Jak urządzić letnią kuchnię?

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Ciepłe dni przyciągają nas do przydomowych ogrodów, gdzie przyjemnie spędzamy czas. Odpoczynek w zielonym otoczeniu to również doskonały moment na to, by wspólnie z bliskimi celebrować posiłki. A te najlepiej przyrządzić na miejscu – oczywiście w letniej kuchni. Jak odpowiednio wyposażyć to miejsce? Na to pytanie odpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.
Letnia kuchnia przy domu to nic nowego. W wiejskich domostwach często występowała tego typu alternatywna wersja kuchni. Pozwalała ona cieszyć się pogodą i wspólnym biesiadowaniem na świeżym powietrzu, bez konieczności ciągłego biegania do domu po brakujące naczynia czy składniki. Wraz z rozwojem miast i chęcią przeprowadzania się dalej od centrum, a – co za tym idzie - budowania własnych domów, koncept letniej kuchni powrócił do łask, pokazując jednocześnie, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu przy stole. Jak zatem krok po kroku stworzyć taką kuchnię, aby była nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna?
Wyposażenie letniej kuchni
Aranżację kuchni ogrodowej rozpoczynamy od wyboru odpowiedniego miejsca. Idealnie sprawdzi się tu zaciszny kącik w ogrodzie, który jest osłonięty przed wiatrem i bezpośrednim nasłonecznieniem, ale jednocześnie zapewnia dostęp do naturalnego światła. Kolejnym krokiem jest funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni. Warto wydzielić strefy do gotowania, przechowywania i spożywania posiłków.
- Przemyślana organizacja ułatwi poruszanie się po kuchni i sprawi, że wszystko będzie pod ręką. Podstawą tu są szafki, w których schowamy naczynia. Dzięki temu nie będziemy musieli chodzić do domu po kolejną szklankę, talerzyk czy produkty spożywcze. Niezbędne są także odpowiednie meble ogrodowe: stabilny stół, wygodne krzesła oraz półki na przyprawy i akcesoria kuchenne. Wyposażenie powinno być wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne – na przykład drewna egzotycznego naturalnie odpornego na wilgoć i szkodniki lub trwałego i łatwego w utrzymaniu metalu. Również technorattan, czyli syntetyczna wersja rattanu, sprawdzi się doskonale, gdyż jest odporny na deszcz i promieniowanie UV – mówi Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.
Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie pergoli lub altany, które ochronią przed deszczem i słońcem, tworząc przytulną atmosferę. A co ze stylem letniej kuchni? Tu warto dostosować ją do charakteru ogrodu, wybierając naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy wiklina, które harmonijnie wpiszą się w otoczenie i podkreślą jego urok.
AGD do kuchni na zewnątrz
Niezbędny będzie też sprzęt i możliwość jego podłączenia. Oprócz lodówki i dostępu do bieżącej wody, warto postawić na sprzęty do gotowania, które będą proste w obsłudze, bezawaryjne i łatwe do instalacji.
- Świetną propozycją będzie tutaj technologia „gaz pod szkłem”. Wystarczy blat, w którym przygotujemy otwór na płytę i mamy już miejsce do gotowania. Płyty DYNACOOK można podłączyć do butli gazowej, dzięki czemu dostęp do niej mamy przez cały czas. Gazowa płyta ceramiczna potrzebuje jedynie śladowych ilości prądu do działania, zatem nie musimy tutaj myśleć o specjalnych podłączeniach, czy większej mocy w gniazdkach. Instalacja płyty nie będzie wymagać od nas dodatkowych złączy czy skomplikowanych remontów – podpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.
Usytuowanie i wielkość kuchni zewnętrznej będą miały również wpływ na to, jakie sprzęty się tam znajdą. Możemy tu skorzystać zarówno z modeli z trzema lub czterema palnikami, jak i z kuchenki na większe gotowanie, która wyposażona jest aż w pięć palników. Pola grzejne na gazowych płytach ceramicznych są wygodnie rozplanowane na jej powierzchni, dzięki czemu możemy swobodnie korzystać z każdego z nich, bez poczucia, że garnki się nie zmieszczą.
- Dużym atutem płyt w technologii ,,gaz pod szkłem” jest brak otwartego ognia. Podczas gotowania na zewnątrz mogą pojawić się obawy o to, że podmuch wiatru zgasi płomień, powodując niekontrolowane ulatnianie się gazu. Technologia „gaz pod szkłem” uniemożliwia taki scenariusz, dając nam komfort i spokój podczas użytkowania płyty. Dzięki bieżącej kontroli przez mikroprocesor, płyta na bieżąco dba o bezpieczeństwo użytkowników i w takim przypadku momentalnie odcina dopływ gazu – wskazuje ekspert marki DYNACOOK.
A co z utrzymaniem czystości? Gładka, ceramiczna powierzchnia płyty gazowej jest wyjątkowo prosta w czyszczeniu. Wystarczy mleczko do mycia i ścierka, by płyta lśniła. Nie pozostaje nic innego, jak… gotować!

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.