Kominek w salonie – aranżacje dla domu jednorodzinnego
Pokój dzienny to prawdopodobnie najważniejszy obszar w Twoim domu. To tutaj możesz się swobodnie rozsiąść na sofie, przyjmować gości i odprężyć po długim dniu. Co zrobić, by było jeszcze bardziej przytulnie? Zainstalować kominek w salonie. Aranżacje, zgodne z Twoim zamysłem, mogą ustanowić go punktem domu, wobec którego nikt nie pozostanie obojętny. Poniżej garść inspiracji, które możesz wykorzystać, planując swoją przestrzeń.
Odpoczynek i rozkoszowanie się wolnym czasem przed kominkiem to wspaniała rzecz. To coś, czego często nie można się doczekać po pracy lub w weekend. Decydując się na kominek w salonie, aranżacje wnętrz zaczynamy już na etapie projektowania domu. Czy uwzględnienie w nim kominka jest trudnym wyzwaniem? Z pewnością należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Klimat i funkcjonalność
Zanim ustalisz lokalizację swojego kominka, weź pod uwagę inne źródła ogrzewania w Twoim domu. – Marzy Ci się kominek w salonie? Aranżacje i pomysły jak go urządzisz, wprawiają Cię w miłe podekscytowanie? Wszystko w swoim czasie. - Oczywiście, wystrój wnętrz jest ważny, funkcja kominka jest jednak kwestią nadrzędną. - zauważa Tomasz Kostecki, dyrektor handlowy Unico, polskiej firmy produkującej wkłady kominkowe klasy premium. Chyba nikt nie chciałby, aby oba źródła ciepła „konkurowały” ze sobą lub niektóre części domu były zauważalnie zimniejsze. Urok ognia to jedno, niemniej warto, by kominek nie tylko dobrze wyglądał, ale także sprawdzał się w użytkowaniu. - Jeśli w domu jest zainstalowany system grzewczy, należy zwrócić uwagę na lokalizację otworów wentylacyjnych i odpowiednio umieść kominek. Im bliżej komina go ulokujemy, tym mniej zagięć w przewodzie dymowym.– podpowiada ekspert.
Kominek w salonie – aranżacje łączące go z przestrzenią dzienną
Jak wynika z badań, około połowa potencjalnych nowych właścicieli domów chciałaby mieć kominek w salonie. Aranżacje i usytuowanie kominka są różne. Dużą popularnością cieszą się projekty domów uwzględniające przestrzeń dzienną obejmującą kuchnię, jadalnię i salon. To rozwiązanie ma wiele zalet i pozwala pięknie wyeksponować kominek. Martwisz się, czy dasz radę utrzymać go w odpowiedniej czystości? Nowoczesne wkłady kominkowe często są wyposażone w system „czystej szyby”, jak np. w serii wkładów konwekcyjnych Dragon. Co to oznacza? - Szyba nie ulega zabrudzeniu dzięki zastosowaniu autorskiego systemu, w którym przy odpowiedniej nastawie suwaka powietrze dostarczane jest na szybę specjalnymi strumienicami umieszczonymi w górnej części fasady. – tłumaczy Tomasz Kostecki. W zachowaniu szyby w czystości pomaga również ceramiczny deflektor. – dodaje ekspert. Dla bezpiecznego użytkowania kominka podłoga, jak i cokół wokół niego, muszą być wykonane z materiału niepalnego o grubości co najmniej 0,15 m. Prostym i estetycznym sposobem na zabezpieczenie przestrzeni wokół paleniska jest położenie przed kominkiem szyby z bezpiecznego i wytrzymałego szkła hartowanego.
Salon z kominkiem – jak ustawić meble?
Generalna zasada jest taka, że meble powinniśmy ustawić tak, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się do i od kominka. Użyj stolików kawowych i mniejszych elementów wyposażenia salonu, aby tworzyć „ścieżki”, a nie blokować je – w taki sposób, aby wszyscy mogli się komfortowo poruszać po pokoju. Obok kominka możesz ustawić fotel, który tworząc przytulne i ciepłe miejsce, będzie zapraszał do odpoczynku. Dla wielu z nas niezbędnym elementem nadającym wnętrzu kameralny nastrój jest dywan. Jednak pamiętajmy, by nie kłaść go zbyt blisko kominka. Rozżarzona iskra łatwo mogłaby go uszkodzić.
Nie wiesz, na co się zdecydować, bo masz kilka pomysłów na to, jak ma wyglądać Twój kominek w salonie? Aranżacje możesz modyfikować znacznie sprytniej, niż przesuwając po pokoju ciężkie meble. Wystarczy, że znasz ich wymiary. Puste pomieszczenie „mebluj” za pomocą taśmy malarskiej. Jeśli zmienisz zdanie, przeklejenie jej w inne miejsce jest o wiele łatwiejsze niż przesuwanie mebli. Eksperymentuj do woli i stwórz swoją wymarzoną przestrzeń.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.