Krok w przyszłość
Choć jego korzenie sięgają lat 60. XX wieku, współczesne aranżacje wnętrz nadal chętnie czerpią inspirację z tego stylu, który w unikalny sposób łączy przeszłość z przyszłością. Dziś Grupa Tubądzin pokazuje, jak przenieść ten styl do własnych wnętrz.
Retrofuturyzm to synteza przeszłości i przyszłości. Charakterystyczne są w nim miękkie, zaokrąglone formy, a także wyraziste kolory i wzory, które tworzą eklektyczną przestrzeń pełną życia. Łukowate krzywizny, zaokrąglone sylwetki nadają przestrzeniom wyjątkowy klimat. Metaliczne akcenty, błyszczące powierzchnie oraz ich połączenie z miękkimi tapicerkami w organicznych kształtach, tworzą niepowtarzalny efekt wizualny. W retrofuturyzmie oświetlenie odgrywa kluczową rolę. Oprawy przyjmują rzeźbiarskie i stylowe formy, inspirowane kosmicznymi motywami przywołując skojarzenia z futurystycznymi wizjami statków kosmicznych.
Kluczowym elementem retrofuturystycznych wnętrz jest odpowiednia baza, która podkreśli i wyeksponuje charakterystyczne detale. Płyty ceramiczne od Grupy Tubądzin, dzięki swojej różnorodności i unikalnym wzorom, tworzą więc doskonałe tło dla tego typu aranżacji.
Kolekcja Liberte oferuje przytulną harmonię wzorów, która doskonale wpisuje się w estetykę retrofuturyzmu. Nazwa „lamele” odwołuje się do regularności, którą często można zaobserwować w przyrodzie. Wzór pionowych deseczek tworzy efekt głębi i trójwymiaru, który harmonijnie łączy orzechowy odcień drewna z surowością kamienia i subtelnym kwiatowym dekoracyjnym motywem. Płytki z tej kolekcji, inspirowane estetyką lat 70., stanowią doskonałą bazę dla aranżacji retrofuturystycznych.
Moor to esencja futurystycznych wizji miejskiej oazy z lat 60. Witalna zieleń, która króluje w tej kolekcji, sprawia, że przestrzeń staje się bardziej naturalna i pełna życia. Delikatny wzór na dużych płytach dodaje wnętrzom subtelności, podczas gdy roślinne zdobienia przypominają metaliczne elementy, które pięknie odbijają światło, dodając przestrzeniom unikalnego charakteru. Kolekcja Moor jest idealną bazą do aranżacji “przyszłość”, w której przyroda odważnie anektuje przestrzeń.
Podstawą każdego retrofuturystycznego wnętrza jest światło, a kolekcja Onice pomoże wydobyć i podkreślić piękno aranżacji. Onyks, który stanowi inspirację dla tej kolekcji, to kamień o niezwykłej kunsztowności, który zachwyca różnorodnymi odcieniami różu i bieli. Jego struktura i wielowarstwowość tworzą niesamowite efekty wizualne, które zmieniają się pod wpływem światła, tworząc iluzję nieskończoności. Kolekcja Onice oddziałuje na zmysły i pobudza wyobraźnię, tworząc przestrzenie pełne eterycznej lekkości i futurystycznej wizji.
Retrofuturyzm to niezwykła podróż w czasie, która pozwala połączyć to, co najlepsze z przeszłości, z odważnymi wizjami przyszłości. Płyty od Grupy Tubądzin, oferują nieograniczone możliwości aranżacyjne, które sprawią, że każde wnętrze stanie się unikalnym wyrazem tego stylu, tworząc niepowtarzalny klimat na miarę nowej ery.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.