Japandi: wnętrzarski hit
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Połączenie skandynawskiej przytulności i szlachetnego japońskiego minimalizmu to esencja stylu japandi. Mimo, że łączy z pozoru dwa sprzeczne bieguny, jest spójny i przyjemny dla oka. Jak wprowadzić go do swojego wnętrza? Oto inspiracje, które warto wziąć pod uwagę.
O stylu skandynawskim wiemy już niemal wszystko. Zagościł on na dobre w naszych wnętrzach, ale wciąż nie traci na popularności. W tym roku powraca jednak w nieco odmienionej formie - w połączeniu z… nawiązaniami do japońskiej estetyki. Jeśli lubicie eksperymenty, ale jednocześnie zależy wam na harmonii we wnętrzu, z pewnością polubicie zestawienie tych dwóch.
Wzajemna fascynacja
Jak narodził się styl, który łączy tak odległe estetyki? Najprawdopodobniej wszystko zaczęło się od podróży duńskich architektów i designerów do Kraju Kwitnącej Wiśni w poszukiwaniu inspiracji. Byli jednymi z pierwszych ludzi Zachodu, którzy odwiedzili kraj. Japońskie wpływy były zauważalne we wzornictwie i architekturze, na co wskazywała coraz częstsza rezygnacja z podziału przestrzeni i oszczędność form. Japończycy z kolei od dekad cenili design tworzony przez Duńczyków.
Wspólny mianownik
Tym, co łączy skandynawskie oraz japońskie wzornictwo, jest zamiłowanie do naturalnych materiałów, prostoty oraz rzemiosła. Wspólnym mianownikiem jest także zwracanie uwagi przede wszystkim na funkcjonalność przedmiotów. Japońskie wabi-sabi oraz skandynawskie hygge świetnie się uzupełniają i są uniwersalne, dzięki czemu styl cieszy się popularnością.
Początek rewolucji
Jak zacząć przygotowanie aranżacji w stylu japandi? Kluczowe dla osiągnięcia odpowiedniego efektu będzie ograniczenie palety barw, dodatków oraz wszelkiego rodzaju ozdobników. Największymi sprzymierzeńcami stylu japandi są proste formy i stonowane kolory. Warto sięgnąć po barwy ziemi, ciepłe szarości czy niezawodną czerń. Ważne, aby całość stworzyła spójne, spokojne tło dla mebli oraz innych elementów wyposażenia.
Sztuka wyboru
Jakie meble i dodatki wybrać do wnętrza w stylu japandi? Inspiracje można znaleźć między innymi w salonach BoConcept. Nowoczesne duńskie wzornictwo idealnie wpisuje się w klimat wnętrz w tym stylu. Zarówno meble, jak i dodatki oferowane przez duńską sieć pozwolą stworzyć aranżację, która łączy skandynawską klasykę z japońską nutą.
Więcej informacji: https://www.boconcept.com/pl-pl/
Instagram: instagram.com/boconceptwarszawa
Facebook: https://www.facebook.com/BoConceptWarsaw/
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.