Komunikaty PR

Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny w Poznaniu?

2022-04-20  |  12:00
Biuro prasowe

Analitycy krajowego rynku nieruchomości zwracają uwagę, że nabywcy mieszkań, którzy rozważają zakup własnego „M” w celu poprawy warunków mieszkaniowych, to jedna z najważniejszych grup, jakie będą kształtować popyt na rynku pierwotnym w najbliższej przyszłości. Poszukujemy nieruchomości z większą liczbą pokoi, choć nie zależy nam na zwiększaniu metrażu. Zwłaszcza dotyczy to klientów kredytowych, którzy mocno odczuli zmiany wprowadzone przez KNF wpływające na obniżenie zdolności kredytowej. Jak zatem znaleźć dla siebie i bliskich lokum o odpowiednim komforcie i w nowej rzeczywistości kupić mieszkanie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze wielopokojowego mieszkania w Poznaniu.

Badając preferencje nabywców mieszkań w 2020 r., analitycy polskiego oddziału agencji JLL stwierdzili, że zainteresowanie mieszkaniami o większej liczbie pomieszczeń wprawdzie powoli, ale rośnie. Około 1/3 ankietowanych szuka mieszkania 3-pokojowego, które jest najpopularniejszym typem lokum wśród rodzin z dziećmi. Czy w Poznaniu, gdzie statystycznie liczba izb w mieszkaniu wynosi 3,45, a średnia powierzchnia użytkowa własnego „M” to ponad 64 m2, wzrośnie popyt na mieszkania wielopokojowe?

Zainteresowanie wielopokojowymi mieszkaniami może wynikać z tradycyjnie pojmowanego modelu rodziny, który dominuje w naszym kraju – małżeństwo z jednym bądź dwójką dzieci to od lat najpowszechniejszy wybór, choć jednocześnie rośnie liczba osób deklarujących chęć posiadania trójki dzieci (z 19% w 2006 do 28% w 2019 roku według sondaży CBOS). W samym Poznaniu około 65% z prawie 234 tysięcy gospodarstw domowych (dane GUS z 2002 r.) to gospodarstwa domowe rodzinne, trzy czwarte z nich tworzą małżeństwa (w tym z dziećmi – 67%). 

Do wzrostu zainteresowania mieszkaniami wielopokojowymi w pewnym stopniu przyczyniła się oczywiście pandemia COVID-19, która wymusiła na wielu z nas zmianę stylu życia – konieczność organizacji w domu miejsc do pracy i nauki zdalnej, wydzielenia przestrzeni do odpoczynku czy treningu i przymus zamknięcia w czterech ścianach, uświadomiły Polakom, jak przydatna jest większa ilość osobnych pomieszczeń w mieszkaniu.

Zapotrzebowanie na… przemyślane mieszkanie 

Jak wobec rosnących oczekiwań i powiększającej się rodziny znaleźć dla siebie idealną przestrzeń do życia? Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę w bogatej ofercie mieszkań deweloperskich.

– Dobrze zaprojektowane i funkcjonalne mieszkanie powinno składać się z dwóch sypialni, pokoju dziennego, kuchni i łazienki – to idealna przestrzeń dla kilkuosobowej rodziny. Klienci poszukują wielopokojowych mieszkań, gdyż te pozwalają na wydzielenie stref na pracę, posiłki i wypoczynek przy utrzymaniu wysokiego poziomu komfortu wszystkich domowników. Nasze mieszkania 3- lub 4-pokojowe dostępne na osiedlu Początek Piątkowo są ergonomicznie zaprojektowane na metrażach od 45 do 87 m2. Przemyślane układy pozwolą na elastyczne dostosowanie do potrzeb – mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ROBYG w Gdańsku i Poznaniu. 

Jak podkreśla deweloper, klientom odpowiadają projekty mieszkań z oferty Początek Piątkowo – osiedla powstającego między ulicami Wojciechowskiego a Obornicką w Poznaniu. Aranżacje przygotowane przez architektów oferują kompaktowy i praktyczny układ mieszkań. Przy mniejszych metrażach uwzględniają potrzebę posiadania wanny w łazience czy dużej, pojemnej szafy, natomiast mieszkania o metrażach powyżej 50 m2 mają oddzielnie zaprojektowane łazienkę i toaletę lub dwie pełnowymiarowe łazienki. Przestrzeń jest przemyślana pod względem praktycznym i pozbawiona zbędnych ciągów komunikacyjnych takich jak długi i wąski, nieustawny korytarz, tak często spotykany w nowym budownictwie.

Dobra lokalizacja to dopiero początek

Szukając odpowiedniego miejsca do zamieszkania, warto przeanalizować, jak długo mieszkanie ma nam służyć i ilu członków rodziny znajdzie się w nim na przestrzeni lat. Zastanówmy się również, jak będą zmieniać się nasze wymagania. Bliskość placówek oświatowych, przychodni, czy innych punktów niezbędnych do zaspokojenia najważniejszych potrzeb jest niezmiernie istotna, gdy myślimy o przyszłości swojej i najbliższych. Do tego zlokalizowanie mieszkania w dobrze skomunikowanym punkcie miasta ułatwia codzienny dojazd do szkoły czy pracy oraz załatwianie pilnych spraw. 

Piątkowo jest przykładem miejsca dobrego do życia – to jedna z najlepiej skomunikowanych dzielnic Poznania, połączona linią szybkiego tramwaju (PST) z centrum miasta. Można tu zamieszkać w bliskim otoczeniu terenów zielonych (rezerwaty przyrody Żurawiniec i Morasko), z bogatą ofertą przedszkoli i szkół podstawowych, aptek, przychodni, sklepów, siłowni i galerii handlowych. Początek Piątkowo zapewni bezpośredni dostęp do tego rodzaju punktów usługowych zgodnie z sukcesywnie realizowaną przez dewelopera ideą 15-minutowych osiedli. Wszystko, co niezbędne do życia, znajduje się w zasięgu 15-minutowego spaceru, dojazdu rowerem lub komunikacją miejską. Ma to na celu integrację lokalnych społeczności, promocję zdrowego stylu życia, rozwój mikromobilności i ochronę środowiska dzięki ograniczaniu transportu samochodowego.  

Dla osób ceniących sobie widok z okna na tereny zielone, ROBYG zaprojektował osiedle z roślinnością redukującą wpływ promieniowania słonecznego i wspierającą retencję wody oraz bioróżnorodność. Zieleń na osiedlu zapobiega przegrzewaniu otoczenia i powstawaniu tzw. miejskich wysp ciepła oraz uprzyjemnia rekreację, zabawę czy uprawianie sportu.

Nie rezygnować z potrzeb

Na co zwrócić uwagę przeglądając oferty? Przede wszystkim poszukując mieszkania dla rodziny zwróćmy uwagę na liczbę pokoi i cenę za całe mieszkanie, a także jego jakość i udogodnienia w standardzie. Często zdarza się, że ceny za mieszkania 3-4-pokojowe znacznie różnią się od siebie nawet o kilkaset tysięcy. Różnica często wynika z faktu, że mieszkania 3-pokojowe możemy znaleźć już w metrażu ok. 50 m2 jak i 80 m2 czy nawet w większym. Sprawdźmy więc najpierw, co dostajemy w tej cenie. Najważniejszy jest funkcjonalny układ pomieszczeń, który nawet przy mniejszym metrażu pozwala nam nie rezygnować z własnych potrzeb. Inwestycje ROBYG uwzględniają możliwość, by w razie potrzeby oddzielić kuchnię, która dla zwiększenia przestrzeni i oszczędności miejsca projektowana jest jako aneks. Wysoka jakość wykończenia i stosowane technologie również ułatwiają wygodne życie, dlatego dobrze zawczasu sprawdzić np. możliwość montażu ładowarki samochodu elektrycznego przy naszym miejscu w hali garażowej, jak ma to miejsce na obu poziomach podziemnego parkingu Początku.

 Warto szukać lokum z balkonem, tarasem lub ogródkiem – wszystkie mieszkania na osiedlu Początek Piątkowo posiadają jeden z tych elementów. Ponadstandardowa wysokość naszych mieszkań (ok. 280 cm), przeszklone i szerokie balkony, czy panoramiczne okna i drzwi dają poczucie większej przestrzeni. Natomiast nowoczesne rozwiązania, takie jak technologia Smart House oferowana przez nas w cenie mieszkania lub energooszczędne i szczelne okna z PCV, pozwalają na zmniejszenie kosztów eksploatacji i obniżenie rachunków, a to czynnik, o którym często zapominamy zapoznając się z ofertami – dodaje Anna Wojciechowska z ROBYG – Ważnym elementem naszego osiedla jest fitness dla mieszkańców, dzięki któremu będą oszczędzać nie tylko czas, ale i pieniądze przeznaczone na zakup karnetów w siłowni.

Zwracajmy uwagę także na dodatkowe udogodnienia, takie jak duże i wygodne windy, wózkarnie, place zabaw dla dzieci czy infrastruktura dla mikromobilnych – ścieżki rowerowe, rowerownie i parkingi, a także stacje serwisowania jednośladów, które coraz częściej pojawiają się na osiedlach. Niektórzy deweloperzy, tak jak ROBYG, oferują też szereg rozwiązań sprzyjających integracji mieszkańców, np. komfortowo zaprojektowane części wspólne (w tym lobby z portierem) czy prywatna siłownia w bloku. Jeśli do tego deweloper oferuje energooszczędne i dobre dla środowiska rozwiązania na osiedlu – panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED, ogrody deszczowe – możemy mieć pewność, że to wybór z dbałością o środowisko i przyszłość naszych bliskich.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece Biuro prasowe
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych
Dom Nobonobo zdobywa prestiżowe nagrody w Londynie i Nowym Jorku za fotel Parfait
2024-07-05 | 08:30

Nobonobo zdobywa prestiżowe nagrody w Londynie i Nowym Jorku za fotel Parfait

Marka Nobonobo od początku swojej działalności specjalizuje się w produkcji designerskich mebli tapicerowanych, ze szczególnym uwzględnieniem sof i foteli. Firma

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.