Jak przygotować drewniany taras do zimy? Praktyczne rady od eksperta
Home Sweet Home PR
Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl
Drewno użytkowane na zewnątrz w naszym klimacie przez znaczną część roku narażone jest na oddziaływanie skrajnych warunków atmosferycznych. Dotyczy to również drewnianych tarasów. Latem są nie tylko intensywnie użytkowane, ale jeszcze wystawione na mocne słońce. Zimą z kolei – gdy życie rodzinne i towarzyskie toczy się we wnętrzach – pogrążonym we śnie tarasom zagrażają mrozy oraz opady.
Co może nie dla wszystkich jest oczywiste, do czynników, które zimą najmocniej wpływają na degradację powierzchni desek tarasowych, należy zalegający śnieg. Biały puch wygląda wprawdzie bardzo malowniczo, niemniej sprawia, że drewno ma stały kontakt z wilgocią. A to negatywnie rzutuje zarówno na estetykę drewna, jak i na pracę desek, które w rezultacie pęcznieją i mogą ulec odkształceniu. Zimą warto zatem zadbać, by śnieg nie leżał długo na tarasie, a deski korzystały z dobrodziejstw swobodnego przepływu powietrza. A na długo przed tym, gdy spadnie pierwszy biały puch, warto taras odpowiednio zaimpregnować.
Kiedy taras wymaga impregnacji przed zimą?
Olejowanie tarasu przed zimą nie zawsze jest konieczne. Jeżeli deski zostały dobrze zaimpregnowane wiosną, jesienią może się okazać, że powierzchnia drewna nadal jest wystarczająco zabezpieczona. Obecnie na rynku można znaleźć wiele wysokiej jakości produktów, które zapewniają drewnu długotrwałą ochronę. W takim wypadku pielęgnację można bez obaw przełożyć na okres wiosenny, gdy taras na ogół i tak wymaga odświeżenia po trudach okresu zimowego. Jeśli jednak warstwa ochronna jest zużyta, należy przystąpić do pracy.
Planowanie i przygotowanie
Zacznijmy od przypomnienia, że do głębokiego wniknięcia oleju w drewno i właściwego utwardzenia preparatu niezbędna jest odpowiednia pogoda – bezdeszczowa (przez kolejnych 24 do 48 godzin) i ciepła (powyżej 5°C). Dlatego prac tych nie powinno się odkładać, najlepiej wykonać je przed nadejściem pierwszych przymrozków.
Drugą ważną sprawą jest należyte przygotowanie tarasu. Aby olej równomiernie wnikał w powierzchnię drewna, deski muszą być czyste i suche. Poza zamiataniem niezbędne może się okazać mycie, przeprowadzone w sposób zarekomendowany przez dostawcę lub firmę montażową dla konkretnego gatunku drewna – tak, by czyszczenie rzeczywiście służyło, a nie szkodziło konkretnemu tarasowi.
Olejowanie tarasu? Zrób to sam
Olejowanie tarasu drewnianego z pewnością można wykonać samodzielnie. Zakres prac zależy jednak w dużej mierze od stopnia eksploatacji tarasu, czasu, jaki upłynął od ostatniej konserwacji, a także od rodzaju wykorzystanego poprzednio preparatu ochronnego.
Tarasy, które były przez dłuższy czas pozostawały nieodświeżane lub były traktowane środkami bezbarwnymi, na ogół pokrywają się warstwą patyny. Jest to efekt oddziaływania promieni słonecznych (a konkretnie promieni UV), powodujących utlenianie się zewnętrznej powierzchni deski. Proces ten dotyczy właściwie każdego gatunku i rodzaju drewna. Aby przywrócić tarasowi pierwotną kolorystykę, przed olejowaniem trzeba usunąć warstwę patyny, używając dostępnych na rynku „odszarzaczy”. Dopiero na oczyszczone w ten sposób deski można nanosić olej ochronny.
Jakim preparatem olejować taras?
Przed olejowaniem tarasu warto dobrze zastanowić się, czy zastosować środki bazujące na naturalnych olejach, czy na syntetycznych. Oleje naturalne nie tworzą powłoki, przez co zwykle wymagają częstszej pielęgnacji, ale z drugiej strony starzeją się równomiernie i stopniowo ulegają wypłukaniu z drewna. Aby usunąć je, gdy się wyeksploatują, często nie trzeba więc ingerencji mechanicznej. Produkty na bazie olejów syntetycznych z kolei tworzą na drewnie twardą powłokę. Jest ona zwykle bardziej trwała od tej, którą oferują preparaty naturalne, ale starzeje się nierównomiernie, jest trudniejsza do usunięcia, a z upływem czasu potrafi się łuszczyć.
Kto chce, by kolorystyka tarasu utrzymywała się dłużej mimo narażenia na czynniki atmosferyczne, może zastosować olej barwiący. Obecność pigmentów znacznie zwiększa ochronę drewna przed promieniowaniem UV, co znacznie spowalnia proces utleniania, a tym samym szarzenia drewna. Olej zwykle dobiera się tak, aby był jak najbliższy naturalnej kolorystyce danego gatunku. Wykorzystanie preparatu innej barwy pozwala z kolei nieco skorygować odcień tarasu – tak, by jak najpiękniej łączył się z architekturą i... jak najpełniej wpisywał w marzenia o idealnym plenerowym salonie.
Oto propozycja chyba najpopularniejsza – taras, który w ciepłej porze roku staje się przedłużeniem części dziennej mieszkania albo wręcz przejmuje jego funkcję. A skoro większość z nas ma niedosyt słonecznych dni, staramy się zadbać o to, by wolne wieczory czy weekendy w letnich miesiącach upływały w komfortowych warunkach i miały naprawdę piękną oprawę.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.