Kuchnia dla singla
Dużo młodych ludzi decyduje się na samodzielne mieszkanie. Za sprawą odnalezienia własnego ja, czy z wybraniem uczelni w innym mieście. Młode osoby są aktywne, nowoczesne, niezależne i podążają za trendami. Sprawia to, że swoje mieszkania projektują w takim a nie innym stylu. Nie potrzebują wielkich metraży, lecz komfortowo i spójnie zaprojektowanego mieszkania. Jak zaprojektować kuchnie idealną dla jednej osoby?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Tam spotyka się cała rodzina, celebrujemy momenty. Lecz co, jeśli mieszka się samemu?
Kuchnia to serce domu niezależnie czy mieszka się w pojedynkę czy też nie. Zbilansowana dieta należy się każdemu. Młodzi ludzie projektując kuchnie skupiają się na minimalizmie. Stawiają na lodówki mini, mniejsze piekarniki lub ich brak lub zmniejszone płyty kuchenne. Dla jednej osoby to zdecydowanie wystarcza. Nic więc dziwnego, że przy wyborze okapu patrzą na kilka funkcji: wydajność, oświetlenie
i poziom głośności i dodatkowe funkcje jak np. timer czy pilot. Najczęściej stawiają na okapy podszafkowe - aby nie zabierały cennego metrażu, albo w przypadku kuchni otwartej na salon – okapu wyspowego. Kuchnie, w których rządzi jeden gospodarz są skoncentrowane na indywidualizmie.
Na jakie strefy podzielić kuchnię?
Kuchnia składa się z kilku stref. Potrzebne jest miejsce na: przygotowanie posiłku- strefa z blatem, ugotowanie – strefa z kuchenką, skonsumowanie – strefa ze stołem i pozostałe miejsce, na którym zostaną rozmieszczone urządzenia i miejsce do przemieszczania się. Nowoczesna kuchnia dla jednej osoby odznacza się idealnym zagospodarowaniem przestrzeni. Z powodu małego metrażu, wszystko powinno mieć swoje miejsce, aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania i bałaganu. Duża ilość szafek czy wielkie stoły nie będą tu brane pod uwagę. Te elementy optycznie zmniejszają wnętrze. Mała kuchnia powinna mieć dostęp do jak największej ilości światła, aby swoją energią rozbudzić mieszkanie. Kolory są stonowane, najczęściej jest to kombinacja 3 kolorów. Biel, czerń i brąz lub szarość. Coraz częściej zamiast stołów używa się wysokich blatów z krzesłami, aby strefę przygotowania posiłków połączyć z konsumpcją. Dodaje to nie tylko większej funkcjonalności lecz również dodaje stylu.
„Niewielka kuchnia wymaga starannie przemyślanej i precyzyjnej aranżacji. Oczywiście nie może w niej zabraknąć podstawowych sprzętów, jak lodówka, zlew i kuchenka. I tu z pomocą przychodzą nam producenci, którzy coraz częściej oferują mniejsze odpowiedniki standardowych urządzeń. Tak też jest w przypadku płyty indukcyjnej AKPO- PIA 3082502, która ma zaledwie 30 cm szerokości i świetnie sprawdzi się w przypadku kuchni, w których każdy centymetr ma znaczenie. W niewielkich przestrzeniach doskonale sprawdzą się np. okapy podszafkowe lub w przypadku kuchni połączonej z salonem- okapy wyspowe. Nie zabiorą one cennego miejsca np. na dodatkową szafkę.” – podkreśla Michał Kołakowski – przedstawiciel handlowy AKPO.
Młode, żywiołowe i nieujarzmione dusze podążają za trendami. Styl nowoczesny, minimalistyczny i loftowy to główne motywy przewodnie kuchni singla. Kuchnia odzwierciedla ich osobowość.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.