Komunikaty PR

Kąpiel pod skosami – jak urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu

2020-07-20  |  13:00
Biuro prasowe
Do pobrania TECE ( 0.69 MB )

Poddasza mają swój niepowtarzalny urok. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej adaptowane są na łazienki. Takie wnętrza stawiają jednak przed nami sporo wyzwań. Wśród nich – praktyczne wykorzystanie skosów dachowych i pogodzenie funkcjonalności z estetyką. Oto sprawdzone sposoby i rozwiązania, dzięki którym łazienka na poddaszu będzie ustawna i komfortowa.

Powierzchnia użytkowa

Pierwszym krokiem do stworzenia projektu łazienki ze skosami jest dokonanie dokładnych pomiarów. Przede wszystkim musimy określić wielkość powierzchni użytkowej, uwzględniając zarówno rzut, jak i przekrój. W przypadku tego typu wnętrz pod uwagę brane są tylko te części pomieszczenia, których wysokość od podłogi do sufitu wynosi minimum 190 cm, co umożliwia swobodne i bezpieczne poruszanie się. Przyjmuje się, że powierzchnia użytkowa powinna wynosić nie mniej niż 2,56 m², jeżeli chcemy wyposażyć łazienkę w prysznic, toaletę i umywalkę, oraz 3,2 m² – jeśli planujemy umiejscowić w niej także wannę. Pozostałą przestrzeń warto przeznaczyć na szafki, blaty czy wannę – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.

Fokus na ergonomię

Chcąc uniknąć efektu ograniczonej przestrzeni, zadbajmy o to, aby centralny punkt pozostał niezagospodarowany. Cel ten osiągniemy dzięki wykorzystaniu narożników pomieszczenia. Na rynku istnieje szereg rozwiązań sanitarnych dedykowanych nietypowym sytuacjom, które realnie wpływają na komfort użytkowania i potencjał aranżacyjny wnętrza. Są to np. stelaże podtynkowe z regulowaną ramą pod umywalkę, moduły do WC przeznaczone do niskiej zabudowy, a także profile z możliwością montażu narożnego – podpowiada Aleksandra Drozdalska.

Istotne znaczenie ma także wysokość ścianki kolankowej, tj. ścianki dobudowanej na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku w celu podniesienia dachu i zwiększeniu powierzchni użytkowej poddasza. Przyjmuje się, że dla swobodnego korzystania z toalety jej wysokość powinna wynosić nie mniej niż 130 cm.

Strefy trudno dostępne, tj. bezpośrednio pod skosami, warto z kolei wykorzystać pod kątem zabudowy meblowej. Ta przestrzeń idealnie sprawdzi się jako miejsce do przechowywania, np. kosmetyków, akcesoriów toaletowych czy ręczników.

Czas na prysznic

Sporym wyzwaniem w przypadku łazienek na poddaszu jest znalezienie dogodnego miejsca na kabinę prysznicową. Z jednej strony jej usytuowanie podyktowane jest lokalizacją pionu kanalizacyjnego, z drugiej brakiem ograniczeń ze strony skosów czy belek stropowych. Niemniej, dzięki szerokiej ofercie rozwiązań na miarę, i taka sytuacja nie musi stanowić wyzwania.

W łazienkach na poddaszu sprawdzą się w szczególności kabiny walk-in. Dzięki opcji docięcia drzwi do skosu, możemy swobodnie kreować przestrzeń prysznicową. Warto także mieć na uwadze fakt, że optymalna wysokość montażowa kabiny wynosi 210 cm. Dlatego też, jeżeli sytuacja instalacyjna na to pozwala, rekomendowane jest zastąpienie tradycyjnego brodzika odwodnieniem liniowym i zlicowanie podstawy prysznica z płaszczyzną posadzki – wyjaśnia ekspert firmy TECE.

Co w sytuacji, gdy w pomieszczeniu nie sposób wygospodarować odpowiednią przestrzeń na komfortową kabinę? Tu sprawdzi się wolnostojąca lub asymetryczna wanna z armaturą podłogową. Takie rozwiązanie podkreśli dodatkowo urok łazienki. Zwróćmy jednak uwagę na jej przeznaczenie. Jeżeli zamierzamy brać w niej prysznic w pozycji stojącej, to ustawienie jej pod skosem może być problematyczne. Wanna bez nóżek ma wysokość 40-50 cm. Z kolei człowiek w niej siedzący ma czubek głowy zazwyczaj na wysokości 95-110 cm. Zatem w co najmniej takiej odległości od poziomu posadzki powinien być skośny sufit w najniższym miejscu nad wanną.

W dobrym tonie

Jasne kolory, odpowiednio dobrane oświetlenie, a także lustrzane powierzchnie – to najlepsi przyjaciele niewielkich wnętrz. Ściany w odcieniach pastelowych lub w kolorach ziemi optycznie powiększą pomieszczenie. Oprócz kolorystyki ważna jest także forma. Płytki nie powinny być zbyt duże, a dekoracje zbyt bogate. Zamiast strojnych wykończeń zdecydujmy się na lustra – najlepiej bez ram. Jeżeli warunki pozwalają na zakup dużego zwierciadła „od ściany do ściany”, nie wahajmy się wybrać takiego rozwiązania. Dzięki temu optycznie powiększymy pomieszczenie. Najkorzystniej byłoby, gdyby łazienka była naturalnie doświetlona światłem słonecznym. Jeżeli nie jest to możliwe, wybierzmy barwę oświetlenia jak najbardziej zbliżoną do naturalnej.

Łazienka na poddaszu, mimo że trudniejsza do zaaranżowania, nie musi oznaczać kompromisów między estetyką a funkcjonalnością. Jeżeli będziemy trzymać się zasad i wytycznych, ta odwdzięczy się nam komfortem i pięknem swojego wnętrza.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Rozwiązania elewacyjne dla wymagających Biuro prasowe
2024-07-11 | 14:00

Rozwiązania elewacyjne dla wymagających

Malowanie fasady to nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny proces. Trudno więc dziwić się, że przeprowadzany jest zwykle raz na kilkanaście lat. Aby zachować estetyczną fasadę na
Dom Rozmowa z architektkami Magdaleną Federowicz-Boule i Anną Federowicz
2024-07-11 | 11:00

Rozmowa z architektkami Magdaleną Federowicz-Boule i Anną Federowicz

Zdarzają się w świecie architektury – zarówno polskiej, jak i zagranicznej – zgrane duety. Czasami są to partnerzy życiowi, czasami pary rodzic-dziecko. Nie przychodzi mi
Dom Domoteka zaprasza na premierę raportu SALONE DEL MOBILE
2024-07-10 | 16:20

Domoteka zaprasza na premierę raportu SALONE DEL MOBILE

Lipiec to miesiąc zagranicznych eskapad i odkrywania uroków różnych zakątków świata. Tych wszystkich, którzy kochają Włochy i właśnie ten kraj

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.

Teatr

Katarzyna Pakosińska: Cieszę się, że miałam odwagę podjąć decyzję o rozstaniu z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Rwało mnie już wtedy gdzie indziej

Kabareciarka przyznaje, że kiedy zaczęły się psuć relacje między nią a pozostałymi członkami Kabaretu Moralnego Niepokoju, to wtedy pojawiła się myśl, by opuścić grupę i zacząć się spełniać na innej płaszczyźnie zawodowej. Przekonuje też, że już wówczas miała w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów na rozwój swojej kariery, a to tylko przyspieszyło decyzję o zerwaniu współpracy. I choć na początku trudno jej było się odnaleźć w nowej rzeczywistości, to z perspektywy czasu nie żałuje tamtego kroku. Z zapałem angażuje się w realizację nowych projektów, ale nie wyklucza, że jeszcze kiedyś znów zabłyśnie w kabarecie.