mogą być produkty z linii Antibacterial marki Wendre. Wytworzone z mikrofibry, wyjątkowo trwałej i odpornej na zagniecenia. Ponadto, może być prana w domowych warunkach bez obaw utraty sprężystości. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w ten sposób możemy zabezpieczyć się przed podrażnieniami skóry i alergiami. Osoby zmagające się z różnymi dermatologicznymi chorobami mogą rozważyć powlekanie poduszek antyalergicznych w jedwabne poszewki. Tkanina ta będzie dodatkową barierą ochronną przed bakteriami, wirusami i grzybami. Ze względu na swoje naturalne właściwości nie wchłania kremów, ogranicza pocenie się, wyrównuje koloryt skóry i wspomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu jej nawilżenia. Pamiętajmy jednak, że jedwab wymaga delikatnego czyszczenia.  

Jak często powinno się prać pościel?

Częstotliwość odświeżania pościeli zależy od wielu indywidualnych czynników: ubrań, w których śpimy, towarzystwa zwierząt domowych w łóżku, tendencji do pocenia się. Zaleca się cotygodniowe pranie poszewek, w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza – oczywiście, zależy to od tkaniny.  Częściej, bo nawet do 3 razy w tygodniu, powinny wymieniać je osoby z skłonnościami do trądziku. W przypadku kołder i poduszek czynność tę powinniśmy wykonywać co 2 do 3 miesięcy. Jeśli nie mamy odpowiednich warunków na wypranie i wysuszenie kołdry, warto oddać ją do czyszczenia w pralni. Istotne jest, by była porządnie wysuszona, nim powróci do codziennego użytku. W innym wypadku należy spodziewać się szybkiego rozwoju roztoczy. W okresie zimowym pościel możemy wietrzyć na mrozie. W ten sposób także pozbędziemy się niechcianych mikroskopijnych gości.

Sposoby na przedłużenie czystości pościeli

Pamiętajmy, że częste pranie kołder, poduszek i poszewek może wpływać na ich stan. Jeśli chcemy przedłużyć ich czystość i żywotność, należy:

  • Dokładnie myć się przed pójściem spać – w ten sposób pozbędziemy się większości martwego naskórka, a w następstwie zmniejszymy ilość roztoczy.
  • Spać w piżamie wykonanej z naturalnych i przewiewnych materiałów – to istotne, ponieważ nasza skóra swobodnie oddycha i nie jest narażona na podrażnienia. Należy wybierać bieliznę nocną wykonaną z bawełny, wiskozy lub jedwabiu.
  • Rozścielać narzutę lub koc na łóżko – materiał ten dodatkowo ochroni przed kurzem i brudem.
  • Ograniczyć wpuszczanie zwierząt do sypialni – obecność czworonogów znacznie zwiększa ilość roztoczy i brudu.

Regularne pranie i wymiana pościeli pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie. Przysłuży się także urodzie. Nie zapominajmy o tej czynności i wpiszmy ją do naszych domowych obowiązków.

 

Źródło:

Leonard M. Milstone, „Epidermal Desquamation”, Journal of Dermatological Science 36, nr 3, 1 grudnia 2004 r., s. 131–140.

Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Konkret PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.