Komunikaty PR

Jak zadbać o piękno drewnianej elewacji?

2020-09-30  |  16:08
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Aktualnie na rynku mamy ogromny wybór produktów, dzięki którym możemy zabezpieczyć drewno przed wpływem czynników atmosferycznych lub korozją biologiczną. Mowa o preparatach ochronno-dekoracyjnych, takich jak lakier, lakierobejca, olej, lazura oraz emalia do drewna. Który z tych środków będzie jednak najodpowiedniejszy do wykończenia naszej drewnianej elewacji? Na to pytanie odpowiada Łukasz Walczak, ekspert firmy JAF Polska. 

Drewno nie od dziś cieszy się popularnością jako materiał stosowany do budowy ogrodzeń i elementów małej architektury w przydomowych posesjach. Coraz częściej trafia także na tarasy – nie tylko w formie balustrad czy mebli, ale i podłóg. Jednak za najwyższy poziom „wtajemniczenia” wśród miłośników drewna uchodzi elewacja drewniana. Dlaczego? Bo drewno - w przeciwieństwie do innych materiałów - wymaga uwagi i troski. Aby przez wiele lat cieszyć się jego urokiem, musimy pamiętać o regularnych zabiegach konserwacyjnych oraz pielęgnacyjnych. W jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć drewno przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i korozją biologiczną?

Podejście indywidualne

Pierwszym krokiem w wyborze preparatu chroniącego trwałość i piękny wygląd elementów wykonanych z drewna będzie odpowiedź na pytanie o pożądany efekt wizualny. Czy chcemy podkreślić naturalny rysunek i usłojenie? A może stłumić efekt i nadać drewnu oczekiwany przez nas kolor? „Warto poznać właściwości i przeznaczenie poszczególnych produktów pamiętając przy tym, aby indywidualnie traktować każdy z elementów, które chcemy zabezpieczyć. Jedne środki doskonale sprawdzą się w przypadku małych, skomplikowanych fragmentów, innymi należy potraktować duże jednolite powierzchnie. Jeszcze inaczej należy obchodzić się z podłogą tarasu czy meblami ogrodowymi, bo są znacznie bardziej narażone na ścieranie i częściej mają kontakt bezpośrednio z naszą skórą.” – wyjaśnia Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.

Cała uwaga na elewację

Nie ulega wątpliwości, że jednak to elewacja jest jednym z najbardziej newralgicznych elementów, na konserwację których należy zwrócić uwagę. Jej duża powierzchnia sprawia, że zaniedbania są bardzo widoczne już na pierwszy rzut oka. Oprócz tego, pogorszenie jej stanu może narazić nas na problemy z prawidłowym utrzymaniem budynku i konieczność przeprowadzenia poważnego remontu, co w rezultacie będzie wymagało od nas dużych nakładów finansowych.

„Wygląd elewacji oraz sposób jej pielęgnacji zależy przede wszystkim od gatunku drewna, z którego jest wykonana. Gatunki europejskie, a zwłaszcza te lokalne, wymagać będą przede wszystkim starannej impregnacji z uwzględnieniem czynników biobójczych, a później zabezpieczenia środkami pigmentującymi takimi jak lakieorbejce czy lazury. Gatunki egzotyczne, które samoistnie zapewniają odporność na działanie korozji biologicznej, częściej poddawane są wyłącznie olejowaniu. Wybór środka konserwującego powinien być jednak dostosowany przede wszystkim do czynników, na których wpływ narażona jest elewacja, takich jak stopień nasłonecznienia i wilgoć.” – mówi ekspert JAF Polska.

Raz na kilka lat lazurą

Lakierobejce nadają elewacji kolor i delikatny połysk, jednak zapewniają jedynie powierzchniową ochronę. Tworzą one na powierzchni deski film, jednak nie impregnują jej od wewnątrz. Jak mówi Łukasz Walczak, dla tych, co chcą zabarwić drewno oraz pozostawić półmatową powierzchnię, najodpowiedniejszym wyborem będą lazury: „Malowanie lazurą, czyli lazurowanie, ma za zadanie pozostawić widoczny rysunek drewna. Lazury tworzą gładką i przejrzystą powłokę, zachowując naturalny wygląd struktury drewna i uwypuklając rysunek słojów. Zawarte w nich barwniki pozwalają na uzyskanie oryginalnego efektu dekoracyjnego, przy okazji zabezpieczając drewno. W preparatach koloryzujących, ochronę przed promieniami UV stanowią zawarte w nich pigmenty. W przypadku produktów bezbarwnych, nie wszystkie oferują te dodatkowe właściwości”.

Zabezpieczenie elewacji lazurą nie jest bardzo pracochłonne. Środki do malowania drewna typu lazurującego wymagają, aby nakładane na drewno warstwy były cienkie, a ich nakładanie powinno przypominać wcieranie w drewno.

Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy odświeżamy wcześniej malowane powierzchnie. Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego, powierzchnię przeznaczoną do malowania należy wcześniej starannie oczyścić. Jeżeli powłoka jest w dobrym stanie, należy ją umyć detergentem, spłukać i pozostawić do wyschnięcia, a następnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności kolejnej powłoki. Jeżeli powierzchnia jest spękana lub zniszczona w inny sposób, konieczne jest mechaniczne usunięcie poprzedniej powłoki aż do surowego drewna. Sinizny i przebarwienia spowodowane wilgocią można zlikwidować lub zmniejszyć ich intensywność stosując specjalne preparaty chemiczne np. dostępny w ofercie JAF Polska odszarzacz.

Zabezpieczone w ten sposób elewacje pozostają odporne na działanie szkodliwych czynników nawet kilka lat. 

Olej dla odpornych

Jeżeli nasza elewacja zrobiona jest z najodporniejszych gatunków drewna i zależy nam wyłącznie na podkreśleniu jego naturalnego piękna, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w tym olej. Pewne gatunki drewna, ze względu na swoją naturalną wytrzymałość, nie wymagają zabezpieczenia, ale dla utrzymania ich naturalnej barwy powinny być olejowane. Produkt ten wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Jest doskonały w przypadku twardych gatunków takich jak dąb czy modrzew syberyjski oraz gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo – wcierając za pomocą ściereczki bawełnianej lub w przypadku większych powierzchni – pędzla.

Impregnacja olejem jest najłatwiejsza, bo preparat całkowicie wnika w drewno. Przy kolejnym malowaniu można więc nanieść olej bez wcześniejszego zdzierania powierzchni. Wystarczy wcześniej usunąć zabrudzenia przy pomocy detergentu i wysuszyć. Dla utrzymania efektu, olejowanie powinno się powtarzać co sezon w przypadku tarasów i co 3-4 sezony w przypadku elewacji.

Regularność i wysokiej jakości produkty

Jak podsumowuje Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska, żadna metoda ani środek konserwujący nie zapewnia wieczystej ochrony drewna. Z tego też względu zabiegi renowacyjne i impregnacyjne należy co pewien czas powtarzać. Kontrola powinna być przeprowadzana co sezon i obejmować wszystkie elementy drewniane.  Zdarza się bowiem, że jedna ściana wystawiona jest silniej na działanie słońca, deszczu czy wiatru i szybciej wymaga interwencji.

Podstawą dobrego zabezpieczenia drewnianej elewacji jest stosowanie sprawdzonych środków najwyższej jakości, takich jak te, dostępne w ofercie firmy JAF Polska. Ponadto klienci mogą liczyć na fachową pomoc ekspertów i doradców klienta, którzy pomogą dobrać odpowiednie preparaty zarówno do konserwacji, jak i do zadań specjalnych. Podpowiedzą, jak pozbyć się problemów i zdradzą eksperckie sposoby na to by drewniana elewacja była ozdobą.

________________

JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wnętrza wypełnione ciepłem Biuro prasowe
2024-09-19 | 12:00

Wnętrza wypełnione ciepłem

Schyłek lata zachwyca ciepłem barw. Słońce znikające za horyzontem każdego dnia maluje niebo pięknymi odcieniami złota, pomarańczy i czerwieni, niosąc ze sobą niebywały spokój i
Dom Geberit zaprasza na targi ARCHITECT@WORK Gdańsk
2024-09-19 | 10:00

Geberit zaprasza na targi ARCHITECT@WORK Gdańsk

Przed nami kolejna edycja ekskluzywnych targów branżowych ARCHITECT@WORK, skierowanych do architektów i projektantów. Podczas nich, w dniach 25 i 26 września 2024 roku w
Dom Nowość! Nowa kolekcja eleganckich oklein „SELECTED by Schüco” w ofercie AWILUX
2024-09-19 | 01:00

Nowość! Nowa kolekcja eleganckich oklein „SELECTED by Schüco” w ofercie AWILUX

AWILUX wprowadza do swojej oferty nową kolekcję jedenastu oklein „SELECTED by Schüco”. To paleta wyróżniającą się wyjątkowymi propozycjami kolorystycznymi - od

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Muzycy zespołu Enej: Technika i budżety od wielkiej powodzi sprzed 27 lat poszły w górę. A jednak nadal nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z żywiołem i go przewidzieć

Muzycy zespołu Enej do końca nie chcieli wierzyć, że powtórzy się czarny scenariusz sprzed 27 lat i na południu Polski dojdzie do powodzi na południu Polski. Niestety najgorsze przewidywania meteorologów i hydrologów spełniły się. Artyści mocno nad tym ubolewają i solidaryzują się z tymi, którzy przeżywają teraz dramat, bo z dnia na dzień zostali z niczym, bez dachu nad głową. W takich sytuacjach Polacy stanęli na wysokości zadania. Szybko ruszyły zbiórki pieniędzy i potrzebnych produktów dla powodzian. Piotr Sołoducha i Mirosław Ortyński nie szczędzą pochwał i słów uznania wobec wszystkich, którzy wykazują się empatią i zrozumieniem.

Gwiazdy

Gabi Drzewiecka i Jagna Niedzielska: Filipińczycy są ludźmi otwartymi i im mniej mają, tym więcej chcą ci dać. To jest wzruszające i na pewno dające do myślenia

Uczestniczki programu „Azja Express” nie ukrywają, że na początku trudno im było przełamać barierę wstydu, zapukać do cudzego domu i poprosić o nocleg. Zadania nie ułatwiała obecność pozostałych członków ekipy, bo nawet jeśli właściciele domu byli skłonni pomóc dwóm pięknym kobietom, to już kamery budziły pewien niepokój. Gabi Drzewiecka i Jagna Niedzielska zaznaczają jednak, że również w tym przypadku trening czyni mistrza i za każdym kolejnym razem było już coraz łatwiej. Zdążyły się też przekonać, że Filipińczycy są niezwykle otwarci, życzliwi i gościnni.

Gwiazdy

Magda Bereda: Boję się o moich znajomych z Wrocławia. Dostali ostrzeżenie, że może ich zalać

Wokalistka przyznaje, że ona również z niepokojem patrzy na kolejne prognozy hydrologów. Jest wstrząśnięta relacjami z obszarów powodziowych i ma świadomość, że w obliczu żywiołu ludzie są bezsilni. Magda Bereda wspiera także swoich znajomych, którzy mieszkają we Wrocławiu i ma nadzieję, że nie nadejdą od nich kolejne złe informacje. Artystka zachęca do wszelkiej pomocy powodzianom i do włączania się w zbiórki najbardziej potrzebnych produktów.