Komunikaty PR

Jaki klimatyzator wybrać do domu – przenośny czy ścienny typu SPLIT?

2022-05-06  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Inga Ryfka
Agencja Face IT

Bagatela 10
00-585 Warszawa
i.ryfka|agencjafaceit.pl| |i.ryfka|agencjafaceit.pl
790393471
https://agencjafaceit.pl/

Klimatyzacja w budynkach prywatnych i mieszkaniach to dzisiaj coraz powszechniejsze rozwiązanie. Chcemy by nadchodzące lato nie zaskoczyło nas wysokimi temperaturami w domowych przestrzeniach. Aby jednak system klimatyzacyjny działał w sposób zadowalający, koniecznie jest jego prawidłowe wybranie. Na rynku dostępne są klimatyzatory przenośne oraz ścienne typu SPLIT i przenośne. Jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Zakup klimatyzatora do domu lub mieszkania nie może być pochopnie podjętą decyzją. Najważniejsze jest poznanie podstawowych wad i zalet obu rodzajów dostępnych na rynku urządzeń. Podstawowa różnica między wymienionymi klimatyzatorami to oczywiście sposób montażu. Klimatyzatory SPLIT przytwierdzane są na stałe - mogą znajdować się m.in. na ścianie lub suficie. Z tego względu nazywamy je również stacjonarnymi. Jednostki przenośne to rozwiązanie dla tych, którzy z jakichś przyczyn nie mogą lub nie chcą zdecydować się na kucie ścian (bo np. wynajmują mieszkanie lub ich spółdzielnia nie pozwala na montaż klimatyzacji, co staje się coraz bardziej powszechnym problemem). Są bardzo łatwe w montażu i użytkownik może zmieniać ich położenie zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. Czy to znaczy, że są lepszym rozwiązaniem? Przekonasz się dzięki lekturze naszego artykułu.

Urządzenia przenośne

Klimatyzator przenośny może mieć pewne ograniczenia w swojej mobilności. W przypadku podstawowej jednostki monoblokowej korzystać z niej można wyłącznie w pomieszczeniach, w których istnieje możliwość otworzenia okna celem wystawienia elastycznej rury, by odprowadzić gorące i wilgotne powietrze. Z tego powodu do środka mieszkania wciąż napływa ciepłe powietrze, co wiąże się z pogorszeniem efektów chłodzenia.

Niektóre klimatyzatory przenośne posiadają praktyczny panel okienny, który można zamontować pod lub z boku okna uchylnego. Możliwe jest także wykonanie specjalnego otworu bezpośrednio w ścianie. Rura zostaje przez niego przeprowadzona i ciepłe powietrze odprowadzane jest właśnie tą drogą.

- Lepszej klasy urządzenia, jak np. klimatyzatory przenośne FRAL serii FSC, dają możliwość podłączenia na zewnątrz budynku. Wykorzystana jest wtedy rura wlotowa, przez którą zimne powietrze wpuszczane jest do pomieszczenia. To skuteczne rozwiązanie, by ograniczyć hałas urządzenia – mówi Leszek Gwóźdź, dyrektor ds. HVAC w Aero7.pl.

Największymi i podstawowymi zaletami klimatyzatorów przenośnych z pewnością jest stosunkowo łatwy montaż oraz duża mobilność. Do głównych wad możemy zaliczyć mało estetyczny wygląd, dość głośną pracę urządzenia oraz mniejszą wydajność w porównaniu z klimatyzatorami ściennymi.

Rozwiązanie stacjonarne

Klimatyzatory typu SPLIT posiadają przewody transportujące freon, które tworzą zamknięty układ chłodniczy. Ich średnice nie są duże, dzięki czemu wystarczy stosunkowo niewielki otwór nawiercony przez montera, który później odpowiednio zabezpieczy. Ciepłe powietrze nie napływa w miejsce usuwanego, które schładza skraplacz - ten bowiem znajduje się na zewnątrz. Urządzenia stacjonarne nie tylko chłodzą i ogrzewają powietrze, nie generując wysokich kosztów w obu trybach. Mogą je także skutecznie oczyszczać dzięki wbudowanym filtrom.

- Istnieją również klimatyzatory z jonizatorami, które dodatkowo wspierają usuwanie wirusów i alergenów z pomieszczenia. Na uwagę z pewnością zasługuje seria Jade Plus marki Haier (która radzi sobie również ze smogiem) czy klimatyzatory z serii Etherea Z marki Panasonic z zaawansowaną technologią Nanoe™ - dodaje Leszek Gwóźdź.

Klimatyzatory SPLIT posiadają również szereg dodatkowych funkcji, wśród których warto wymienić:

  • samooczyszczanie, które zapobiega rozwojowi pleśni i powstawaniu brzydkich zapachów,
  • czujnik temperatury, który dokładnie mierzy jej wysokość w pomieszczeniu i pozwala na lepsze dostosowanie ustawień,
  • szeroki kąt nawiewu, który sprawia, że powietrze rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu,
  • różne tryby pracy, dzięki którym możesz dostosować tempo i głośność działania,
  • wbudowany moduł Wi-Fi umożliwiający sterowanie za pomocą aplikacji, który pojawia się w nowoczesnych modelach.

Najważniejszą zaletą klimatyzatorów stacjonarnych jest przede wszystkim skuteczne działanie na większej przestrzeni. Komfort użytkowania podnoszą opcja samooczyszczania i możliwość sterowania online. Nowoczesne rozwiązania klimatyzacyjne mają niewiele wad. Są jednak znacznie droższe niż urządzenia przenośne i wymagają montażu poprzez kucie ścian. Najlepiej myśleć o ich instalacji w momencie wykańczania mieszkania lub w czasie generalnego remontu.

Prawidłowy dobór klimatyzacji to gwarancja komfortu użytkowania

Zadaniem klimatyzacji jest zwiększenie komfortu przebywania w mieszkaniu. Aby to się udało, konieczne jest jej prawidłowe dobranie do swoich potrzeb. Pod uwagę należy wziąć wydajność urządzenia oraz głośność pracy. Klimatyzacja nie powinna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu ani wpływać znacząco na wysokość rachunków. Istotne jest również jej prawidłowe umiejscowienie, które sprawia, że zimne powietrze nie uderza prosto w domowników. Wydajność i funkcje dodatkowe to jednak nie wszystko. Sprzęt należy wybierać od sprawdzonych firm, które zapewniają prawidłową instalację urządzenia i oferują jego okresowe przeglądy. Doświadczony zespół ekspertów aero7.pl z pewnością doradzi jakie urządzenie wybrać i odpowiednio użytkować.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face IT
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.