Komunikaty PR

Jak obudować kominek, czyli czas na wakacyjne remonty

2021-06-25  |  01:00
Biuro prasowe

Jak obudować kominek, czyli czas na wakacyjne remonty

Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Bricomarché, 73% Polaków zdecydowało się w ostatnim czasie na przeprowadzenie prac remontowych. Na czym polegały? 72% ankietowanych odświeżało ściany, a 59% zmieniało wystrój wnętrza. Co piąty Polak planuje remont w najbliższym czasie. Lato to dobry okres by odświeżyć także wygląd swojego kominka. Jak obudować kominek by zyskał nowe oblicze? Podpowiadamy.

Kominek w domu wzbudza same dobre skojarzenia. Przywołuje na myśl ciepło, spokój i poczucie bezpieczeństwa. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na jego instalację. Nawet ci, którzy często lubią zmieniać coś w swoim otoczeniu. Kominki wolnostojące pozwalają na dużą dowolność aranżacyjną, a indywidualnie zaprojektowana obudowa doskonale wpisze się w klimat naszych pomieszczeń. A skoro czas letnich remontów przed nami, pozostaje zdecydować, jak obudować kominek. Do dzieła!

Nie tylko estetyka – jak obudować kominek, by był także funkcjonalny?

Do obudowy kominka należy wybierać wyłącznie niepalne materiały. Warto postawić na takie, które zamiast przewodzić ciepło, potrafią je w sobie akumulować. Najpopularniejsze obudowy do kominków wykonywane są z płyt krzemianowo-wapiennych, bloczków, cegieł oraz kamienia. Jak obudować kominek w najprostszy sposób? Można w ogóle z tego zrezygnować. Najłatwiejszym sposobem na estetyczny kominek w domu jest wybranie wersji wolnostojącej. Takie urządzenie samo w sobie wygląda nowocześnie i elegancko. – Przykładem takiego rozwiązania są piecyki wolnostojące Simply Unique. Ich prosty, klasyczny design sprawia, że pasują niemal do każdego rodzaju wnętrz. – podpowiada Tomasz Kostecki, dyrektor handlowy UNICO. – Łączą przy tym w sobie zalety kominków w zabudowie oraz funkcjonalność piecyka wolnostojącego – dodaje ekspert.

Jak obudować kominek – pomysły, z których warto skorzystać

Niektóre firmy dają swoim klientom możliwość spersonalizowania wymarzonego kominka za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Jak to możliwe? - Dzięki specjalnemu konfiguratorowi. – wyjaśnia ekspert z UNICO. - Taka opcję daje np. gama piecyków wolnostojących Modular, która cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród bardziej wymagających klientów. Dla tych, którzy zastanawiają się jak obudować kominek samodzielnie, polecamy skorzystanie z modułowych zabudów betonowych. Ten materiał dodatkowo akumuluje ciepło i oddaje je stopniowo, nawet po całkowitym wygaśnięciu kominka. Dzięki temu takie rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale także ekonomiczne. Innym sposobem na to jak obudować kominek jest zastosowanie płyt krzemianowo-wapiennych, które są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Tak obudowany kominek wygląda „lekko” i całość nie przytłacza pomieszczenia. Obecnie najrzadziej spotykanym rozwiązaniem jest obudowywanie kominka cegłą lub kamieniem. O ile cegła dobrze akumuluje ciepło i wolno stygnie, to równie wolno się nagrzewa. Z kolei obudowa z kamienia wiąże się z dość sporymi kosztami.

Jak obudować kominek, by nie żałować?

Eksperci nie zalecają samodzielnego obudowywania kominka płytami gipsowo-kartonowymi na stelażu z profili, izolowanych wełną mineralną. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, warto powierzyć montaż doświadczonym fachowcom. Tylko oni tak zamontują płyty wełny, aby nie pyliła na pomieszczenie w trakcie eksploatacji kominka.

Rozwiązań, jak widać, jest wiele. Jeśli zastanawiamy się, jak obudować kominek, przede wszystkim weźmy jednak pod uwagę dwie kwestie. Nasze możliwości finansowe oraz ostateczny design wnętrza.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane
Dom Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Farmacja

Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.

Dom i ogród

Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.