Komunikaty PR

Kominek jako centralne ogrzewanie?

2021-08-24  |  01:00
Biuro prasowe

Kominek jako centralne ogrzewanie? Odkrywamy, co kryje się pod pojęciami z branży kominkowej

 

Branża kominkowa w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszła sporą transformację. Osoby, które nie interesowały się ostatnio tematem ogrzewania z wykorzystaniem kominków, mogą zaskoczyć się szeroką ofertą, jaką można obecnie znaleźć w sklepach. Kominek jako centralne ogrzewanie to decyzja na lata. Mając to na uwadze, sprawdziliśmy różnice pomiędzy dostępnymi na rynku rozwiązaniami i wyjaśniamy podstawowe pojęcia z branży kominkowej, aby ułatwić zainteresowanym wejście w temat i wybór optymalnego rozwiązania.

 

Rodzaje nowoczesnych kominków

Obecnie najczęściej możemy się spotkać z trzema rodzajami kominków: mowa o kominkach konwekcyjnych, z płaszczem wodnym oraz wolnostojących (nazywanych zwykle kozami). Różnice pomiędzy nimi to nie tylko wymiary czy wydajność, ale także sposób rozprowadzania energii cieplnej czy odmienny proces instalacji. Sprawdź, który rodzaj kominka nada się najlepiej do ogrzania Twojej powierzchni i przekonaj się, że możesz wykorzystać kominek jako centralne ogrzewanie!

Kominki konwekcyjne

Kominki konwekcyjne charakteryzują się tym, że mocno się nagrzewają, a możliwość doprowadzenia kanałów wentylacyjnych do kominków konwekcyjnych sprawia, że z powodzeniem można zastosować ten kominek jako centralne ogrzewanie. Sprawdzi się do ogrzania wielu pomieszczeń, na przykład wszystkich pokoi w całym domu.

 

Kominki z wkładem konwekcyjnym rozprowadzają gorące powietrze, co sprawia, że są dobrym wyborem szczególnie dla pomieszczeń o dużej powierzchni. Stosuje się je także w budynkach niewystarczająco izolowanych, ponieważ kominki konwekcyjne produkują dużą ilość ciepła w krótkim czasie, dzięki czemu są w stanie ogrzać takie pomieszczenia najszybciej.

Kominki z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym wyróżniają się możliwością wykorzystania nowej lub już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania – taki kominek jako centralne ogrzewanie może więc działać bez przeszkód. Wkłady tego typu wyposażone są w przyłącza, dzięki którym kominek może bezpośrednio podgrzewać wodę znajdującą się w instalacji c.o.

 

Istotnym plusem zastosowania kominków z płaszczem wodnym są powstałe w ten sposób oszczędności. Domowy budżet sporo zyska na tym, że klimatyczny kominek, zamiast oddawać powietrze na zewnątrz, wykorzysta zgromadzoną energię do podgrzania wody

 

Warto pamiętać, że kominek z płaszczem wodnym powinien zostać ujęty w projekcie domu (jeżeli budujemy nowy) lub uwzględniony podczas planowania generalnego remontu, aby z powodzeniem zaplanować optymalną instalację.

 

Czy ogrzewanie gazowe i kominek mogą ze sobą współpracować? Tak, ale w niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie wymiennika ciepła. W układzie otwartym jest niezbędnym elementem – zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania, odgradzając obieg kominkowy od instalacji centralnego ogrzewania. W nowszym układzie zamkniętym, wymiennik ciepła już nie jest konieczny. - tłumaczy Tomasz Kostecki, dyrektor handlowy w Unico.

Kominki wolnostojące – typu koza

Piecyki wolnostojące to najprostsze w obsłudze z trzech wymienionych rodzajów kominków. Ich najistotniejszą zaletą jest możliwość “dobudowania” do wykończonego już wnętrza oraz niewielkie wymiary – nie zapominajmy także o niepodrabialnych wrażeniach płynących z użytkowania takiego rodzaju kominka.

 

Warto także pamiętać, że piecyk typu koza nie potrzebuje obudowy – jest wolnostojący i zazwyczaj na tyle estetyczny, że możemy dopasować go do każdego rodzaju wnętrza.

 

Na rynku dostępne są kozy stalowe oraz żeliwne. Choć żeliwne piecyki charakteryzują się nieco lepszymi właściwościami grzewczymi (ma na to wpływ między innymi grubość ścianek), sporą popularnością cieszą się ich stalowe odpowiedniki z powodu bardziej nowoczesnego wyglądu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć Biuro prasowe
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany
Dom Marcin Giba gościem LEO w Domotece
2024-07-05 | 12:10

Marcin Giba gościem LEO w Domotece

W Centrum Designu Domoteka w Warszawie odbyło się spotkanie z Marcinem Gibą, wybitnym fotografem, wielokrotnie nagradzanym zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wydarzenie
Dom Soudal wspiera edukację młodych architektów
2024-07-05 | 11:00

Soudal wspiera edukację młodych architektów

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat  ubiegłych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.