Jasny dom, w którym pachnie lasem
Home Sweet Home PR
Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl
Miejscowość Magdalenka znajduje się pod Warszawą i jest doskonale znana mieszkańcom stolicy. To tu w latach 70. swoje okazałe posiadłości mieli oficjele PRL-u i gwiazdy tamtych czasów, np. Violetta Villas. To tu także, w ośrodku rządowym toczyły się rozmowy poprzedzające obrady okrągłego stołu. Dziś Magdalenka to spokojna, urocza, położona nieco na uboczu wielkiej polityki i pośpiechu wielkiego miasta miejscowość. Prawie cała zlokalizowane jest w sosnowym lesie. Domy sprzed pół wieku zostały w większości gruntownie przerobione, wyremontowane lub zastąpione dobrą, współczesną architekturą. I właśnie do takiej posiadłości dziś Państwa zabieramy.
Wpisany w otoczenie
Dom o powierzchni 220 metrów kwadratowych zaprojektowany został tak, by nie niszczyć urody zalesionej działki. Jego architektura idealnie współgra z krajobrazem wokół. Ma trzy kondygnacje. Na poziomie – 1 architektka zaprojektowała garaż, garderobę oraz siłownię. Na parterze znajdziemy salon z wydzieloną strefą telewizyjną oraz kuchnię, łazienkę i gabinet . Na pierwszym piętrze natomiast umiejscowiono sypialnię połączoną z pokojem kąpielowym oraz garderobę i pokój kilkunastoletniego chłopca.
I stała się jasność
Architektka Katarzyna Sławińska wspomina pierwsze spotkania
z inwestorami. Byli doskonale świadomi swoich gustów i potrzeb. - Zanim rozpoczęliśmy prace nad projektem, przeprowadziliśmy szereg rozmów na temat oczekiwań, stylistyki
i funkcjonalności – wspomina architektka. Kluczowym hasłem podczas prac nad projektem była „lekkość”. Inwestorom zależało, by mimo zastosowanych kontrastów, wnętrze było bardzo jasne. Dlatego dominującymi kolorami we wnętrzu są wszystkie odcienie bieli, które konsekwentnie zestawione z czarnymi elementami wykończeniowymi nie są jedynie tłem, a stanowią motyw przewodni projektu. Graficzne zestawienie bieli i czerni uzupełnia naturalne drewno, dąb, w nieco jaśniejszej niż surowa wersji oraz modne lastryko.
- Już podczas wspólnego oglądania inspiracji, które wybrali przyszli gospodarze, wiedziałam, że to będzie niezwykły projekt – wspomina architektka Tilla Architects.
Czas na zmiany
Względem pierwotnych planów domu, architektka zdecydowała się na powiększenie strefy dziennej (salonu i kuchni) o powierzchnię garderoby, która pierwotnie znajdowała się na parterze. Wszystko, by maksymalnie otworzyć wnętrze. Na pierwszym piętrze natomiast zlikwidowano jedną z łazienek i w jej miejscu zaaranżowano garderobę właśnie. Pozostałe pokoje tylko nieznacznie zmodyfikowano.
Na wysokościach
Sufit na parterze jest na różnych poziomach. Wysokość salonu jest niebotyczna! Dzięki otwarciu części strefy dziennej ku górze zwyczajną ścianę zastąpiła ściana lasu za ogromnymi przeszkleniami. Skos dachu, a co za tym idzie i sufitu sprawia, że wnętrze jest zaskakująco dynamiczne. Rozwiązanie
z antresolą umożliwiło oświetlenie tej części parteru dużymi, papierowymi lampami marki &Tradition. Wysokość parteru podkreśla także ujęty w czarne pionowe pasy lekki regał na książki pnący się ku górze i powtarzający skos. Zamyka on strefę telewizyjną, atrakcyjności dodaje mu nieoczywiste podświetlenie. Pozostała część tej kondygnacji – aneks kuchenny oraz hol mają tradycyjną wysokość.
Kolory naszej codzienności
Zamiłowanie właścicieli do kontrastów znalazło swój wyraz w kolorystyce zastosowanej we wnętrzach. Barwy wyznaczają poszczególne funkcjonalne strefy parteru. Kuchnia ma ciemną zabudowę, chociaż sama nie stała się ciemnym pomieszczeniem. Wszystko dzięki temu, że szafki wiszące nad marmurowym blatem zastąpiło oryginalne poziome okno. Lekkości dodaje szafka z rattanowymi frontami marki HKliving. Zaokrąglona wyspa kuchenna o marmurowym blacie spełnia również rolę barku kuchennego do wypicia espresso lub zjedzenia szybkiego śniadania. Uzupełnieniem kolorystycznym aneksu kuchennego są płytki na ścianie przy kuchni, którymi obudowany został również wyciąg. Płytki powtarzają odcień iglaków za oknem. Jadalnia znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni. Króluje tu stół zaprojektowany w pracowni Tilla Architects. Ma fornirowany blat oraz potężne, gięte ze stali nogi pomalowane proszkowo. Z ciężkim stołem zestawiono (tu także kontrast!) delikatne, lekkie stalowe krzesła. Stół akcentuje Formakami — jedna z trzech lamp &Tradition.
Na okrągło
Formę zaokrąglonej wyspy kuchennej i stołu w jadalni powtarzaj czarne, okrągłe stoliki kawowe, towarzysze Umo polskiego producenta Nobonobo — wygodnego narożnika tapicerowanego tkaniną
w naturalnym odcieniu i foteli z plecionką Suzenne marki Gebrüder Thonet Vienna oraz analogicznej sofy w części telewizyjnej pokoju dziennego. Oprócz dużych białych lamp wiszących, salon oraz aneks kuchenny oświetlają czarne kinkiety Serge Mouille. W pokoju dziennym nie ma kominka, jest za to urocza koza w okładzinie z kafli ceramicznych. Wprowadza ona do wnętrza powściągliwą, skandynawską przytulność.
Zaokrąglone formy pojawiają się też w łazience na parterze. Bardzo oryginalne lustra w kształcie sięgających sufitu łuków stanowią tło dla czarnej umywalki i czarnej miski sedesowej. Całości dopełniają płyty lastryko zestawione z antracytowymi płytami wielkoformatowymi pod prysznicem. Między łukami luster zaprojektowano półki na kosmetyki. Całość przybiera formę niemal architektoniczną.
Wyższy poziom wypoczynku
Na piętrze zlokalizowana jest druga łazienka – salon kąpielowy. - Jest inny, a jednak spójny z wystrojem domu. Zależało nam, by wanna przy oknie nie zasłaniała pięknego widoku, dlatego została maksymalnie wpuszczona w strop – opowiada Katarzyna Sławińska z Tilla Architects.
Pomieszczenie utrzymane jest w bieli. Zdobią ją jedynie prostokątne płytki wokół dużego lustra w tle umywalki. W łazience na piętrze również pojawiają się antracytowe elementy. Tym razem to fronty szuflad pod blatem umywalki. Fronty nie są gładkie. Wykonano je z lakierowanych lameli z płyty MDF.
- Łazienka to pomieszczenie emanujące niebiańskim spokojem. Gospodarze mogą w pełni się w niej zrelaksować, leżąc w wannie i napawając się naturą za oknem – mówi architektka. Na piętrze oprócz salonu kąpielowego znajduje się pokój nastolatka oraz sypialnia typu master połączona z wygodną garderobą. Przestrzeń sypialni oraz naturę za oknem zwielokrotnia olbrzymie zwierciadło – lustrzane fronty szaf. Tapicerowane łóżko to najważniejszy mebel we wnętrzu. Towarzyszą mu, spełniające funkcję stolików nocnych kultowe stołki marki Zig Zac firmy Pols Potten. Ciepłą atmosferę w sypialni tworzą lejące się, mięsiste zasłony, tapicerowany boucle fotel oraz dywan.
- Bardzo lubię ten projekt. Dzięki otwartym na pomysły inwestorom z wyobraźnią i wyczuciem piękna, którzy pozostawili nam wolną rękę. Lubię ten dom również dlatego, że udało nam się stworzyć nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, które nabrało domowego ciepła poprzez zastosowanie owalnych form, zróżnicowanie faktur oraz wysmakowane detale – podsumowuje projekt w Magdalence architektka Katarzyna Sławińska z Tilla Architects.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.