Już za chwilę startuje wielkie Święto Architektury!
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Plany na przyszłość | LAB to wystawa prezentująca Warszawę przyszłości - zbiór projektów architektów i architektek, które w najbliższym czasie zostaną zrealizowane w stolicy. Finisaż wystawy, nazwany Świętem Architektury pokaże, jakie ważne role biorą na siebie architekci tworząc otaczającą nas przestrzeń, kreując ją w często niełatwej rzeczywistości.
Kiedy świat pogrąża się w kryzysie wszyscy, w tym architekci, stają przed koniecznością ustosunkowania się wobec zastałych problemów i wyzwań. Kryzys ma kilka połączonych wymiarów wpływających na pracę architektów i inżynierów – pandemię, radykalne zmiany klimatu, konflikty zbrojne i bezprecedensowe migracje ludności oraz towarzyszący im brak stabilności politycznej i ekonomicznej dotyczą przecież zarówno środowiska naturalnego, jak i świata zbudowanego przez człowieka. Jak my – obywatele i projektanci – możemy dziś i w najbliższej przyszłości sprostać globalnym wyzwaniom? Ignorować zmiany i udawać, że nic się nie dzieje? Uciekać?! Zmieniać podejście do tego co i jak projektujemy? Święto Architektury, w tym roku, poświęcone jest roli, jaką projektanci odgrywają w walce z kryzysami. Już 4 sierpnia rozpocznie się czterodniowy finisaż wystawy Plany na przyszłość | LAB, który potrwa do 7 sierpnia. Aktywności odbędą się w Pałacu Zamoyskich, siedzibie SARP Warszawa przy ul. Foksal 2.
– Święto Architektury organizujemy po raz pierwszy i mamy nadzieje, że począwszy od tego roku, będziemy cyklicznie zapraszać Państwa do celebracji wspólnego czasu z nami, architektami. Święto Architektury będzie pokazywać jaką rolę pełni w życiu każdego człowieka architektura. Mamy też nadzieję, że dzięki temu projektowi środowisko polskich architektów będzie dla Państwa bardziej widoczne i rozpoznawalne. – komentuje Magda Maciąg, kuratorka wystawy.
Wydarzenie w serwisie Facebook: https://fb.me/e/1EI9tBcCO
Film promocyjny: https://youtu.be/3LZUAIeloNk
Święto Architektury 4 - 7 sierpnia 2022
zespół kuratorski: Jan Chwedczuk, Magda Maciąg, Marta Wójcicka
aranżacja architektoniczna: Julia Lasek
koordynacja i produkcja: Katarzyna Adamska, Marta Wójcicka
promocja: OKK! PR Olga Kisiel-Konopka
infografika: Katarzyna Maciąg
identyfikacja graficzna: Studio Temperówka
podziękowania specjalne dla: Małgorzata Dembowska, Julia Lasek, Igor Łysiuk, Jakub Szczęsny, Hubert Trammer, pracowniczki ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury
organizator: OW SARP
partnerzy:
Ambasada Danii, Better Shelter, Echo Investment, FCRBE - Facilitating the circulation of reclaimed building elements in Northwestern Europe, Ikea, Instytut Dizajnu w Kielcach, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów, NIAiU, PLBGC, Profundo, SARP, SAW, UNGC, Egoe, Urząd Miasta st.Warszawa, ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury.
patroni medialni: Architektura&Biznes, Architecture Snob, Architektura Murator, Bryła.pl, Magazyn Dobre Wnętrze, Label Design Magazine, White MAD, Magazif, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, NN6T, nowawarszawa.pl, Rzut oraz Sztuka Architektury.
PLAN WYDARZEŃ
4 SIERPNIA (czwartek)
g.14.00 prezentacja Justyny Kowalik i Anny Federowicz DZIAŁALNOŚĆ ARCHITECTURE SANS FRONTIERS W POLSCE I NA ŚWIECIE. ODPOWIEDŹ ARCHITEKTÓW NA KATASTROFY NATURALNE I KRYZYS MIGRACYJNY, PREZENTACJA WYBRANYCH PROJEKTÓW
g.16.00 debata BUDOWNICTWO MODUŁOWE, PREFABRYKACJA: CZY TO PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEGO BUDOWNICTWA?
uczestnicy: Joanna Makowiecka - Gatza, Mariusz Lewandowski, Jarosław Szulc, Joanna Świątek
moderacja: Krzysztof Nowak
g.18.00 debata PRZYSTOSOWANIE POLSKICH MIAST DO ZMIAN KLIMATYCZNYCH
uczestnicy: Mateusz Adamczyk, Agnieszka Kalinowska - Sołtys, Monika Konrad, Bartosz Marcol, Zofia Piwowarek, Mateusz Płoszaj – Mazurek
moderacja: Kacper Kępiński
g. 21.00 kino letnie NIAiU oraz Święto Architektury ROWERY KONTRA SAMOCHODY, reż. Fredrik Gertten, 2015, dokument, prod. Szwecja, 1 godz. 37 min., napisy w języku polskim i ukraińskim
5 SIERPNIA (piątek)
g.13.30 - 18.00 warsztaty rodzinne WYPOCZYWNIKI - TEKTUROWE MEBLE DO SAMODZIELNEGO SKŁADANIA
g. 14.00 prezentacja i rozmowa NAJLEPSZE ZIELONE REALIZACJE WARSZAWY 2019 – 2022
g.16.00 wykład Jerzego Łątki PAŃSTWO Z TEKTURY. CZY MOŻNA BUDOWAĆ TANIO I EKOLOGICZNIE?
g.18.00 debata RECYKLING W ARCHITEKTURZE. PROJEKTOWANIE CYRKULARNE. JAK PROJEKTOWAĆ, BUDOWAĆ, MIESZKAĆ, BY NIE SZKODZIĆ?
uczestnicy: Małgorzata Romanowicz, Katarzyna Sadowy, Dorota Sibińska, Anna Zawadzka – Sobieraj
moderacja: Igor Łysiuk
6 SIERPNIA (sobota)
g.16.00 debata COŚ, KTÓRE NADCHODZI. ARCHITEKTURA XXI WIEKU. 10 LAT PÓŹNIEJ.
uczestnicy debaty: Marlena Happach, Małgorzata Kuciewicz, Joanna Kusiak, Tomasz Szlendak
moderacja: Bogna Świątkowska
g.18.00 debata NOWA UKRAINA
uczestnicy debaty: Alex Baranowski, Łukasz Drozda, Ievgeniia Gubkina, Kuba Snopek
moderacja: Bogna Świątkowska
7 SIERPNIA (niedziela)
g.12.00 - 15.00 warsztat dedykowany architektom JAK ZAPROJEKTOWAĆ LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ? prowadzenie architekci i badacze ze studia Workplace, warsztat na zapisy, ograniczona liczba miejsc, miejsce warsztatu ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
g.16.00 debata ARCHITEKCI WOBEC KRYZYSÓW NA ŚWIECIE
uczestnicy: Justyna Kowalik, David Karpathakis Thalén, Tiago Mota Saraiva, Zofia Piwowarek
moderacja: Jakub Szczęsny
g.18.00 wykład Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego, PREZENTACJA ARCHIPRZEWODNIKA PO POLSCE
oraz
99 % STUDIO ROTOR WYSTAWA
ARCHITEKTURA WOBEC KRYZYSU WYSTAWA
PAWILON BETTER SHELTER
Do 7 sierpnia w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury można też zobaczyć wystawę Plany na przyszłość: https://fb.me/e/2hvlOwa2Y
na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
miejsce i godziny otwarcia
4 - 7 sierpnia 2022
g. 12.00 - 20.00
OW SARP, Pałac Zamoyskich, Foksal 2, Warszawa
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.