Jak dbać o czyste powietrze w domu?
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Zimą, gdy trwa szczyt sezonu grzewczego, niebezpieczny dla zdrowia smog doskwiera szczególnie. Jednak problem złej jakości powietrza dotyczy nie tylko otoczenia zewnętrznego. Okazuje się, że to właśnie w pomieszczeniach może być ono nawet pięć razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Warto więc zadbać o lepszy klimat w domowych wnętrzach, tym bardziej, że szczególnie zimą, to właśnie w czterech ścianach spędzamy zdecydowaną większość czasu.
Za złą jakość powietrza odpowiadają m.in. formaldehydy, które de facto są także składnikiem smogu. To toksyczne, silnie aromatyczne substancje chemiczne stosowane w materiałach budowlanych i artukułach codziennego użytku, w tym chociażby w drewnianych meblach czy w lodówkach. Niestety bardzo łatwo przenikają one do organizmu przez układ oddechowy, powodując różnego rodzaju problemy zdrowotne, w tym astmę czy alergie. Uważa się również, że mają działanie kancerogenne. Jednym ze sposobów walki ze szkodliwymi formaldehydami jest wykorzystanie w aranżacji wnętrz farby Tikkurila Optiva Clean Air.
Opracowana w innowacyjnej technologii oczyszczającej powietrze Tikkurila Optiva Clean Air redukuje stężenie niebezpiecznych formaldehydów w pomieszczeniach, co potwierdzają przeprowadzone przez niezależne, akredytowane laboratorium badania. Malując nią ściany można więc znacząco poprawić klimat w domu, a przy okazji wykreować piękne wnętrzarskie aranżacje. Można ją bowiem zabarwić na ponad 13 tysięcy odcieni, dopasowując styl wnętrza do reszty wystroju, a przede wszystkim do własnych upodobań.
Dbając o czyste powietrze warto otaczać się też roślinami. Nie od dziś wiadomo, że poprawiają one klimat w pomieszczeniu, więc w tym przypadku najlepiej sprawdzi się zasada: im więcej, tym lepiej. Roślinność działa jak naturalny filtr, wchłaniając szkodliwe związki z powietrza. Jest też przy tym urokliwą ozdobą wnętrz. Zielone kwiaty doniczkowe wprowadzą do domu żywe kolory i witalność, nadając wnętrzom przytulność. Niezwykle pięknie skomponują się z drewnem i kolorami nawiązującymi do barw ziemi, tworząc pełne naturalności aranżacje, w których wręcz czuć pozytywny, rześki klimat.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.