Jak wspierać pracę klimatyzacji? Z nowoczesnymi roletami to wyjątkowo proste!
Naukowcy ostrzegają: z każdym kolejnym rokiem możemy spodziewać się kolejnych rekordów ciepła. Optymalną temperaturę pomieszczeń zapewniają profesjonalne systemy klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, że komfort, jaki wynika z ich instalacji, powinien współgrać z oszczędnością energii i redukcją substancji przyczyniających się do pogłębiającego się globalnego ocieplenia klimatu. Czy możemy samodzielnie wspomóc efektywność pracy domowych klimatyzatorów, by podczas upałów móc przebywać w komfortowych temperaturach, dbać o naturę i zaoszczędzić na kosztach energii?
Zadbaj o okna, a one „zadbają” o Ciebie!
Okna są jedyną „drogą”, jaką promienie słoneczne przedostają się do wnętrz naszych domów i mieszkań. To, czym je osłaniamy, ma znaczący wpływ nie tylko na nasz komfort, ale także na efektywność pracy domowych systemów chłodzenia. Wybierając osłony okienne warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Jednym z ciekawszych rozwiązań są rolety zewnętrzne SCREEN. Skutecznie chronią zarówno przed promieniami słonecznymi, jak i rożnego rodzaju zanieczyszczeniami i insektami. Są przy tym odporne na warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy deszcz. Choć prezentują się subtelnie i niepozornie, wykonane są z tkanin wzmacnianych włóknem szklanym lub poliestrowym, które zapewniają funkcjonalność i łatwość pielęgnacji.
- Tkaniny wykorzystywane w roletach zewnętrznych SCREEN mogą mieć różny współczynnik przezierności (OF) – określany w skali od 0% do 4%. – mówi Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS. - Tkaniny o współczynniku 0% OF pozwalają na całkowite zaciemnienie i pełen „blockout”. Z kolei tkaniny o wyższym stopniu przezierności montowane są najczęściej w oknach tarasowych lub przy pergolach, ponieważ zapewniają widoczność krajobrazu za oknem przy jednoczesnej eliminacji refleksów świetlnych, które mogą przeszkadzać podczas pracy lub rozmowy. Bogaty wybór dostępnych tkanin, kolorów i wzorów pozwala na dopasowanie osłon do każdego wnętrza i stylu jego aranżacji.
Jak dbasz, tak masz
Aby zapobiegać awariom sprzętu należy go właściwie użytkować i regularnie konserwować. Dotyczy to przede wszystkim klimatyzacji, która wpływa nie tylko na temperaturę panującą w pomieszczeniu, ale także na jakość powietrza, którym oddychamy.
Regularne sprawdzanie i wymiana filtrów powietrza to podstawa regularnej pielęgnacji. Dodatkowo warto cyklicznie sprawdzać poziom substancji chłodzącej i uzupełniać go w przypadku braków. Przy okazji warto zwrócić uwagę na stan uszczelek i stopień nagrzewania się silnika, ponieważ długotrwałe używanie klimatyzatora na najwyższych obrotach znacząco wpływa na uszkodzenia tych elementów.
- Idealnym pomysłem na usprawnienie pracy domowej klimatyzacji jest połączenie jej z pozostałymi elementami w ramach systemu Smart Home. Montaż inteligentnych osłon okiennych, które poprzez czujniki temperatury będą automatycznie reagowały na zmieniające się warunki, pozwoli jeszcze efektywniej zarządzać zużyciem energii – podkreśla Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie ANWIS. - Nowoczesne osłony okienne nie tylko reagują na bieżąco na zmianę pory dnia i nocy, ale także mogą się dopasowywać do zmian temperatury. Ponadto, dzięki dedykowanej aplikacji, możemy z każdego miejsca na świecie tworzyć indywidualne scenariusze, w celu pełnej automatyzacji systemu i utrzymania optymalnej temperatury we wnętrzu naszego domu.
Co jeszcze możemy robić, by znaleźć wytchnienie podczas upałów?
Najbardziej szkodliwa dla naszego organizmu jest nagła zmiana temperatury, dlatego tym bardziej warto zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniach, w których przebywamy, była optymalna – nie za wysoka i nie za niska, oscylująca w przedziale między 18-22 stopni Celsjusza. Efekt ten uzyskamy łącząc nowoczesny systemu osłon okiennych z domowym systemem klimatyzacji, ale nie tylko. Warto pamiętać, że na temperaturę panującą w pomieszczeniu wpływają nie tylko promienie słoneczne. Dodatkowo podnoszą ją wszystkie używane sprzęty elektroniczne, dlatego należy pamiętać, by zawsze wyłączać nieużywany sprzęt i korzystać z niego racjonalnie, zwłaszcza podczas upałów.
Jednym z najbardziej naturalnych sposobów na delikatne obniżenie temperatury oraz stworzenie przyjemnego mikroklimatu w pomieszczeniach jest stosowanie nawilżaczy powietrza i wypełnienie wnętrz dużą ilością roślin doniczkowych. Do najbardziej wytrzymałych, efektownych, a jednocześnie mało wymagających roślin doniczkowych należą m.in. zamiokulkas, monstera, dracena, wężownica, sanderiana, aloes, nolina i grubosz jajowaty (drzewko szczęścia). Z kolei różnego gatunku rośliny pnące, otulające nasze ściany lub elewację budynku, są wyjątkowo skutecznym i naturalnym izolatorem, dzięki którym wnętrze naszego domu będzie nagrzewać się znacznie wolniej.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.