JAKOŚCIOWY MINIMALIZM
Aranżacja domu jednorodzinnego w warszawskich Włochach, należącego do projektantki pracowni KODO – Marty Ostrowskiej, to przykład ulokowania jakościowego, nieszablonowego designu w przytulnym klimacie pełnym światła i ciepłej energii. Na 135 metrach kwadratowych jasnej przestrzeni połączono sprawdzone rozwiązania, doskonałe materiały oraz ulubioną estetykę lokatorów, tworząc azyl idealny dla małżeństwa z dzieckiem.
Nie bez przyczyny kluczem do projektu tej niezwykłej aranżacji stał się preferowany przez projektantkę oraz jej męża styl Bauhaus – królujący w sztuce, architekturze, modzie czy wzornictwie w latach 50. i 60. XX wieku. Przestrzeń, minimalizm i prostota to trzy cechy, które zdominowały wystrój wnętrz. „Mniej znaczy więcej” oraz „forma wynika z funkcji” to główne zasady, które ukierunkowały design na funkcjonalność opartą na niezbędnych, ale wygodnych sprzętach, umieszczonych w wolnej przestrzeni, wypełnionej światłem i jasnymi barwami. Nie sposób nie dostrzec tej inspiracji w realizacji – przestronnej i minimalistycznej, ale zaskakująco klimatycznej i przytulnej.
Już od wejścia uwagę przykuwają rozwiązania, które wykorzystano w aranżacji przestrzeni – niestandardowo wysoki salon, a w nim nietypowo duże przeszklenia, nieszablonowy kominek, designerskie instalacje świetlne oraz oryginalny okap nad wyspą kuchenną pod obniżonym sufitem. Przestrzenna bryła salonu połączonego z kuchnią jest zarazem przestronna i funkcjonalna – część dzienną, strefę relaksu oraz kuchnię wyposażono w sprzęty budujące ich istotę, przeplatając się, lecz zachowując integralność. Tapicerowana szara sofa modułowa, komplet krzeseł z drewnianym stołem w jadalni oraz korespondująca z nimi pełna zabudowa meblowa to oczywisty splot codziennych wydarzeń w niecodziennej formie. Połączenie form o miękkiej linii z minimalistyczną geometrią dało zaskakujący efekt ładu podbitego energią nietypowych elementów – regału, szafki RTV czy abstrakcyjnych grafik naściennych.
Strefie dziennej nie ustępują pozostałe pomieszczenia domu. Klimatyczną sypialnię utrzymano w kolorystyce beżu i szarości, jej punktem centralnym czyniąc atrakcyjną wzorzystą tapetę na ścianie za łóżkiem. Wtórują jej łazienki – każdą z nich wykończono odmienną w kolorystyce i układzie terakotą oraz nietypową w formie ceramiką, kreując indywidualne klimaty pomieszczeń wraz ze swoistą dla nich funkcjonalnością. Na piętrze domu znajduje się również pokój dla dziecka, wykończony z niekonwencjonalną swobodą oraz nastawieniem na komfort i wieloletnią użytkowość.
Urodę domu podbija strefa korytarza oraz klatki schodowej. Spaja ciepły klimat pomieszczeń, dodając coś od siebie – designerską, asymetryczną balustradę oraz nietypowe podświetlenia stopni. W korytarzu znaleziono również miejsce na miękkie sprzęty oraz naścienne grafiki, domykając konsekwencję stylu i modernistycznej estetyki. Dom jest jasny i przestronny, a jednocześnie pełen nienachalnej elegancji i ciepła, budowanych przytulnością tkanin, miękkością linii tapicerowanych mebli oraz subtelną energią kolorów i brązem drewna.
Metryczka:
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia domu: 135 m²
Poziom: 2-poziomowy
Pomieszczenia: salon z aneksem kuchennym, hol, sypialnia master z garderobą, łazienką i miejscem do pracy, łazienka, WC, pokój córki, taras
Przeznaczenie: rodzina 2+1
Założenia:
Inspiracja stylem Bauhaus. Jasne przestronne wnętrze, minimalistyczne, ale przytulne. Duża ilość zabudów na wymiar (garderoby, szafki łazienkowe, wysokie szafki w kuchni, duża ilość szuflad). Jedyne miejsce z dekoracjami i bibelotami to regał w salonie.
Interesujące rozwiązania:
Wysoki salon, duże przeszklenia, ciekawy forma regału w salonie. Naturalne materiały, surowe wnętrze ocieplone drewnem i tkaninami.
Pokój dziecka: ze względu na skosy i duży odpad materiału zrezygnowano z tapety. Zamiast tego ściana została pomalowana na dwa kolory z celowym zachowaniem nierównej linii odcięcia. Powyżej namalowano kropki.
Duża szafa, systemowy regał na zabawki
Stolik i krzesełka – Zara Home
Dodatki Westwing
Panele podłogowe w sypialni i pokoju dziecka – Quick Step
Łazienka z wanną:
Ze względu na skosy łazienka trudna w adaptacji.
Szafka podumywalkowa przechodząca w obudowę stelaża WC
Wanna wolnostojąca, prysznic
Duże lustro
Płytki: Equipe i Pamesa
Ceramika Omnires
Toaleta:
Zastosowanie wielkoformatowej płytki Tubądzin Cielo e Terra i tapety z motywem ryb Wonderwall
Salon z kuchnią:
Mikrocement na podłodze
Zabudowa kuchenna z orzechowego forniru
Połączenie bieli, drewna, stali
Blat w kuchni Technistone
Stół z manufaktury Smerki https://smreki.com/
Krzesła Fameg
Szafka RTV Fondu
Hokery Kave Home
Sypialnia:
Panele podłogowe w sypialni i pokoju dziecka – Quick Step
Łóżko Scandic Sofa
Tapeta Wonderwall
Łazienka przy sypialni:
Płytki: Tubądzin i Equipe
Ceramika: Roca
Szafka podumywalką : Defra
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.