Komunikaty PR

Korzystny układ – radzimy, jak urządzić nieustawną łazienkę

2023-10-01  |  12:52

Niewielki metraż, niepraktyczne szachty, kłopotliwe skosy – wyzwań związanych z urządzeniem łazienki może być wiele. Na szczęście istnieją rozwiązania, które ułatwiają proces projektowania niestandardowych pomieszczeń sanitarnych. Okazuje się, że nawet małą i nieustawną przestrzeń można zaaranżować funkcjonalnie i zgodnie z potrzebami jej użytkowników.

Łazienka to jedno z najbardziej kłopotliwych w urządzeniu pomieszczeń. Zazwyczaj charakteryzuje się niewielkim metrażem, a i często układem, który wymaga indywidualnego podejścia do projektu. Skosy, wnęki, piony kanalizacyjne, okna – to sytuacje ograniczające swobodę w aranżacji. Rosną także oczekiwania użytkowników względem funkcjonalności i optymalnego wykorzystania przestrzeni. Jednak na szczęście pojawia się coraz więcej rozwiązań będących odpowiedzią na te wyzwania.

Teren prywatny

Urządzając łazienkę chcemy, by była z jednej strony przestronna, z drugiej gwarantowała nam poczucie prywatności. Jednak jak pogodzić dążenie do podziału przestrzeni, przy jednoczesnej oszczędności miejsca? Strefę prysznicową czy toaletę możemy wydzielić na kilka sposobów. Jednym z nich jest zastosowanie cienkich ścianek działowych.

- Wytyczne montażowe dla jednostronnych ścianek o częściowej wysokości dopuszczają określoną grubość. W przypadku systemu TECEprofil wynosiła ona do tej pory co najmniej 206 mm. Wymagane było bowiem zastosowanie odpowiednio szerokiej stopy podpierającej. Teraz, dzięki wprowadzeniu dwóch nowych komponentów - wsporników, architekci oraz wykonawcy mogą aranżować funkcjonalną przestrzeń łazienki i wydzielać prywatne strefy, a jednocześnie oszczędzać miejsce. Ścianki mogą mieć grubość zaledwie 69 mm, wysokość do 2 m od wykończonej podłogi i szerokość do 1,4 m od litej ściany. Takie stabilne konstrukcje pomagają sprostać wielu wyzwaniom, jakie pojawiają się na drodze do funkcjonalnej aranżacji łazienki – mówi Dominik Kasprzyk, ekspert marki TECE.

Wąsko i nisko

Ograniczona przestrzeń między toaletą a umywalką, brak miejsca na komfortową kabinę czy montaż stelaża WC pomiędzy rurami i pionami. Każda z trudnych sytuacji instalacyjnych i projektowych wymaga przemyślanego podejścia i zastosowania niestandardowych rozwiązań. Podobna sytuacja występuje w przypadku, gdy łazienka wyposażona jest w okno. Z jednej strony dostarcza do pomieszczenia naturalne światło, rozjaśnia, powiększając optycznie nawet niewielką przestrzeń. Z drugiej może stanowić pewne wyzwanie, bowiem ściana z oknem wydaje się trudna do zaaranżowania. Jak się jednak okazuje – tylko z pozoru. Obie te sytuacje łączy jedno – dla każdej z nich rynek oferuje dedykowane rozwiązania pozwalające w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia. Mowa oczywiście o niestandardowych stelażach do WC.

- W pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę na wąski moduł – o szerokości montażowej wynoszącej zaledwie 320 mm, który możemy dodatkowo zamontować w narożniku pomieszczenia. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca na inne elementy wyposażenia. W drugim sprawdzi się stelaż niski – o wysokości 750 mm. Bez problemu zamontujemy go np. pod oknem czy skosem, a także w ciągu zabudowy - z przyciskiem na poziomie umywalki – wyjaśnia ekspert TECE.

Niszowe pomysły

Dość często spotykanym architektonicznym elementem łazienki są wnęki. Niegdyś postrzegane jako przestrzeń niemożliwa do aranżacji, teraz jako atrakcyjny akcent, urozmaicający wnętrze i nadający mu nieoczywisty wymiar. Dzięki rozwojowi oferty rozwiązań sanitarnych nisze stały się funkcjonalną strefą, którą możemy zaaranżować na wiele sposobów.

Jednym z popularniejszych pomysłów jest stworzenie w niej strefy prysznicowej. Wystarczą wykonane na wymiar przeszklenia oraz odwodnienie liniowe odpowiedzialne za odprowadzanie wody, by móc cieszyć się komfortową kabiną. Ciekawą opcją jest także zagospodarowanie tej przestrzeni tak, aby ukryć we wnęce strefę WC. W tym przypadku możemy wykorzystać także stelaż podtynkowy.

Na rynku istnieje wiele modeli modułów i rozwiązań, które sprawdzą się również w sytuacji, gdy nie mamy możliwości zamontowania go w tylnej ściance wnęki lub gdy ta posiada nietypowe wymiary. Warto wymienić chociaż mocowanie do stelaża z regulowanym ramieniem. Takie rozwiązanie pozwala zrealizować nawet najbardziej oryginalne pomysły projektowe oraz zapewnić bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Montaż stelaża do WC we wnęce to sprawdzony sposób na ukrycie i oddzielenie tej strefy od reszty pomieszczenia. Dzięki niemu łazienka zyskuje na funkcjonalności, a użytkownicy mogą poczuć się komfortowo – dodaje na koniec Dominik Kasprzyk z firmy TECE.

Dostępne na rynku rozwiązania sanitarne zwiększają swobodę kreowania komfortowej łazienki, spełniającej wysokie wymagania pod względem funkcjonalności oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni. Okazuje się, że każdą przestrzeń można odpowiednio zaaranżować, a na wyzwanie znaleźć rozwiązanie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.