Komunikaty PR

Jak szyby przeciwsłoneczne wpływają na komfort w budynku?

2021-07-06  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Wójcicka
Pilkington IGP

ul. Portowa 24
27-600 Sandomierz
Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com| |Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com
+48 22 548 75 03
https://www.pilkington.com/pl-PL/pl

Dane są jednoznaczne – robi się coraz cieplej, co oznacza również więcej upałów. W takiej sytuacji korzystamy z klimatyzacji, ale zużywa ona energię i przyczynia się do dalszego wzrostu temperatur. Czy szkło przeciwsłoneczne może wpłynąć na komfort w mieszkaniu?

Coraz więcej upalnych dni

Ciepłe i słoneczne lato jest dobrą wiadomością dla osób korzystających z uroków wakacji i urlopów. Trzeba jednak pamiętać, że zupełnie inaczej odbiera się upalny dzień nad jeziorem, a inaczej we wnętrzu budynku. To, co na zewnątrz może być zaletą, w środku może okazać się męczące.

Dzięki dostarczanemu przez słońce światłu jesteśmy w stanie widzieć i poruszać się, a produkowana przez nie energia cieplna sprawia, że nasza planeta nadaje się do życia. Dzięki słońcu syntetyzujemy witaminę D, która ma wpływ na nasze samopoczucie. Słońce jest również źródłem energii, którą możemy przekształcać w energię elektryczną oraz jest istotnym czynnikiem dla rozwoju roślin.

Klimatyzacja podgrzewa planetę

Podczas upalnych dni instynktownie sięgamy po klimatyzację. Daje ona dużo wytchnienia w wysokich temperaturach, ale jest kosztowna. Systemy klimatyzacyjne do działania potrzebują energii. Choć cały czas rośnie udział energii odnawialnej, europejska energetyka oparta jest na paliwach kopalnych[1], których spalanie uwalnia dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane, co powoduje wzrost temperatury. Powstaje zatem paradoksalna sytuacja – schładzając się, podgrzewamy planetę.

Potwierdzają to inne dane i przewidywania – według informacji zebranych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną do 2050 roku 37% produkowanej energii będzie zużywane na klimatyzowanie pomieszczeń[2]. Ponieważ produkcja energii jest coraz droższa, a wraz ze wzrostem temperatur będziemy częściej używać klimatyzatorów, będziemy więcej płacić. Dzieje się to już teraz – według badań, gospodarstwa domowe wyposażone w klimatyzację płacą nawet o 42% wyższe rachunki za prąd[3].

Szkło przeciwsłoneczne – jak wpływa na zużycie energii

Można to zminimalizować, stosując szkło przeciwsłoneczne. Jednym z dostępnych na rynku rodzajów jest Pilkington Suncool™, które spełnia wszystkie wymogi niezbędne w walce z upałem i zużyciem energii – cechuje się wysoką przepuszczalnością światła, niską przepuszczalnością energii słonecznej i bardzo dobrą izolacyjnością cieplną.

Odpowiedni dobór szyb może spowodować, że zimą nie będziemy musieli mocno dogrzewać mieszkań, a w lecie będziemy mogli zminimalizować koszty klimatyzacji lub całkowicie wyeliminować jej użycie mówi Ryszard Chłopek, Product Manager w Pilkington Polska w podcaście „Natchnieni szkłem”.

Pilkington Suncool™ można poddawać hartowaniu i laminowaniu, a także łączyć z innymi rodzajami szkła. Przykładowo, użycie szyby zespolonej o konfiguracji 6 mm Pilkington Suncool™ 50/25 – 16 mm – 4 mm Pilkington Opitfloat™ Clear daje współczynnik Lt o wartości 50%, zaś współczynnik g na poziomie 0,27. Pozwala to znacząco zwiększyć efektywność energetyczną budynku.

Szkło przeciwsłoneczne może być stosowane w budynku każdego rodzaju. Powszechnie używa się go w biurowcach (np. Nautilus w Krakowie czy Atrium Tower w Warszawie), ale jest wykorzystywane również w galeriach handlowych czy obiektach użyteczności publicznej takich jak uniwersyteckie biblioteki. Podsumowując, szkło może stać się w najbliższej przyszłości skutecznym sposobem walki ze zużyciem energii przez klimatyzację oraz może zapewnić komfortową temperaturę wewnątrz budynku bez emisji gazów cieplarnianych.

 

KONIEC

 

O firmie:

NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz innych sektorów. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia (OE) i części zamienne (AGR). Nowe Technologie to sektor obejmujący zróżnicowane i złożone procesy biznesowe i produkcyjne takie jak soczewki, światłowody do drukarek i skanerów, specjalistyczne włókno szklane służące do produkcji kordów stosowanych w paskach rozrządu oraz płatki szklane.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.

 

Kontakt dla dziennikarzy:

Ewelina Wójcicka, Marketing Communications Coordinator, Pilkington IGP

tel.: +48 22 548 75 03

e-mail: Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com

 


[1] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Energy_statistics_-_an_overview#Primary_energy_production

[2] https://www.statista.com/chart/14401/growing-demand-for-air-conditioning-and-energy/

[3] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264999319308168

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Pilkington IGP
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.