Jak urządzić kuchnię w kolorze drewna nowoczesną, klasyczną i rustykalną?
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Ogromną zaletą dekorów drewna jest ich bogata paleta wzornicza i ogromne możliwości aranżacyjne. Pasują praktycznie do każdego typu kuchni, dlatego z łatwością wkomponujemy je do naszej wizji urządzenia tego pomieszczenia. W zależności od wybranego rysunku drewna, jego barwy i tonacji, ale również towarzyszących elementów dekoracyjnych, dekory drewna mogą być bazą aranżacji kuchni nowoczesnej, klasycznej albo stylizowanej. Jak urządzić idealne wnętrze w każdym typie?
Nowoczesne oblicze drewna
Dekory drewna niewątpliwie podbiły serca miłośników nowoczesnych aranżacji, w których prym wiodą minimalistyczne i industrialne zabudowy kuchenne. Cechują je proste bryły mebli i monochromatyczne, gładkie powierzchnie frontów szafek bez ozdobników. Chociaż dekory drewna kojarzą się z naturą oraz spokojem i same w sobie są materiałem wysoce dekoracyjnym, tworzą doskonałą parę z minimalistyczną formą mebli. Efektem połączenia nowoczesnej zabudowy meblowej i dekorów drewna jest harmonijna kompozycja, która atrakcyjnie się prezentuje i urozmaica stylistycznie wnętrze. Kuchnia zachowuje swój minimalistyczny charakter, jednak dzięki ocieplającemu wizerunkowi drewna nie wydaje się zbyt chłodna czy ascetyczna.
Dekory drewna doskonale korespondują z oszczędną estetyką nowoczesnych kuchni, a ich różnorodność pozwala łatwo dopasować wzór do wybranej stylistyki. Jasne, stonowane tonacje będą bardziej neutralne, z kolei dekory w ciemnych wybarwieniach lub z odważnym deseniem są wyraziste i charakterne, przez co bardziej skupiają uwagę. Receptą na piękną, nowoczesną kuchnię będą modne obecnie dekory w czekoladowym wybarwieniu lub odcieniach głębokiego brązu. Połączmy je z matowymi frontami w ciemnych, wyrazistych kolorach oraz przeszkleniami w dużych formatach.
Klasyka zawsze z drewnem
Kuchnia klasyczna łączy prostotę i elegancję. To styl, który nie ulega zmieniającym się trendom, a jego urok jest ponadczasowy. Bez wątpienia strzałem w dziesiątkę są tutaj dekory drewna, które są bezpieczne aranżacyjnie, a ich uroda, podobnie jak stylu klasycznego, nie przemija z upływem czasu.
Zabudowa meblowa w stylu klasycznym czerpie z tradycyjnych wzorców, dlatego dobrze widziane są bardziej dekoracyjne fronty z delikatnymi frezowaniami lub ozdobnymi ramiakami. Kuchnia ma być przytulna i pełna domowego ciepła, dlatego doskonale sprawdzą się dekory drewna. Jeżeli lubimy klimat wnętrz skandynawski wybierzmy kolory stonowane, w jasnych tonacjach z delikatnie zarysowanym usłojeniem. Taka kuchnia nie tylko urzeka atmosferą domowego ciepła, ale praktycznie zawsze dobrze się prezentuje i na długo zachowa stylistyczną świeżość. Zabudowa meblowa w dekorach o ciemniejszym wybarwieniu będzie bardziej majestatyczna i szykowna.
Retro i dekory drewna - duet ponadczasowy
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że drewno to wręcz wymarzony wybór do kuchni stylizowanych – rustykalnych i retro, a także nawiązujących do wnętrz urządzanych w minionych dekadach. Aby cieszyć się taką kuchnią nie jesteśmy zdani wyłącznie na naturalny surowiec, chociaż jest on mile widziany. Jego urok i niepowtarzalne piękno można uzyskać również przy skromniejszym budżecie, dzięki dekorom, które wiernie oddają wzór i strukturę drewna.
Ten typ kuchni wyróżnia się dekoracyjnością i sielskim klimatem. Dominuje tu ciepła kolorystyka, królują stylizowane zabudowy meblowe z frezowanymi frontami i szklanymi witrynkami z dodatkowymi zdobieniami w postaci szprosów. Idealnie sprawdzą się dekory z wyrazistym rysunkiem, który będzie naśladował stare drewno, poddane upływowi czasu. Mocno zarysowane usłojenia, liczne sęki i pęknięcia dodatkowo podkreślą styl wnętrza.
W budowaniu sielskiego klimatu kuchni retro pomocne są stylizowane uchwyty, fronty z okuciami przywołującymi wspomnienie wiejskiej chaty i wzorowany na retro sprzęt AGD. Jeżeli dodamy do tego oldschoolowe naczynia i akcesoria kuchenne, które wyeksponujemy na otwartych półkach czy zawiesimy na relingach nad blatem, wnętrze będzie jedyne w swoim rodzaju.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.