Komunikaty PR

Jak dobrać ogrodzenie do architektury budynku?

2021-09-17  |  12:30
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Architektura jest dziedziną podlegającą ciągłym zmianom, niezwykle wrażliwą na nastroje i mody. W Polsce, jeśli chodzi o architektoniczne gusty, dwie najbardziej rozpoznawalne grupy inwestorów to z jednej strony wielbiciele form klasycznych, z drugiej nowoczesnych, modernistycznych brył. Do którejkolwiek z tych grup należycie, z pewnością będziecie chcieli, aby wasza posesja była estetycznie i modnie ogrodzona. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, dobierając ogrodzenie do architektury domu.

Styl klasyczny

W Polsce jest zwykle utożsamiany z formami czerpiącymi inspiracje z tradycyjnych, często regionalnych wzorów. Najbardziej czytelną dominantą takiego stylu jest skośny dach. To rozwiązanie pojawiało się zarówno na budynkach szlacheckich dworów, jak i wiejskich chałup. Jednak wyznaczników stylu klasycznego, patrząc na powstające obecnie obiekty, szczególnie domy jednorodzinne, wskazać można dużo więcej – będą to wole oka, kolumny, łukowo sklepione okna czy przypory. Efekt budynku klasycznego uzyskuje się także stosując odpowiedni rodzaj tynku czy dachówki. A jak z ogrodzeniami?

– Dopasowując ogrodzenie do obiektu w tym stylu, warto sięgać po formy lekko stylizowane, czyli nawiązujące klimatem do budynku – mówi Małgorzata Podemska, menadżer ds. rozwoju rynku w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Idealnie nadają się do tego modele Rubin czy Szafir. Natomiast jeśli nie chcemy czytelnie odwoływać się stylem ogrodzenia do architektury, sięgajmy po wzory najprostsze, dyskretne, regularne, ale eksponujące budynek np. Jantar czy Ametyst.

Styl nowoczesny

Ten styl nie miał nad Wisłą „dobrej prasy”, ponieważ przez wiele dziesięcioleci kojarzony był z projektami powstającymi w okresie PRL-u. Wiele wybitnych dzieł z tamtego czasu pozostało niedocenionych przede wszystkim z powodu marnej jakości wykorzystanych do budowy materiałów. To one spowodowały, że architektura ta odbierana była jako szara, brudna, nieprzyjazna. Podobnie oceniane były domy jednorodzinne powstające w okresie komunizmu, czyli znane nam dobrze „kostki”. Dopiero po latach zwrócono uwagę na ich prostotę i funkcjonalność. Przykładowo płaski dach powoduje, że nie pojawiają się pomieszczenia ze skosami, co znacząco ułatwia urządzanie wnętrz. Oprócz stropodachu, wyznacznikami takiej nowoczesnej bryły są duże przeszklenia, odważne łączenie strefy wewnętrznej z zewnętrzną, odsłonięte elementy konstrukcyjne, obecność wyraźnych i prostych linii oraz wnętrza na planie otwartym.

– Jak wiadomo architektura w stylu nowoczesnym bardzo lubi geometryczne kształty – radzi Małgorzata Podemska. – Dlatego korzystnie jest przenieść tę geometrię także na ogrodzenie. Dobrą propozycją są minimalistyczne, poziome modele z serii Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych, takie jak np. Malachit czy Turkus. Wybór jest naprawdę duży, dający możliwość dopasowania stopnia przezierności do własnych preferencji.

Nowoczesna stodoła

Osobno warto wspomnieć jeszcze o bryle czerpiącej z obu wymienionych wyżej stylów. Mowa o popularnej ostatnio nowoczesnej stodole, która łączy tradycyjny kształt wiejskiego magazynu na siano (prostokątny rzut, skośny dach a często także deskowana elewacja) z nowoczesnymi rozwiązaniami np. ogromnymi przeszkleniami, otwartymi wnętrzami oraz uwielbieniem dla prostych linii i kształtów. 

– Forma nowoczesnej stodoły jest oczywiście tradycyjna – zauważa Małgorzata Podemska. – Jednak większość odbiorców taki budynek określi jako nowoczesny. Zresztą wielu współczesnych, znanych polskich architektów eksperymentuje z tą formą. Dobrze jest więc, dobierając ogrodzenie do takiego obiektu, stawiać na modele jedynie delikatnie nawiązujące do tradycji, jak np. Jaspis którego proste, pionowe poprzeczki zostały przełamane subtelnym, geometrycznym wzorem.


Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem. www.plast-met.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.