Jak uniknąć błędów przy izolacji systemów instalacyjnych?
Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Bez względu na rodzaj obiektu, prawidłowo wykonana izolacja systemów instalacyjnych gwarantuje bezpieczne i komfortowe użytkowanie danego budynku. Błędy i niedopatrzenia w tym zakresie skutkują nie tylko drastycznym zmniejszeniem wydajności instalacji, ale i pracy całego obiektu. Jak zatem uniknąć błędów w doborze izolacji? Na to pytanie odpowiadają eksperci firmy Thermaflex.
Wśród najczęściej popełnianych błędów dotyczących zabezpieczania instalacji możemy wskazać niedostosowanie grubości izolacji do warunków, w jakich funkcjonuje instalacja oraz brak użycia kabli grzewczych w miejscach, gdzie są one konieczne, a także nieprawidłowy montaż.
- Błędy związane z nieprawidłowym montażem skutkują rozszczelnieniem izolacji, a co za tym idzie – wystąpieniem mostków termicznych – czyli powstaniem miejsc, które mogą zamarznąć, powodując zastój w rurociągu. Błędy dotyczące izolacji instalacji – w tym te prowadzące do zamarznięcia – skutkują nie tylko brakiem wody u mieszkańców, ale mogą prowadzić także do rozszczelnienia danego rurociągu na zgrzewie lub złączkach – wyjaśnia Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe z firmy Thermaflex.
W tego typu przypadkach woda niszczy strukturę rurociągu, a w ekstremalnych sytuacjach, jeśli na przykład zamarznięcie nastąpi w pomieszczeniu pomp, może to skutkować koniecznością wymiany pomp, jak i całego rurociągu. Natomiast w przypadku niewłaściwej izolacji instalacji hydrantowej, w momencie pożaru i konieczności skorzystania z hydrantów, jesteśmy pozostawieni bez wody pożarowej.
Polski instalator = dobry instalator!
Czy błędy w zakresie izolacji sieci dystrybucji ciepłej i zimnej wody, ciepła, chłodzenia powietrza oraz w instalacjach wentylacyjnych i sanitarnych częściej leżą po stronie instalatorów, czy raczej po stronie inwestorów? Jak mówi Lech Skomorowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex, polscy instalatorzy nie ustępują w swoich umiejętnościach wykonawcom z innych krajów. Co więcej, ich kwalifikacje i umiejętności są bardzo mocno doceniane w całej Europie – czy to pod względem umiejętności manualnych i organizacji budowy, czy też pracy z dostępnym sprzętem i materiałami:
- Przy prawidłowym montażu jedyna przyczyna niższej wydajności instalacji leży po stronie słabszej jakości izolacji, czyli zastosowania materiału, który co prawda wystarczająco spełnia przepisy, ale nie zapewnia odpowiedniej trwałości czy strat ciepła na racjonalnie niskim poziomie. A pozorne oszczędności przy zakupie izolacji odbijają się na późniejszych kosztach eksploatacji instalacji, ponoszonych przez użytkowników.
Aby zmienić ten stan rzeczy, należałoby zatem stosować izolację posiadającą maksymalne parametry, dzięki którym zapewnimy sobie nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także sama inwestycja zwróci się nam w ciągu jednego bądź dwóch lat użytkowania.
Jaka izolacja będzie najlepsza?
Decydując się na zastosowanie określonego materiału izolacyjnego dla instalacji grzewczych i sanitarnych, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, zgodność z prawem, efektywność, trwałość oraz jego wpływ na środowisko.
- W przypadku izolacji dla instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody bardzo ważny jest wybór materiału o jak najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła lambda (ʎ). Podejmując decyzję o zastosowaniu danej izolacji, warto również mieć na uwadze materiał, który nie chłonie wilgoci, która w znaczący sposób wpływa na pogorszenie własności izolacyjnych otulin i mat, obniżając efektywność dystrybucji, w wyniku zwiększonych strat ciepła – opowiada Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe z firmy Thermaflex.
Wybór zgodny z prawem
Dobierając grubość izolacji danego rodzaju dla instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody jaki i chłodniczej należy kierować się zapisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W załączniku nr 2 rozporządzenia wskazane zostały minimalne grubości izolacji dla przewodów w zależności od ich średnicy wewnętrznej. Najmniejszą wskazaną grubością izolacji jest 6 mm, która to może być zastosowana jedynie w podłodze niemniej spełnione muszą zostać dodatkowe obwarowania. Jednym z najważniejszych warunków stawianych izolacji jest wielkość współczynnika przewodzenia ciepła λ, ponieważ jego wielkość determinuje ostateczną grubość izolacji, która może zostać zastosowana. Inaczej ma się sprawa w przypadki przewodów wody zimnej, ponieważ tej kwestii nie reguluje rozporządzenie i kierować się musimy głównie zabezpieczeniem przeciw kondensacji pary wodnej. Ważny jest również wybór materiałów poddających się całkowitemu recyklingowi i pochodzących od producentów, którzy promują zrównoważony rozwój, takich jak Thermaflex, który zapewnia rozwiązania izolacyjne, w wydajny sposób pomagające oszczędzać energię i chronić zasoby naturalne. Taki wybór to nie tylko gwarancja energooszczędności, trwałości, bezpieczeństwa i bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej, ale również możliwość wyeliminowania części błędów przy doborze odpowiednich materiałów.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.