Jak w 5 krokach uporządkować ogród jesienią?
Jesień w tym roku szybko wytoczyła swoje najcięższe działa – nawet jeśli dni są słoneczne, to jest już znacznie chłodniej, a poranki bywają deszczowe lub niemal mroźne. To znak, że już najwyższy czas na sezonowe porządkowanie ogrodu. Co zrobić, aby przygotować go na nadejście chłodniejszej pory roku? Podpowiadamy, o jakich pracach warto pamiętać
Oczyszczamy trawnik
Dla niektórych grabienie liści to syzyfowa praca – codziennie pojawiają się nowe. Jednak kolorowy dywan z gałązek i obumarłych części roślin może być groźny dla naszego trawnika. Zalegająca warstwa ograniczy dostęp do powietrza i światła słonecznego, a stąd już krótka droga do gnicia. Warto wiedzieć, że niektóre fragmenty roślin mogą przenosić chorobotwórcze patogeny z zainfekowanych drzew i krzewów, dlatego lepiej je zebrać do większych worków na śmieci i przeznaczyć do utylizacji. Jeśli mamy pewność, że liście pochodzą ze zdrowych roślin, wykorzystajmy je jako wsad do kompostownika. Tutaj sprawdzą się także rozdrobnione gałęzie. I pamiętajmy – podczas wykonywania tego typu prac zakładajmy gumowe, wielorazowe rękawice, które ochronią nasze dłonie.
Kosimy trawę
Skoro jesteśmy przy trawie, nie zapominajmy o jej koszeniu. To mit, że podcinanie trawnika kończy się latem – wprawdzie jesienią trawa rośnie wolniej, jednak nadal powinniśmy o nią dbać. Dwukrotne wykoszenie trawnika w ciągu miesiąca zazwyczaj wystarcza, aby zielony dywan zachował swoją kondycję. Pamiętajmy, aby przycinanie zakończyć na przełomie października i listopada, nie pozostawiając zbyt krótkich źdźbeł, które będą wystawione na przymrozek.
Zabezpieczamy meble ogrodowe i letnie sprzęty
Nadzieja na ciepłe wieczory w październiku odeszła już dawno, dlatego przywitanie z jesienią to dobry moment na schowanie ogrodowych mebli do garażu. Niska temperatura mogłaby zniszczyć powierzchnię stołów, krzeseł i sof, dlatego zabezpieczmy je, okrywając specjalnymi płachtami. Porządkując strefę tarasu, nie zapominajmy o ogrodowych tekstyliach – kocach i miękkich poduszkach. Można je umieścić w większym worku na śmieci i wynieść w suche miejsce, gdzie spokojnie przetrwają zimę i się nie zakurzą.
– Porządkując ogród, warto stosować sprytne rozwiązania i korzystać z przedmiotów, które mamy pod ręką. Jako producent artykułów gospodarstwa domowego doskonale wiemy, że produktem, który ma wiele zastosowań, jest worek na śmieci. Świetnie sprawdzi się podczas porządkowania ogrodu, usuwania z podjazdu liści czy przeprowadzek. Model wiązany z powodzeniem wcieli się w rolę nietypowego, ale skutecznego, pokrowca np. na hamak czy parasol ogrodowy. Natomiast w wytrzymałym worku do zadań specjalnych w rozmiarze XXL zmieścimy rower czy hulajnogę, które nie będą nam potrzebne późną jesienią. Materiał ochroni nasze sprzęty przed zabrudzeniem i kurzem, aby w następnym sezonie wyglądały jak nowe – podpowiada Marta Krokowicz, Brand Manager marki Paclan i dodaje: korzystając z worków jako pokrowców, pamiętajmy o opisaniu tego, co znajduje się w środku. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować, co mamy w danym miejscu i dużo szybciej zaaranżujemy taras, balkon czy ogród na wiosnę.
Porządkujemy rabaty
Na samym początku zróbmy rekonesans – usuńmy chwasty i to, co pozostało po roślinach jednorocznych, a także zgniłe i chore liście czy gałęzie. Przed samą zimą warto także przekopać ziemię, wcześniej ją nawożąc obornikiem lub kompostem. W przypadku bylin oczyśćmy rośliny z uschłych pędów i liści, zostawiając nasienniki czy owocostany, które stworzą nie tylko ciekawą ozdobę pod pierzynką ze śniegu, ale będą także naturalnym karmnikiem dla ptaków. Nie zapominajmy o krzewach – usuńmy z nich połamane pędy i suche liście – i zimozielonych roślinach, które warto podlać przed nadejściem przymrozków.
Zabezpieczamy rośliny na zimę
Warto trzymać rękę na pulsie i zacząć okrywać rośliny, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. Niestety przy dobrej pogodzie w naszych kopczykach i osłonach mogą pojawić się gryzonie. Czym okrywać rośliny? Możemy wykorzystać korę, gałęzie, a przy delikatnych roślinach – agrowłókninę. Warto także obwiązać sznurkiem krzewy, aby nadmiar śniegu nie połamał iglaków.
Na koniec pozostaje wyczyścić narzędzia ogrodowe i schować je, aby poczekały spokojnie na kolejny sezon w garażu lub ogrodowym domku. Tak przygotowany ogród na zimowe miesiące nie tylko będzie wyglądał schludnie, ale także odwdzięczy się pięknym wyglądem na wiosnę. Misja zakończona!
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.