Komunikaty PR

Komfort, bezpieczeństwo, oszczędności – co jeszcze zyskasz ze smart home?

2020-06-19  |  13:00
Biuro prasowe

Jak dbają o to, na co my często nie mamy czasu?

Ogrzewanie włącza się 30 min przed twoim powrotem, światło, które gaśnie, chociaż zapomnieliśmy je wyłączyć, czy aplikacja sygnalizująca niewidoczny przeciek w instalacji wody w łazience. Inteligentne urządzenia zarządzają naszym domem, kiedy pracujemy, odpoczywamy, śpimy, a nawet podróżujemy. Ich innowacyjność nie polega już jedynie na zdalnym otwieraniu i zamykaniu rolet okiennych. Smart home ma za zadanie efektywnie sterować domowymi instalacjami, minimalizować ryzyko wystąpienia zagrożeń związanych z włamaniami czy awariami oraz „myśleć” za użytkowników, wyręczając ich w codziennych obowiązkach. Sprawdzamy, na co warto postawić w inteligentnym domu.

Dlaczego smart home?

Chociaż jeszcze kilka lat temu rozwiązania smart były zarezerwowane jedynie dla nowoczesnych biurowców, dziś inteligentne zarządzanie staje się coraz atrakcyjniejsze i łatwo dostępne, a użytkownicy doceniają szereg korzyści, które ze sobą niesie. Według badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, wśród produktów z kategorii smart w 2018 roku najpopularniejsze były urządzenia poprawiające komfort funkcjonowania, zapewniające bezpieczeństwo, a także gwarantujące dodatkowe oszczędności. Jednak do głównych zadań inteligentnych rozwiązań należy poznanie zwyczajów oraz nawyków domowników i sterowanie bez ich bezpośredniego zaangażowania. Automatyka „uczy się” godzin powrotu właścicieli do domu, wykrywania zbyt suchej gleby w ogrodzie czy zwiększania intensywności pracy wentylacji, kiedy organizowane jest przyjęcie urodzinowe, a w domu pojawiają się goście. Takie procesy nie wymagają ręcznego sterowania i co więcej, dbają o nasze portfele.

„Ok, Google”: zadbaj o mnie i o moje wydatki

Według badania F-Securo opublikowanego przez portal PCWorld już 22% amerykańskich oraz 12% europejskich domów korzysta z wirtualnych asystentów, takich jak Alexa Voice czy Google Voice Assistant. Popyt na dopasowane rozwiązania sprawia, że producenci oferują zaawansowane technologicznie produkty, które mają za zadanie sprostać potrzebom współczesnych użytkowników. Jedną z nich jest możliwość bezpośredniego komunikowania się z systemem.

–  W inteligentnych domach bardzo ważny jest czas. Czas, który możemy poświęcić na przyjemności albo wypoczynek, a nie żmudne studiowanie instrukcji obsługi. Dlatego rozwiązania smart powinny być łatwe i szybkie w instalacji, ale także intuicyjne w obsłudze. Takim ułatwieniem z pewnością są asystenci głosowi, którym wystarczy wydać prosty komunikat. Polskie wersje językowe nie są jeszcze w większości przypadków dostępne, ale szacujemy, że sytuacji zmieni się na przestrzeni kilku najbliższych lat – podkreśla Sylwia Pałasz-Talarek z firmy Uponor, dostawcy rozwiązań z zakresu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego oraz automatyki pokojowej.

Obok wygodnego zarządzania i sterowania, równie ważne jest bezpieczeństwo i możliwość nadzoru nad prawidłowym funkcjonowaniem wszystkich instalacji. Szybki dostęp do parametrów pozwala trzymać „rękę na pulsie” i sprawnie lokalizować ewentualne usterki, a szczególnie te pojawiające się w instalacjach wod-kan. Racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju naszej planety. Jako jednostki możemy przyczynić się do poprawy obecnej sytuacji w środowisku, zmieniając swoje nawyki. Połączenie Internetu Rzeczy wraz z domową instalacją wody pitnej umożliwia wczesne wykrywanie awarii oraz zapobieganie wyciekom i tym samym zmniejszeniu zużycia wody. Dzięki temu właściciel może w porę podjąć środki zapobiegawcze bez późniejszych kosztownych napraw i remontów, a także realnie ograniczyć koszty, które generowała przeciekająca spłuczka czy cieknący kran.

Inteligentne systemy dzięki swojej elastyczności dopasowują się do preferencji właścicieli oraz możliwości finansowych. Wiele z nich przewiduje zainstalowanie dodatkowych modułów zarządzających w późniejszym czasie lub wybranie z wielu opcji, tylko tych najbardziej potrzebnych domownikom.

Ciepło czy zimno? Odpowiedź brzmi: komfortowo

Jedną z domowych instalacji najczęściej wykorzystujących technologię smart jest ogrzewanie i chłodzenie. Ręczne sterowanie źródłami ciepła nie gwarantuje energooszczędnej pracy, a dynamicznie zmieniająca się sytuacja pogodowa sprawia, że ich działanie nie dopasowuje się do aktualnego zapotrzebowania.

Zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu w domu nie jest proste. Wiele osób często skarży się, że ich mieszkanie jest niedogrzane lub panuje w nim zbyt wysoka temperatura. Hydrauliczne sterowanie ogrzewaniem pomału staje się przeżytkiem ze względu na niewystarczającą efektywność. Chociaż mamy zainstalowane nowoczesne i ekologiczne źródła ciepła, bez odpowiedniej automatyki zarządzającej, nie będą one spełniać swojego zadania. Nowoczesna technologia reguluje np. pracę ogrzewania płaszczyznowego i dostosuje jego intensywność do bieżących warunków. Jeżeli w ciągu dnia temperatura na zewnątrz wzrasta, na termostatach wewnątrz domu temperatura maleje, nie generując niepotrzebnych, dodatkowych kosztów. Odpowiednio zaprogramowana instalacja będzie również obniżała swoją temperaturę w nocy, a zwiększała ją nad ranem, kiedy się budzimy – tłumaczy Pałasz-Talarek.

Inteligentne systemy „znają” rozkład dnia domowników. Wiedzą, kiedy wychodzimy z domu oraz kiedy do niego wracamy. Dzięki temu każde z urządzeń pracuje optymalnie i energooszczędnie.

Podczas wyboru inteligentnej technologii do domu należy pamiętać o tym, aby urządzenia posiadały możliwość integracji z pozostałymi systemami. Oddzielnie pracujące jednostki nie wpisują się w koncepcję smart home, a jedynie pełnią rolę nowoczesnych gadżetów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Nowe spojrzenie na przestrzeń biurową Biuro prasowe
2024-05-27 | 14:45

Nowe spojrzenie na przestrzeń biurową

Współczesna przestrzeń biurowa stanowi nie lada wyzwanie zarówno dla projektantów, jak i producentów mebli oraz materiałów wykończeniowych. Z jednej strony
Dom Naturalny relaks, czyli łazienka inspirowana kolorami ziemi
2024-05-27 | 14:26

Naturalny relaks, czyli łazienka inspirowana kolorami ziemi

Przyroda od zawsze stanowi inspirację – widać to w sztuce, w modzie, a także w trendach  aranżacji wnętrz, które dziś bardzo mocno czerpią z natury. Zamieszkała w naszych
Dom ZEN w Twoim wnętrzu – akwarystyczne aranżacje od TRZMIEL
2024-05-27 | 13:40

ZEN w Twoim wnętrzu – akwarystyczne aranżacje od TRZMIEL

Cisza, spokój, harmonia, ukojenie dla zmysłów – zaproś świat ZEN do swojego domu. Weź głęboki oddech, zanurz się w naturalnym pięknie akwarystyki, podziwiaj podwodne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Gwiazdy

Agata i Tomasz Wolni: Jest w nas głęboka potrzeba dzielenia się tym, co dostaliśmy od życia. Bliskie naszemu sercu są inicjatywy wspierające rodzinę

Prezenterzy mają świadomość, że nikt i nic nie zastąpi dziecku kochających, opiekuńczych i odpowiedzialnych rodziców, ale każdy człowiek o dobrym sercu może choć trochę poprawić jego los, przywrócić mu uśmiech i dać nadzieję na lepszą przyszłość. Agata Tomaszewska-Wolna i Tomasz Wolny z podziwem patrzą na zaangażowanie osób współpracujących ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce, które zastępują podopiecznym mamę i tatę oraz stwarzają godne warunki do życia, nauki i rozwoju. Dziennikarze zapewniają, że oni sami również chętnie wyciągają dłonie do potrzebujących i wspierają różne akcje charytatywne. Jak zaznaczają, warto pomagać, bo najlepszym podziękowaniem jest radość na twarzach tych, którym odmienili los.

Konsument

Gabinety stomatologiczne dostosowują się do specjalnych potrzeb pacjentów. Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych czy cierpiących na dentofobię

Polacy wciąż w zdecydowanej większości korzystają z usług prywatnych klinik stomatologicznych i mają wobec nich coraz wyższe wymagania. Liczy się nie tylko nowoczesność i kompleksowy zakres usług, ale też to, czy gabinet stomatologiczny jest przyjazny i komfortowy. – Ważne jest też to, żeby gabinety były dostępne dla osób, które borykają się także z innymi problemami zdrowotnymi, np. z otyłością – mówi Alicja Chowaniec-Prażuch, dyrektor LUX MED Stomatologia.