JAKOŚCIOWY MINIMALIZM
Aranżacja domu jednorodzinnego w warszawskich Włochach, należącego do projektantki pracowni KODO – Marty Ostrowskiej, to przykład ulokowania jakościowego, nieszablonowego designu w przytulnym klimacie pełnym światła i ciepłej energii. Na 135 metrach kwadratowych jasnej przestrzeni połączono sprawdzone rozwiązania, doskonałe materiały oraz ulubioną estetykę lokatorów, tworząc azyl idealny dla małżeństwa z dzieckiem.
Nie bez przyczyny kluczem do projektu tej niezwykłej aranżacji stał się preferowany przez projektantkę oraz jej męża styl Bauhaus – królujący w sztuce, architekturze, modzie czy wzornictwie w latach 50. i 60. XX wieku. Przestrzeń, minimalizm i prostota to trzy cechy, które zdominowały wystrój wnętrz. „Mniej znaczy więcej” oraz „forma wynika z funkcji” to główne zasady, które ukierunkowały design na funkcjonalność opartą na niezbędnych, ale wygodnych sprzętach, umieszczonych w wolnej przestrzeni, wypełnionej światłem i jasnymi barwami. Nie sposób nie dostrzec tej inspiracji w realizacji – przestronnej i minimalistycznej, ale zaskakująco klimatycznej i przytulnej.
Już od wejścia uwagę przykuwają rozwiązania, które wykorzystano w aranżacji przestrzeni – niestandardowo wysoki salon, a w nim nietypowo duże przeszklenia, nieszablonowy kominek, designerskie instalacje świetlne oraz oryginalny okap nad wyspą kuchenną pod obniżonym sufitem. Przestrzenna bryła salonu połączonego z kuchnią jest zarazem przestronna i funkcjonalna – część dzienną, strefę relaksu oraz kuchnię wyposażono w sprzęty budujące ich istotę, przeplatając się, lecz zachowując integralność. Tapicerowana szara sofa modułowa, komplet krzeseł z drewnianym stołem w jadalni oraz korespondująca z nimi pełna zabudowa meblowa to oczywisty splot codziennych wydarzeń w niecodziennej formie. Połączenie form o miękkiej linii z minimalistyczną geometrią dało zaskakujący efekt ładu podbitego energią nietypowych elementów – regału, szafki RTV czy abstrakcyjnych grafik naściennych.
Strefie dziennej nie ustępują pozostałe pomieszczenia domu. Klimatyczną sypialnię utrzymano w kolorystyce beżu i szarości, jej punktem centralnym czyniąc atrakcyjną wzorzystą tapetę na ścianie za łóżkiem. Wtórują jej łazienki – każdą z nich wykończono odmienną w kolorystyce i układzie terakotą oraz nietypową w formie ceramiką, kreując indywidualne klimaty pomieszczeń wraz ze swoistą dla nich funkcjonalnością. Na piętrze domu znajduje się również pokój dla dziecka, wykończony z niekonwencjonalną swobodą oraz nastawieniem na komfort i wieloletnią użytkowość.
Urodę domu podbija strefa korytarza oraz klatki schodowej. Spaja ciepły klimat pomieszczeń, dodając coś od siebie – designerską, asymetryczną balustradę oraz nietypowe podświetlenia stopni. W korytarzu znaleziono również miejsce na miękkie sprzęty oraz naścienne grafiki, domykając konsekwencję stylu i modernistycznej estetyki. Dom jest jasny i przestronny, a jednocześnie pełen nienachalnej elegancji i ciepła, budowanych przytulnością tkanin, miękkością linii tapicerowanych mebli oraz subtelną energią kolorów i brązem drewna.
Metryczka:
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia domu: 135 m²
Poziom: 2-poziomowy
Pomieszczenia: salon z aneksem kuchennym, hol, sypialnia master z garderobą, łazienką i miejscem do pracy, łazienka, WC, pokój córki, taras
Przeznaczenie: rodzina 2+1
Założenia:
Inspiracja stylem Bauhaus. Jasne przestronne wnętrze, minimalistyczne, ale przytulne. Duża ilość zabudów na wymiar (garderoby, szafki łazienkowe, wysokie szafki w kuchni, duża ilość szuflad). Jedyne miejsce z dekoracjami i bibelotami to regał w salonie.
Interesujące rozwiązania:
Wysoki salon, duże przeszklenia, ciekawy forma regału w salonie. Naturalne materiały, surowe wnętrze ocieplone drewnem i tkaninami.
Pokój dziecka: ze względu na skosy i duży odpad materiału zrezygnowano z tapety. Zamiast tego ściana została pomalowana na dwa kolory z celowym zachowaniem nierównej linii odcięcia. Powyżej namalowano kropki.
Duża szafa, systemowy regał na zabawki
Stolik i krzesełka – Zara Home
Dodatki Westwing
Panele podłogowe w sypialni i pokoju dziecka – Quick Step
Łazienka z wanną:
Ze względu na skosy łazienka trudna w adaptacji.
Szafka podumywalkowa przechodząca w obudowę stelaża WC
Wanna wolnostojąca, prysznic
Duże lustro
Płytki: Equipe i Pamesa
Ceramika Omnires
Toaleta:
Zastosowanie wielkoformatowej płytki Tubądzin Cielo e Terra i tapety z motywem ryb Wonderwall
Salon z kuchnią:
Mikrocement na podłodze
Zabudowa kuchenna z orzechowego forniru
Połączenie bieli, drewna, stali
Blat w kuchni Technistone
Stół z manufaktury Smerki https://smreki.com/
Krzesła Fameg
Szafka RTV Fondu
Hokery Kave Home
Sypialnia:
Panele podłogowe w sypialni i pokoju dziecka – Quick Step
Łóżko Scandic Sofa
Tapeta Wonderwall
Łazienka przy sypialni:
Płytki: Tubądzin i Equipe
Ceramika: Roca
Szafka podumywalką : Defra

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.