Jak projektować na lata
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Według statystyk, ponad 80 procent wpływu produktu na środowisko kształtuje się w skutek decyzji podjętych przez projektanta. Oddziaływanie towarów na ekosystem, począwszy od fazy produkcji aż po użytkowanie i utylizacje, zależy w dużej mierze od przemyślanej fazy projektowej. Etap ten jest doskonałą i niezbędną okazją do znalezienia kreatywnych sposobów na wprowadzenie do obiegu trwałych i ekologicznych towarów, zastępujących te jednorazowe i niskojakościowe, które zalewają obecny rynek.
Na przestrzeni ostatnich lat dbanie o środowisko naturalne stało się głośno dyskutowanym i rozpowszechnionym tematem. Ekolodzy podkreślają, jak duży wpływ na postępujące negatywne zmiany klimatyczne ma jednostka i jej działania. Dlatego tak ważne jest spełnianie ciągle rosnących potrzeb człowieka w sposób zrównoważony – korzystanie z zasobów naturalnych, zaspokajając potrzeby obecnego pokolenia, ale bez ograniczania możliwości przyszłych pokoleń.
Głównym czynnikiem wpływającym niekorzystnie na środowisko jest postępujący konsumpcjonizm. Produkujemy i kupujemy coraz więcej, tym samym, nawet nieświadomie przyczyniamy się do zanieczyszczenia planety. Jak ma się do tego design?
Każde dobra konsumpcyjne muszą być najpierw zaprojektowane. Zrównoważony produkt to taki, który ma większą wartość niż, to co zostało poświęcone dla jego stworzenia, oraz nie jest celowo zepsuty lub zaprojektowany do wyrzucenia, kiedy nie jest już dłużej potrzebny. Projektanci mogą ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, tworząc rzeczy nadające się do recyclingu bądź ponownego wykorzystania, a także ograniczyć emisję dwutlenku węgla przemyślanym procesem produkcyjnym.
Czy design może wstrzymać postępujący kryzys klimatyczny? Jaką odpowiedzialność za stan środowiska ponosi projektant? Czy masowa produkcja w sposób zrównoważony jest możliwa?
Na te oraz inne pytania poznamy odpowiedź na bezpłatnym webinarze OKK! design „Odpowiedzialny design. Jak projektować na lata” już 10.11.2023 o godz. 12:00. Mecenasem wydarzenia jest marka Samsung, która opowie o energooszczędności urządzeń i rozwiązaniach, które mają na celu poprawę stanu środowiska.
Gościem specjalnym webinaru będzie arch. Jacek Tryc, który od 1999 roku prowadzi własną pracownię projektową. W 2021 roku został laureatem prestiżowego konkursu European Property Awards. Projektuje wnętrza domów i apartamentów, stoiska targowe i sklepy, przestrzenie wellness i spa. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o temacie odpowiedzialnego projektowania i jego wpływu na środowisko, serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!
AGENDA SPOTKANIA:
12.00 - powitanie widzów - Olga Kisiel-Konopka, OKK! PR
12.05 - prezentacja Mecenasa webinaru: Energooszczędności urządzeń Samsung - Magdalena Weber
12.30 - wystąpienie gościa specjalnego: Odpowiedzialny design. Jak projektować na lata - arch. Jacek Tryc
13.10 - pytania na forum od widzów
Link do bezpłatnej rejestracji: https://tiny.pl/c17tt
Więcej informacji: https://www.facebook.com/okkdesignPL
Dodatkowe informacje: www.okkdesign.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.