Komunikaty PR

Krzesło KA237 – coś więcej niż tylko design

2022-08-10  |  14:01
Biuro prasowe
Kontakt
Olga Kisiel-Konopka
OKK! PR

ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl

szystko zaczęło się od Aleksandra Kuczmy i jego indywidualnego podejścia do kreowania. Dla niego sztuka budowania to wychodzenie poza znane schematy. Stworzony przez projektanta prototyp krzesła KA237 to nie tylko pionierskie wykorzystanie tworzyw sztucznych. To przede wszystkim odzwierciedlenie idei, dla której meble są wyjściem naprzeciw potrzebom użytkowników. Ta myśl przyświecała także firmie VZÓR i jej „wydaniu” kultowego projektu.

Dla Aleksandra Kuczmy tworzenie mebli nie kończy się na decyzji o kształcie przedmiotu i dobraniu ciekawych materiałów. Zdaniem projektanta „design to szukanie inspiracji w otoczeniu i proponowanie rozwiązań, które będą obecne w życiu ludzi”. W czasach PRL-u, które stanowiły ograniczenie dla realizowania kreatywnych konceptów, projektant szedł wytyczoną przez siebie drogą i nie godził się na żadne kompromisy.

„Mebel ma być bezbłędny i już”

Aleksander Kuczma to wizjoner polskiego przemysłu meblarskiego. W latach 1958–1964 kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby. Później sam zaczął przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie młodym projektantom. W swojej pracy Kuczma od zawsze kierował się ideą, że meble mają być czymś więcej niż tylko przedmiotem:

„W czasach, gdy wszystko wokół staje się produktem, powinniśmy uciekać od produktu samego w sobie, produktu będącego dowodem jedynie wyuczonej sprawności projektowej. Uciekać winniśmy ku twórczości – twórczości, która jest przekraczaniem samego siebie, jest głodem – pragnieniem dobra, prawdy i piękna”.

Krzesło KA237, czyli krok ku przyszłości

Spod ołówka Kuczmy wyszło wiele projektów, a wśród nich Krzesło KA237. Jak można opisać ten koncept z 1966 roku? Najlepiej nazwać go nowatorskim. Był on przejawem postępu, czyli połączeniem nowoczesnego designu z pionierskim dla twórców tamtego czasu budowaniem z tworzyw sztucznych. Wszystko to miało zaspokoić estetyczne potrzeby, ale jednocześnie być po prostu najlepszym siedziskiem do utrzymania prawidłowej postawy.

PRL w zupełnie nowej odsłonie

Chociaż większość dzieł polskiego twórcy zatrzymało się w fazie projektów i prototypów, które można oglądać m.in. wśród zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, to jego pomysły są wciąż żywe.  Prace Aleksandra Kuczmy mimo upływu lat stale inspirują i odpowiadają na współczesne potrzeby. Krzesło KA237 wprowadziła do produkcji seryjnej w 2022 roku firma VZOR, która proponuje swoim klientom kultowy mebel w nowoczesnym wydaniu. W swojej nowej ofercie ma KA237 CLASSIC i KA237 CONTRACT, obok legendarnego fotela RM58 autorstwa Romana Modzelewskiego.

Obydwa krzesła KA237 będą uzupełnieniem eleganckich przestrzeni i przedmiotem idealnym do codziennego użytkowania. Model KA237 CONTRACT to wersja sztaplowana. Świetnie sprawdzi się więc w przestrzeni, z której korzystać będzie więcej osób. Krzesła mogą zostać ustawione jedno na drugim w wierzy (do 6 sztuk). Z jednej strony pozwolą przyjąć grupę gości, ale jednocześnie po skończonym spotkaniu złożone w schowku nie zajmą wiele miejsca. Nóżki krzesła CLASSIC i CONTRACT występują w kolorze czarnym, a w przypadku modelu CONTRACT dodatkową opcją kolorystyczną jest wykończenie chrom. Każde z nich dostępne jest z siedziskiem wykonanym z buku lub dębu, w dwóch kolorach: czarnym i naturalnym. Dzięki różnorodnej kolorystyce i materiałom krzesło KA237 jest rozwiązaniem idealnym do przestrzeni prywatnych i komercyjnych.

Misją marki VZÓR jest produkcja wyjątkowych mebli polskich projektantów, które nigdy nie zostały wdrożone do produkcji seryjnej lub nie opuściły nawet szuflady projektanta, często dając się poznać współczesnemu użytkownikowi tylko na wystawach muzealnych. Wszystkie produkty VZÓR mają jedną cechę wspólną: najwyższej klasy światowy poziom wzorniczy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OKK! PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia? Biuro prasowe
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
2025-04-24 | 14:00

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Polacy są społeczeństwem zestresowanym. Ponad połowa martwi się z powodów finansowych, źródłem niepokoju są także sprawy bieżące oraz obowiązki związane

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.