Komunikaty PR

Jak dobrać ogrodzenie do architektury budynku?

2021-09-17  |  12:30

Architektura jest dziedziną podlegającą ciągłym zmianom, niezwykle wrażliwą na nastroje i mody. W Polsce, jeśli chodzi o architektoniczne gusty, dwie najbardziej rozpoznawalne grupy inwestorów to z jednej strony wielbiciele form klasycznych, z drugiej nowoczesnych, modernistycznych brył. Do którejkolwiek z tych grup należycie, z pewnością będziecie chcieli, aby wasza posesja była estetycznie i modnie ogrodzona. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, dobierając ogrodzenie do architektury domu.

Styl klasyczny

W Polsce jest zwykle utożsamiany z formami czerpiącymi inspiracje z tradycyjnych, często regionalnych wzorów. Najbardziej czytelną dominantą takiego stylu jest skośny dach. To rozwiązanie pojawiało się zarówno na budynkach szlacheckich dworów, jak i wiejskich chałup. Jednak wyznaczników stylu klasycznego, patrząc na powstające obecnie obiekty, szczególnie domy jednorodzinne, wskazać można dużo więcej – będą to wole oka, kolumny, łukowo sklepione okna czy przypory. Efekt budynku klasycznego uzyskuje się także stosując odpowiedni rodzaj tynku czy dachówki. A jak z ogrodzeniami?

– Dopasowując ogrodzenie do obiektu w tym stylu, warto sięgać po formy lekko stylizowane, czyli nawiązujące klimatem do budynku – mówi Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Idealnie nadają się do tego modele Rubin czy Szafir. Natomiast jeśli nie chcemy czytelnie odwoływać się stylem ogrodzenia do architektury, sięgajmy po wzory najprostsze, dyskretne, regularne, ale eksponujące budynek np. Jantar czy Ametyst.

Styl nowoczesny

Ten styl nie miał nad Wisłą „dobrej prasy”, ponieważ przez wiele dziesięcioleci kojarzony był z projektami powstającymi w okresie PRL-u. Wiele wybitnych dzieł z tamtego czasu pozostało niedocenionych przede wszystkim z powodu marnej jakości wykorzystanych do budowy materiałów. To one spowodowały, że architektura ta odbierana była jako szara, brudna, nieprzyjazna. Podobnie oceniane były domy jednorodzinne powstające w okresie komunizmu, czyli znane nam dobrze „kostki”. Dopiero po latach zwrócono uwagę na ich prostotę i funkcjonalność. Przykładowo płaski dach powoduje, że nie pojawiają się pomieszczenia ze skosami, co znacząco ułatwia urządzanie wnętrz. Oprócz stropodachu, wyznacznikami takiej nowoczesnej bryły są duże przeszklenia, odważne łączenie strefy wewnętrznej z zewnętrzną, odsłonięte elementy konstrukcyjne, obecność wyraźnych i prostych linii oraz wnętrza na planie otwartym.

– Jak wiadomo architektura w stylu nowoczesnym bardzo lubi geometryczne kształty – radzi Małgorzata Podemska. – Dlatego korzystnie jest przenieść tę geometrię także na ogrodzenie. Dobrą propozycją są minimalistyczne, poziome modele z serii Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych, takie jak np. Malachit czy Turkus. Wybór jest naprawdę duży, dający możliwość dopasowania stopnia przezierności do własnych preferencji.

Nowoczesna stodoła

Osobno warto wspomnieć jeszcze o bryle czerpiącej z obu wymienionych wyżej stylów. Mowa o popularnej ostatnio nowoczesnej stodole, która łączy tradycyjny kształt wiejskiego magazynu na siano (prostokątny rzut, skośny dach a często także deskowana elewacja) z nowoczesnymi rozwiązaniami np. ogromnymi przeszkleniami, otwartymi wnętrzami oraz uwielbieniem dla prostych linii i kształtów. 

– Forma nowoczesnej stodoły jest oczywiście tradycyjna – zauważa Małgorzata Podemska. – Jednak większość odbiorców taki budynek określi jako nowoczesny. Zresztą wielu współczesnych, znanych polskich architektów eksperymentuje z tą formą. Dobrze jest więc, dobierając ogrodzenie do takiego obiektu, stawiać na modele jedynie delikatnie nawiązujące do tradycji, jak np. Jaspis którego proste, pionowe poprzeczki zostały przełamane subtelnym, geometrycznym wzorem.


Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem. www.plast-met.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Czyszczenie sprzętu ogrodowego - bębny z wężem w akcji Biuro prasowe
2021-10-18 | 16:00

Czyszczenie sprzętu ogrodowego - bębny z wężem w akcji

Sezon ogrodniczy dobiega końca co oznacza, że najwyższy czas na oczyszczenie narzędzi, mebli ogrodowych czy posadzki na tarasie. W zadaniu tym doskonale sprawdzą się bębny z wężem.
Dom Oryginalne z natury – przyciski spłukujące w wyjątkowej odsłonie
2021-10-18 | 15:00

Oryginalne z natury – przyciski spłukujące w wyjątkowej odsłonie

Przyroda to niewyczerpane źródło inspiracji. Spragnieni bliskości, chętnie zapraszamy ją do naszych wnętrz. Teraz, dzięki rozwiązaniom od marki TECE, może zagościć
Dom La dolce vita! Włoskie inspiracje w apartamencie projektu JN Studio
2021-10-18 | 12:32

La dolce vita! Włoskie inspiracje w apartamencie projektu JN Studio

Właścicielka tego mieszkania – atrakcyjnie zlokalizowanego w nowej inwestycji blisko centrum Wrocławia – chciała, by było uporządkowane, przytulne i widne. Miało być urządzone

Więcej ważnych informacji

Moda

Gwiazdy

Marzena Rogalska: Zawsze znajduję czas na czytanie książek. Jak człowiek nie czyta codziennie, to już po nim

Dziennikarka zaznacza, że nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania chociażby jednej strony książki. Najchętniej wybiera klasykę, literaturę współczesną i publikacje poświęcone ks. Józefowi Tischnerowi. Jej zdaniem nowości wydawniczych jest tak dużo, że trudno za nimi nadążyć. W tym gąszczu różnorakich propozycji warto jednak znaleźć coś odpowiedniego dla siebie i mimo napiętego grafiku znaleźć czas na lekturę.

Ochrona środowiska

Trwają prace nad wprowadzeniem do szkół przedmiotu edukacja ekologiczna. Według ekspertów nauka powinna mieć formę zabawy

Nauczyciele i edukatorzy wskazują, że pogłębianie wiedzy dzieci i młodzieży na temat środowiska i ochrony klimatu to konieczność, ale nie sprawdzi się w formie zakazów, nakazów czy straszenia kryzysem klimatycznym. W przypadku dzieci potrzebny jest przystępny język i narzędzia, które umożliwią przyswajanie wiedzy przez zabawę. Przykładem takiej pomocy naukowej może być projekt uruchomiony przez Kolektyw Mamy Projekt pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz prywatnych firm. Wspólnie opracowały edukacyjną grę, która dotarła już do ok. 300 tys. dzieci w Polsce. 

Regionalne - Mazowieckie

W Warszawie powstanie miejsce promujące marki kobiece. Ma pomóc w rozwoju ich biznesu

Dharma to przestrzeń eventowa, kawiarnia i showroom marek kobiecych, która ma łączyć kobiety, wspierać wymianę doświadczeń i rozwój ich biznesów. Jej pierwsza siedziba powstaje na warszawskim Żoliborzu, ale już za trzy lata zgodnie z planem pojawią się kolejne zarówno w innych dzielnicach stolicy, jak i w różnych polskich miastach. 6 października ruszyła kampania crowdfundingowa na rzecz projektu. Jest to pierwsza taka zbiórka organizowana na rzecz prostej spółki akcyjnej.