Komunikaty PR

Kominek jako centralne ogrzewanie?

2021-08-24  |  01:00
Biuro prasowe

Kominek jako centralne ogrzewanie? Odkrywamy, co kryje się pod pojęciami z branży kominkowej

 

Branża kominkowa w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszła sporą transformację. Osoby, które nie interesowały się ostatnio tematem ogrzewania z wykorzystaniem kominków, mogą zaskoczyć się szeroką ofertą, jaką można obecnie znaleźć w sklepach. Kominek jako centralne ogrzewanie to decyzja na lata. Mając to na uwadze, sprawdziliśmy różnice pomiędzy dostępnymi na rynku rozwiązaniami i wyjaśniamy podstawowe pojęcia z branży kominkowej, aby ułatwić zainteresowanym wejście w temat i wybór optymalnego rozwiązania.

 

Rodzaje nowoczesnych kominków

Obecnie najczęściej możemy się spotkać z trzema rodzajami kominków: mowa o kominkach konwekcyjnych, z płaszczem wodnym oraz wolnostojących (nazywanych zwykle kozami). Różnice pomiędzy nimi to nie tylko wymiary czy wydajność, ale także sposób rozprowadzania energii cieplnej czy odmienny proces instalacji. Sprawdź, który rodzaj kominka nada się najlepiej do ogrzania Twojej powierzchni i przekonaj się, że możesz wykorzystać kominek jako centralne ogrzewanie!

Kominki konwekcyjne

Kominki konwekcyjne charakteryzują się tym, że mocno się nagrzewają, a możliwość doprowadzenia kanałów wentylacyjnych do kominków konwekcyjnych sprawia, że z powodzeniem można zastosować ten kominek jako centralne ogrzewanie. Sprawdzi się do ogrzania wielu pomieszczeń, na przykład wszystkich pokoi w całym domu.

 

Kominki z wkładem konwekcyjnym rozprowadzają gorące powietrze, co sprawia, że są dobrym wyborem szczególnie dla pomieszczeń o dużej powierzchni. Stosuje się je także w budynkach niewystarczająco izolowanych, ponieważ kominki konwekcyjne produkują dużą ilość ciepła w krótkim czasie, dzięki czemu są w stanie ogrzać takie pomieszczenia najszybciej.

Kominki z płaszczem wodnym

Kominki z płaszczem wodnym wyróżniają się możliwością wykorzystania nowej lub już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania – taki kominek jako centralne ogrzewanie może więc działać bez przeszkód. Wkłady tego typu wyposażone są w przyłącza, dzięki którym kominek może bezpośrednio podgrzewać wodę znajdującą się w instalacji c.o.

 

Istotnym plusem zastosowania kominków z płaszczem wodnym są powstałe w ten sposób oszczędności. Domowy budżet sporo zyska na tym, że klimatyczny kominek, zamiast oddawać powietrze na zewnątrz, wykorzysta zgromadzoną energię do podgrzania wody

 

Warto pamiętać, że kominek z płaszczem wodnym powinien zostać ujęty w projekcie domu (jeżeli budujemy nowy) lub uwzględniony podczas planowania generalnego remontu, aby z powodzeniem zaplanować optymalną instalację.

 

Czy ogrzewanie gazowe i kominek mogą ze sobą współpracować? Tak, ale w niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie wymiennika ciepła. W układzie otwartym jest niezbędnym elementem – zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania, odgradzając obieg kominkowy od instalacji centralnego ogrzewania. W nowszym układzie zamkniętym, wymiennik ciepła już nie jest konieczny. - tłumaczy Tomasz Kostecki, dyrektor handlowy w Unico.

Kominki wolnostojące – typu koza

Piecyki wolnostojące to najprostsze w obsłudze z trzech wymienionych rodzajów kominków. Ich najistotniejszą zaletą jest możliwość “dobudowania” do wykończonego już wnętrza oraz niewielkie wymiary – nie zapominajmy także o niepodrabialnych wrażeniach płynących z użytkowania takiego rodzaju kominka.

 

Warto także pamiętać, że piecyk typu koza nie potrzebuje obudowy – jest wolnostojący i zazwyczaj na tyle estetyczny, że możemy dopasować go do każdego rodzaju wnętrza.

 

Na rynku dostępne są kozy stalowe oraz żeliwne. Choć żeliwne piecyki charakteryzują się nieco lepszymi właściwościami grzewczymi (ma na to wpływ między innymi grubość ścianek), sporą popularnością cieszą się ich stalowe odpowiedniki z powodu bardziej nowoczesnego wyglądu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.