Jak skutecznie oszczędzać wodę podczas czyszczenia podłóg?
Oszczędzanie wody ma istotne znaczenie nie tylko w dobie zmian klimatycznych, lecz także rosnących cen. Jednym z kluczowych sposobów na zminimalizowanie zużycia wody jest korzystanie z bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań, m.in. podczas czyszczenia podłóg. Choć wielu z nas kojarzy tą czynność z użyciem wielu litrów wody, istnieją alternatywne rozwiązania, które są znacznie bardziej wygodne oraz efektywniejsze.
Zwykłe mopy? Przeminęły z wiadrem!
Nowoczesne podłogi winylowe i linoleum są popularnym i praktycznym rozwiązaniem w domu, ale ich czyszczenie może sprawiać kłopoty. Tradycyjne metody, takie jak mopowanie mają wiele minusów, m.in. ograniczone możliwości odsączenia wody, kontakt z brudną wodą, czasochłonność i zużycie wielu litrów wody. Warto zaznaczyć, że tradycyjne metody czyszczenia są nieodpowiednie dla delikatnych powierzchni, takich jak parkiet i laminat, ponieważ nadmierna ilość wody może je uszkodzić. W tym przypadku zdecydowanie korzystniejsze będą nowe sposoby na czyszczenie podłóg, które rozwiązują powyższe problemy.
Na rynku dostępne są dwa rozwiązania czyszczące do wyboru: mopy elektryczne do podłóg lub myjki parowe. Dwa rozwiązania, które mają dwie wspólne cechy: oba są bardzo oszczędne w zużyciu wody, a efekty ich działań są znacznie bardziej satysfakcjonujące niż przy użyciu tradycyjnych metod.
Tak jak mopem, tylko lepiej
Elektryczne mopy do podłóg wykorzystują szybko obracające się rolki czyszczące wykonane z mikrofibry. Są one stale zwilżane mieszaniną świeżej wody i środka czyszczącego, co sprawia, że bez problemu usuwają brud. Zabrudzona woda jest zbierana w oddzielnym zbiorniku, dzięki czemu do mycia podłogi używana jest wyłącznie świeża woda. Metoda ta jest bardzo ekonomiczna pod względem zużycia wody i środków czyszczących. W rezultacie czyszczone powierzchnie są suche niemal natychmiast. W porównaniu z konwencjonalnym mopem i wiadrem elektryczne mopy są do 50% szybsze i zapewniają do 20% lepsze rezultaty czyszczenia. Oszczędne zużycie wody sprawia, że nadają się one również do czyszczenia powierzchni takich jak parkiet lub laminat, które źle reagują na nadmierną wilgoć.
Brud wyparuje w mgnieniu oka
Kolejną alternatywą pozwalającą zaoszczędzić równie dużo wody jest parownica, która bez żadnego wysiłku z naszej strony usuwa każdy, nawet uporczywy, brud. Zaledwie jeden litr wody wytwarza strumień pary wystarczający do wyczyszczenia powierzchni około 75 metrów kwadratowych. Co więcej, dzięki pracy z gorącą parą wodną, która neutralizuje wszelkie patogeny, parownica zapewnia higieniczną czystość. To sprawia, że urządzenia są idealne dla alergików lub rodzin z małymi dziećmi. Ponadto, ze względu na wysoką temperaturę pary, wszelka pozostała na podłodze wilgoć wyparowuje w błyskawicznym tempie.
W niektórych okolicznościach parownica może być używana także na zabezpieczonych parkietach i laminatach. Urządzenie to może być wyposażone w różne dysze, co pozwala na zastosowanie podczas czyszczenia armatury, piekarnika, blatu oraz odświeżania dywanów czy nawet zrywania starych tapet.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.