Komunikaty PR

Jak zapewnić zdrowe warunki do nauki i pracy w domu?

2023-10-30  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

We wrześniu dzieci i młodzież wróciła do szkół i na uczelnie, spędzając długie godziny na nauce również w domu. Dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiednie warunki do długotrwałego siedzenia przy biurku. Nieprawidłowa postawa siedząca może prowadzić do różnych schorzeń, wpływając nie tylko na zdrowie, ale także na wygląd. Jak najlepiej przygotować zdrowe stanowisko i zapewnić sobie optymalne warunki do nauki i pracy w domu? Na to pytanie odpowiada Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu we wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.  

Bez odpowiednio przygotowanych stanowisk do nauki i pracy, narażeni jesteśmy na problemy zdrowotne, wpływające na kondycję fizyczną oraz ogólny komfort i wygląd. Jak zatem zadbać o odpowiednie warunki w naszych czterech kątach?

Postawa siedząca to podstawa!

W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią postawę siedzącą. Jak mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR, nieodpowiednia postawa przy biurku może prowadzić do problemów z odcinkiem lędźwiowym, co jest jednym z podstawowych schorzeń cywilizacyjnych naszych czasów. Oprócz tego, nasze organizmy mogą zmagać się również z uciskami na tętnice udowe, co prowadzi do problemów z krążeniem krwi w nogach oraz uciskami szyjno-barkowymi, które powodują dolegliwości bólowe głowy oraz cieśni nadgarstka i kręgosłupa krzyżowego. Jak zatem powinniśmy siedzieć, by nie narażać się na te problemy?

- Przede wszystkim prosto, a odcinek lędźwiowy wspierać odpowiednio ustawionym podparciem na krześle. Długotrwałe siedzenie przy komputerze sprawia, że lordoza staje się narażona na ucisk całej masy ciała. Dlatego warto wybrać krzesło wyposażone w regulację wysokości oraz podporę pod odcinek lędźwiowy. Wysokość krzesła i siedziska powinna być dostosowana do blatu, na którym pracujemy, aby nogi nie były zawieszone w powietrzu ani nie miały problemów z mieszczeniem się pod stołem.

Odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy

Oprócz samej techniki siedzenia, na zdrowie wpływa wyposażenie naszego stanowiska pracy. A w tej kwestii, każdy element jest ważny – od dopasowanego krzesła, po odpowiednie oświetlenie.  Kompletując elementy wyposażenia, przywiążmy szczególną uwagę do kwestii posiadania przez nie funkcji regulacji. Przy zakupie krzesła, które jest nomen omen najważniejszą częścią naszego stanowiska nauki i pracy, szukajmy takiego, które dopasowane jest do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz posiada regulację wysokości siedziska i podłokietników. Pozwoli to na odciążenie przedramion oraz stawów barkowych.

- Warto pamiętać, że samo krzesło biurowe jest także punktem odniesienia dla innych elementów wyposażenia znajdujących się w miejscu nauki lub pracy. Z kolei samo biurko musi być ustawione w taki sposób, aby nasz kręgosłup był wyprostowany, a ręce spoczywały naturalnie i bezpośrednio na blacie. Wybierajmy więc tylko te modele, które posiadają regulowaną wysokość, dającą nam możliwość idealnego dopasowania do pozycji siedzącej  – wyjaśnia Aldona Mioduszewska Galerii Wnętrz DOMAR.

Dbając o odpowiednią postawę siedzącą pamiętajmy, że w grę wchodzi również kwestia pozycji monitora. Powinien być on ustawiony w odległości równej przynajmniej długości naszej wyprostowanej ręki. Dlaczego? Ponieważ stanowi to optymalną odległość ekranu od naszych oczu i nie powoduje u nas odruchu garbienia się.

Nie zapominajmy o oświetleniu

Bardzo ważny element dobrze przygotowanego stanowiska do nauki lub pracy w domu stanowi odpowiednie oświetlenie. Lampa musi być tak ustawiona, aby nie oświetlała monitora ani naszych oczu, lecz rozjaśniała przestrzeń na biurku przed nami.

- Ważne jest, aby biurko stało przy oknie, co pozwala na jak najdłuższe wykorzystywanie światła dziennego. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, musimy w pokoju zagwarantować odpowiedni poziom oraz kąt padania sztucznego oświetlenia. Pamiętajmy, aby światło nie padało od tyłu i nie odbijało się w ekranie, co niekorzystnie wpływa na wzrok. Przy ustawieniu biurka, warto też mieć na uwadze siedzenie tyłem do drzwi pokoju – taki kierunek może budzić u dziecka niepokój, rozpraszać, a nawet i stresować – mówi Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Aktywność fizyczna w przerwach

Aby jeszcze skuteczniej dbać o zdrową postawę podczas długotrwałego siedzenia, warto wprowadzić krótkie przerwy na aktywność fizyczną. Wstańmy więc od biurka i rozluźnijmy spięte mięśnie ramion i barków. Wykonujmy ruchy, które pomogą odciążyć nogi, takie jak "kołyska". Spacer to również doskonały sposób na przerwę od pracy biurowej, zwłaszcza nordic walking, który angażuje wiele mięśni.

Nauka lub praca w domu nie muszą oznaczać problemów ze zdrowiem i wyglądem. Dbając o odpowiednią postawę siedzącą i wyposażenie stanowiska pracy, możemy zapewnić sobie komfort i dobre samopoczucie. Ci, którzy potrzebują sprzętu dostosowanego do nauki lub pracy, mogą zapoznać się również z ofertą Galerii Wnętrz DOMAR. Zawiera ona wszystko, czego potrzebujemy - od krzeseł po biurka i oświetlenie, dzięki którym będziemy cieszyć się efektywną pracą i nauką, nie rezygnując z dbałości o zdrową postawę.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Delektuj się latem z Fiskars Biuro prasowe
2024-06-28 | 14:00

Delektuj się latem z Fiskars

Lato to doskonały czas na urządzenie pikniku z przyjaciółmi albo rodziną. Tym razem użyjmy do przygotowania i serwowania pysznych dań produktów Fiskars, a gotowanie
Dom LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT
2024-06-26 | 16:10

LETNIA WYPRZEDAŻ W BOCONCEPT

Duńska marka meblowa BoConcept zaprasza na jedno z największych wydarzeń promocyjnych tego roku - Letnią Wyprzedaż. W dniach 15 czerwca – 31 lipca 2024 roku, znaczną część kolekcji
Dom Lodówki Candy o pojemności XXL – w sam raz na upały
2024-06-26 | 13:00

Lodówki Candy o pojemności XXL – w sam raz na upały

Candy wprowadziła na rynek nowe chłodziarko-zamrażarki z rodziny Fresco 300, które przy standardowej szerokości 60 cm, charakteryzują się imponującą pojemnością nawet 409

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.