Konsekwencja zaskoczeń we wnętrzu
Wyjątkowe mieszkanie i efekt, obok którego nie da się przejść obojętnie – to zdanie doskonale podsumowuje ideę aranżacji dużego lokalu mieszkalnego w zabytkowym, gruntownie odrestaurowanym budynku we Wrocławiu.
Podstawą nieszablonowej aranżacji jest niepowtarzalny klimat mieszkania – jego układ, historyczne w formie okna oraz wysokie sufity, które podkreślono podwieszanymi panelami w postaci łuków, korespondujących z owalnymi wykuszami okiennymi. Elementami, które nadają tej przestrzeni designerski szlif są zastosowane na ścianach faktury i materiały – kreatorzy niezwykłej głębi i klimatu nowoczesnej elegancji. Unikatowe wykończenie cegły, oryginalne strukturalne tynki wapienne, okładzina z płyt meblowych oraz nietypowe powierzchnie odbijające światło – to życzenia klienta, do których projektanci pracowni KODO dodali ceglastą barwę, wymownie przełamującą stonowaną kolorystykę bieli, beżów i brązów.
Na mieszkanie o powierzchni niemal 90 metrów składa się korytarz, przestronna strefa dzienna, sypialnia i łazienka. Przestrzeń dzienna, powstała z połączenia salonu, kuchni i jadalni to majstersztyk funkcjonalności połączonej z designem. Przepiękny, wypełniony stonowanymi brązami i szarościami salon wyposażono w stylowe meble o nieoczywistej formie, uzupełniając je strukturą tkanin, dywanów i wyrazistą barwą dodatków. Kuchnia to opowieść pisana drewnem – stylowe fronty zabudowy tworzą matowe powierzchnie spójnie połączone z czernią wyposażenia. Pomiędzy tymi sferami umieszczono jadalnię – klimatyczne miejsce spotkań, ze sprzętami, które kolorystyką i formą spajają użytkowość tej niezwykłej przestrzeni. Kontynuacją jest sypialnia – przestronna i jasna, stonowana w kolorystyce brązów i beżów, złamanych jedynie ceglastą barwą drzwi wejściowych. Większa odwaga cechuje łazienkę, w której akcenty kolorystyczne przybierają na sile, rozlewając się na sufit i zabudowę meblową.
Niezwykłe piękno tej przestrzeni to również zasługa unikatowych dodatków. Na pierwszym planie mamy sprzęty i dekoracje marki Zieta Studio. Designerskie, połyskliwe formy, rzeźbiarskie lustra i nieoczywiste meble wykonane z polerowanej stali w niedosłowny sposób odbijają otoczenie, kreując niemal odmienną rzeczywistość. Uzupełnia je nieszablonowe oświetlenie – dyskretne i proste oprawy przełamuje zadziwiająca konstrukcja świetlna, rzeźbiąca otaczającą przestrzeń. Konsekwencja zaskoczeń – to motto tej przestrzeni, subtelnej i stonowanej, a jednak niezwykłej w szczegółach i w kreowanym przez nie klimacie.
Metryczka:
Lokalizacja: Wrocław, zabytkowy budynek byłego Urzędu Celnego z początków XX wieku, tuż nad Odrą
Powierzchnia mieszkania: 84,87 m²
Pomieszczenia: salon z jadalnią i aneksem kuchennym, hol, łazienka, sypialnia
Przeznaczenie: na wynajem
Interesujące rozwiązania:
Samo mieszkanie, jego układ i okna stały się bazą do dalszych aranżacji. Wysokie sufity (ponad 3,70 m) zostały podkreślone przez podwieszane panele w kształcie łuków – jako nawiązanie do kształtów otworów okiennych. Dodano wiele warstw faktur i materiałów, co pozwoliło na stworzenie niesamowitej głębi – wykorzystane zostały do tego lustra na całej wysokości ściany, płyta meblowa nie tylko jako mebel, ale też jako okładzina ścienna, nietypowe wykończenie cegły. Stan oryginalnej cegły nie pozwalał na pozostawienie jej w takim kształcie – zastosowano zaprawę wapienną, która nadała ścianom w salonie i sypialni bardzo naturalny, intrygujący wygląd. Dużo powierzchni odbijających światło, stąd zastosowanie połyskujących płytek czy błyszczącego lakieru na parkiecie. Przełamaniem kolorystyki stał się czerwono-ceglany kolor, który pojawia się na drzwiach, ścianach, meblach i dodatkach w mieszkaniu.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.