KRION – więcej możliwości aranżacji
Kompozyty, czyli materiały składające się z minerałów połączonych twardymi żywicami coraz częściej pojawiają się w propozycjach architektów i projektach wnętrz. Dlaczego? Bo łączą w sobie walory różnych materiałów.
- Kompozyty są twarde jak kamień, ale znacznie łatwiejsze w pielęgnacji niż marmury i granity i nie tak wrażliwe na działanie kwasów owocowych. Między innymi dlatego świetnie sprawdzają się np. jako blaty. Są ciepłe jak drewno, ale odporne na działanie wilgoci i wody. Mogą być więc stosowane w przestrzeniach mokrych np. łazienkach. Występują w równie bogatej palecie kolorystycznej jak płyty laminowane, ale są znacznie szlachetniejsze i bardziej eleganckie, a do tego łatwe w obróbce i formowaniu, co pozwala na tworzenie fantazyjnych form i brył. – wyjaśnia Agnieszka Sobocińska, Dyrektor Marketingu firmy REJS, która jest wyłącznym dystrybutorem należącej do Grupy Porcelanosa marki KRION.
A to nie wszystko!
Wiele zastosowań – do kuchni, łazienki, biura i recepcji
Kompozyty KRION można wykorzystać w najróżniejszych przestrzeniach i zastosowaniach. Kojarzymy je głównie z kuchnią. Tu często pojawiają się jako blaty w niewidoczny sposób połączone ze zlewozmywakami (służą do tego specjalne kleje), a także jako okładziny ścienne między szafkami górnymi i dolnymi. Są bardzo higieniczne i łatwe w utrzymaniu w czystości. I mowa tu nie tylko o powierzchownych zabrudzeniach. W przypadku zarysowania czy przypalenia kompozyt można łatwo zeszlifować przywracając mu pierwotny wygląd. Można również wtopić w niego oświetlenie ledowe, a przez to zapewnić sobie wyjątkowy efekt estetyczny.
Równie chętnie Solid Surface KRION wykorzystywany jest w łazienkach. Można z niego wykonać brodziki i kabiny prysznicowe, ale również zupełnie odporne na wodę blaty przy umywalkach. Ultra gładka, pozbawiona porów powierzchnia sprawia, że kompozyty są materiałem antyseptycznym. Nie rozwijają się na nich ani bakterie, ani grzyby, więc chętnie wykorzystuje się je w hotelach, obiektach medycznych, gabinetach kosmetycznych i odnowy. Tu pojawiają się na ladach recepcyjnych, ale też w gabinetach zabiegowych czy toaletach.
Na ściany szczególnie polecane są proponowane przez KRION panele mineralne Fitwall. Doskonale naśladując naturalne drewno, beton, tkaniny i skały zapewniają niesamowity efekt estetyczny, a jednocześnie pozwalają szybko (montaż jest bardzo prosty) odmienić wnętrze. Oferta paneli obejmuje: 4 serie dekorów i 9 wzorów w kilku odcieniach.
Jeszcze ładniej, jeszcze bezpieczniej
Warto dodać, że kompozyty KRION są uznawane za trudnopalne i mają właściwości samogaszenia. Sklasyfikowane zgodnie z UNE-EN 13501 w Euroklasie B-s1-d0, spełniają wymagania normy USA Class A, więc z powodzeniem mogę być stosowane w obiektach użyteczności publicznej.
Proponowane są w szerokiej i bogatej palecie kolorystycznej. Są wśród niej wzory jednobarwne, ale też odcienie perłowe i z delikatnymi deseniami. Co ważne, w odróżnieniu od płyt drewnopochodnych, materiały kompozytowe są uznawane za przyjazne dla środowiska. Składają się w 2/3 z naturalnych minerałów połączonych niewielką ilością żywicy. Można je poddawać recyklingowi i wielokrotnie odnawiać, a więc przedłużać ich żywotność bez konieczności wymiany i tworzenia niepotrzebnych odpadów.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.