Jaki wystrój kuchni jest obecnie w modzie?
Nie bez kozery mówi się, że kuchnia to serce każdego domu. To właśnie tam zaczynamy oraz kończymy nasz dzień. Ważne jest, więc aby była zaprojektowana w przemyślany sposób - piękna, funkcjonalna oraz odpowiadająca naszym potrzebom. W tym celu warto zaufać specjalistycznym poradom architekta lub projektanta wnętrz oraz powierzyć realizację projektu zaufanej firmie stolarskiej.
Wymarzona kuchnia, czyli jaka?
Przede wszystkim atrakcyjna estetycznie, funkcjonalna, ergonomiczna oraz dopasowana do potrzeb i przyzwyczajeń domowników. Podstawą bezpiecznej i wygodnej pracy w kuchni jest jej organizacja. Układ kuchni musi być dopasowany do wielkości pomieszczenia i jego oświetlenia naturalnego, ilości szafek i sprzętów AGD z zachowaniem odpowiedniej kolejności i odległości pomiędzy nimi - te wszystkie czynniki istotnie wpływają na późniejsze użytkowanie. Kuchnia powinna być dobrze oświetlona, a źródła światła muszą być przede wszystkim przyjazne dla człowieka - barwa światła zbliżona do naturalnego, nie męcząca oczu, niski pobór energii przy długiej eksploatacji, wysoka wydajność świetlna. Nawet w małych kuchniach nie sprawdzi się jedna centralna lampa, podstawą jest światło kierunkowe zapewniające odpowiednie oświetlenie stref, w których są wykonywane czynności – mówi Artur Sieńkowski – kierownik produkcji SNK INVESTMENTS.
Jaki styl kuchni jest obecnie w modzie?
W ostatnich latach kuchnie przeszły ogromną metamorfozę. Nie tyle ze względu na coraz to nowe pojawiające się style, ale głównie na zaaranżowaną dla nich przestrzeń. Zamknięte kuchnie zamieniliśmy na te otwarte, połączone z salonem, dzięki czemu zyskujemy swobodny kontakt między wszystkimi domownikami bez względu na wykonywane czynności.
Do tej pory w naszych kuchniach dominowały jasne, stonowane kolory. Trendy pokazują, że coraz częściej od nich odchodzimy, stawiając na bardziej śmiałe i wyraziste akcenty, dzięki którym kuchnia nabiera nowego, unikatowego wyrazu. Zamiast bieli i czerni wybieramy kolory inspirowane kolorami ziemi jak zieleń, granat czy antracyt. Jeżeli chodzi o faktury, to dalej pozostajemy przy drewnie czy marmurze. Większy nacisk kładziemy na wysoką jakość, na praktyczne oraz łatwe w utrzymaniu czystości powierzchnie. Idealnie do tego sprawdzą się, więc satynowe, matowe oraz gładkie faktury dodaje Artur Sieńkowski.
Zaskakujące jest to, że wraca moda na łączenie kontrastujących ze sobą kolorów. Przestajemy się ich bać i coraz śmielej wprowadzamy je do kuchni. Często nawet w formie dodatków, które przełamują dominujący do tej pory biały kolor.
Jeżeli chodzi o sam styl kuchni, to warto dodać, że jednym z najlepszych trendów, który nigdzie nie wyjdzie z mody jest udekorowanie oraz stworzenie kuchni w stylu pasującym do pozostałych pomieszczeń, czy stylistyki, w jakiej został zbudowany nasz dom. Jeżeli mamy zakupiony nowy apartament, to idealnie się tam sprawdzi np. nowoczesna albo industrialna kuchnia, w przypadku wiekowego domu pamiętajmy, że współgrać z nim będzie bardziej styl rustykalny.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.