Komunikaty PR

Korzystny układ – radzimy, jak urządzić nieustawną łazienkę

2023-10-01  |  12:52

Niewielki metraż, niepraktyczne szachty, kłopotliwe skosy – wyzwań związanych z urządzeniem łazienki może być wiele. Na szczęście istnieją rozwiązania, które ułatwiają proces projektowania niestandardowych pomieszczeń sanitarnych. Okazuje się, że nawet małą i nieustawną przestrzeń można zaaranżować funkcjonalnie i zgodnie z potrzebami jej użytkowników.

Łazienka to jedno z najbardziej kłopotliwych w urządzeniu pomieszczeń. Zazwyczaj charakteryzuje się niewielkim metrażem, a i często układem, który wymaga indywidualnego podejścia do projektu. Skosy, wnęki, piony kanalizacyjne, okna – to sytuacje ograniczające swobodę w aranżacji. Rosną także oczekiwania użytkowników względem funkcjonalności i optymalnego wykorzystania przestrzeni. Jednak na szczęście pojawia się coraz więcej rozwiązań będących odpowiedzią na te wyzwania.

Teren prywatny

Urządzając łazienkę chcemy, by była z jednej strony przestronna, z drugiej gwarantowała nam poczucie prywatności. Jednak jak pogodzić dążenie do podziału przestrzeni, przy jednoczesnej oszczędności miejsca? Strefę prysznicową czy toaletę możemy wydzielić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie cienkich ścianek działowych.

- Wytyczne montażowe dla jednostronnych ścianek o częściowej wysokości dopuszczają określoną grubość. W przypadku systemu TECEprofil wynosiła ona do tej pory co najmniej 206 mm. Wymagane było bowiem zastosowanie odpowiednio szerokiej stopy podpierającej. Teraz, dzięki wprowadzeniu dwóch nowych komponentów - wsporników, architekci oraz wykonawcy mogą aranżować funkcjonalną przestrzeń łazienki i wydzielać prywatne strefy, a jednocześnie oszczędzać miejsce. Ścianki mogą mieć grubość zaledwie 69 mm, wysokość do 2 m od wykończonej podłogi i szerokość do 1,4 m od litej ściany. Takie stabilne konstrukcje pomagają sprostać wielu wyzwaniom, jakie pojawiają się na drodze do funkcjonalnej aranżacji łazienki – mówi Dominik Kasprzyk, ekspert marki TECE.

Wąsko i nisko

Ograniczona przestrzeń między toaletą a umywalką, brak miejsca na komfortową kabinę czy montaż stelaża WC pomiędzy rurami i pionami. Każda z trudnych sytuacji instalacyjnych i projektowych wymaga przemyślanego podejścia i zastosowania niestandardowych rozwiązań. Podobna sytuacja występuje w przypadku, gdy łazienka wyposażona jest w okno. Z jednej strony dostarcza do pomieszczenia naturalne światło, rozjaśnia, powiększając optycznie nawet niewielką przestrzeń. Z drugiej może stanowić pewne wyzwanie, bowiem ściana z oknem wydaje się trudna do zaaranżowania. Jak się jednak okazuje – tylko z pozoru. Obie te sytuacje łączy jedno – dla każdej z nich rynek oferuje dedykowane rozwiązania pozwalające w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia. Mowa oczywiście o niestandardowych stelażach do WC.

- W pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę na wąski moduł – o szerokości montażowej wynoszącej zaledwie 320 mm, który możemy dodatkowo zamontować w narożniku pomieszczenia. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca na inne elementy wyposażenia. W drugim sprawdzi się stelaż niski – o wysokości 750 mm. Bez problemu zamontujemy go np. pod oknem czy skosem, a także w ciągu zabudowy - z przyciskiem na poziomie umywalki – wyjaśnia ekspert TECE.

Niszowe pomysły

Dość często spotykanym architektonicznym elementem łazienki są wnęki. Niegdyś postrzegane jako przestrzeń niemożliwa do aranżacji, teraz jako atrakcyjny akcent, urozmaicający wnętrze i nadający mu nieoczywisty wymiar. Dzięki rozwojowi oferty rozwiązań sanitarnych nisze stały się funkcjonalną strefą, którą możemy zaaranżować na wiele sposobów.

Jednym z popularniejszych pomysłów jest stworzenie w niej strefy prysznicowej. Wystarczą wykonane na wymiar przeszklenia oraz odwodnienie liniowe odpowiedzialne za odprowadzanie wody, by móc cieszyć się komfortową kabiną. Ciekawą opcją jest także zagospodarowanie tej przestrzeni tak, aby ukryć we wnęce strefę WC. W tym przypadku możemy wykorzystać także stelaż podtynkowy.

Na rynku istnieje wiele modeli modułów i rozwiązań, które sprawdzą się również w sytuacji, gdy nie mamy możliwości zamontowania go w tylnej ściance wnęki lub gdy ta posiada nietypowe wymiary. Warto wymienić chociaż mocowanie do stelaża z regulowanym ramieniem. Takie rozwiązanie pozwala zrealizować nawet najbardziej oryginalne pomysły projektowe oraz zapewnić bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Montaż stelaża do WC we wnęce to sprawdzony sposób na ukrycie i oddzielenie tej strefy od reszty pomieszczenia. Dzięki niemu łazienka zyskuje na funkcjonalności, a użytkownicy mogą poczuć się komfortowo – dodaje na koniec Dominik Kasprzyk z firmy TECE.

Dostępne na rynku rozwiązania sanitarne zwiększają swobodę kreowania komfortowej łazienki, spełniającej wysokie wymagania pod względem funkcjonalności oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni. Okazuje się, że każdą przestrzeń można odpowiednio zaaranżować, a na wyzwanie znaleźć rozwiązanie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.