Komunikaty PR

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła ściany?

2022-01-06  |  11:05
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Dom musi trzymać ciepło w środku. Ile dokładnie – to wynika z przepisów budowlanych. Ustawowe normy zapotrzebowania na ciepło, a tym samym na energię potrzebną do jego wyprodukowania, są cyklicznie zaostrzane. To jeden z elementów proklimatycznej polityki Unii Europejskiej.

„Obecny standard energetyczny obowiązuje od początku tego roku. Wynikającego z niego wymagania muszą spełniać wszystkie nowo budowane domy oraz budynki modernizowane” – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej styropian. Mówiąc najprościej – przepisy określają, ile ciepła powinno zostać w domu. Z tego wynika też, ile energii potrzeba do jego wyprodukowania. Im mniej ciepła „ucieka” na zewnątrz, tym mniej energii zużywamy do ogrzania domu. A skoro tak, to dbałość o środowisko idzie w parze z bardzo konkretnymi i wymiernymi korzyściami dla właścicieli. Koszty ogrzewania są bowiem mniejsze.

Zapotrzebowanie na ciepło określa współczynnik przenikania ciepła. Nie dotyczy jakości materiałów budowlanych, jest natomiast częścią charakterystyki budynku. Ten współczynnik mówi nam o tym, ile ciepła przedostaje się przez takie części domu, jak ściany, dachy, stropy czy stropodachy, czyli przez przegrody. Im jest niższy, tym lepiej. Dla przykładu: obecnie współczynnik przenikania ciepła dla ścian wynosi 0,20 U [W/(m²•K)], a w poprzednim standardzie energetycznym było to 0,23.

Sprostanie obecnym przepisom budowalnym jest niemożliwe bez odpowiedniej termoizolacji domu. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ocieplania ścian jest uniwersalny styropian taki jak np. Fasada Pro 40. Styropian jest izolatorem – jego właściwości związane z zatrzymywaniem ciepła określa inny współczynnik – przewodzenia ciepła. Zaś na efektywność warstwy izolacji np. na ścianie składają się parametry styropianu (czyli właśnie współczynnik przewodzenia ciepła zwany inaczej lambdą) oraz grubość warstwy. Z kolei ta efektywność będzie miała wpływ na to, jak cała ściana będzie się „zachowywała” – a zatem czy osiągnie wymagany przepisami współczynnik przenikania ciepła.

„Nie wystarczy położyć styropian, by dom był ogrzany. Musimy patrzeć na dom, jak na całość, brać pod uwagę nie tylko parametry styropianu, ale również to, z jakich materiałów są zbudowane elementy konstrukcyjne. Na stronie Styropminu oferujemy kalkulator - https://www.styropmin.pl/kalkulator-wspolczynnik-przenikania-ciepla/, który pełni rolę orientacyjną. Pozwala obliczyć współczynnik przenikania ciepła – czyli sprawdzić, czy ściany będą spełniać obecne wymagania budowlane – przy uwzględnieniu zarówno technologii budowlanej, jak i typu styropianu. Należy jednak pamiętać, że dobranie odpowiedniej grubości, jak i materiału to zadanie projektantów i biur projektowych” – mówi Dariusz Pruszkowski.

Dodatkowo można także wyliczyć, ile paczek płyt styropianowych będzie potrzebnych do ocieplenia konkretnego domu.   

PAMIĘTAJ!

Obecny standard energetyczny to inaczej Warunki Techniczne 2021. Są one szczegółowo opisane w rozporządzeniu ministra infrastrukury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Współczynnik przenikania ciepła charakteryzuje konkretną przegrodę w budynku, np. ścianę czy dach. Określany jest symbolem U.

Współczynnik przewodzenia ciepła jest cechą materiału izolacyjnego, np. styropianu. Określany jest symbolem lambda λ.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.