Kuchnia w kolorze eukaliptusowym
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Przestronna połowa bliźniaka na poznańskim osiedlu to codzienny azyl małżeństwa z dwójką dzieci. Założenia stylistyczne urządzenia swojego miejsca na Ziemi mieli w głowie. Miało być jasno, przestronnie, minimalistycznie, ale przytulnie… I chociaż wykańczanie domu wciąż jest w procesie, możemy zajrzeć już do salonu i kuchni.
Właściciele, by zrealizować swój projekt wymarzonego wnętrza, poprosili o wsparcie projektantkę wnętrz Danutę Bernat - właścicielkę pracowni KREA STUDIO, która zadbała o sferę funkcjonalną i estetyczną przestrzeni dziennej domu. Punktem wyjścia aranżacji parteru była przywieziona z poprzedniego mieszkania welurowa sofa w odcieniu niebiesko- zielonym.
- Gdy salon, część jadalniana i kuchnia łączą się w całość, zadaniem jest połączenie tego w taki sposób, aby kolory i tekstury razem ze sobą pracowały. Stąd pomysł, by kuchnia nawiązywała do salonu, jego kolorystycznego akcentu, czyli sofy - mówi projektantka Danuta Bernat.
Nietuzinkowy kolor kuchni to długie spotkanie ze wzornikiem kolorów, tak aby zamiłowanie do zieleni zgrać z grafitem zabudowy wysokiej. Kolor miał być wyraźny, ale nie dominujący w nasyceniu barwy. Tak powstała kuchnia eukaliptusowa.
W pasie pod oknem naprzeciwko ściany z telewizorem projektantka zaprojektowała długi ciąg szafek kuchennych mieszczących wszystkie niezbędne akcesoria, garnki, patelnie i zapasy spożywcze. By w pełni wykorzystać pojemność zabudowy dolnej, projektanta wykorzystała systemy wyposażenia szaf marki PEKA. Dzięki temu udało się wszystko pomieścić bez konieczności montowania szafek wiszących. Takie rozwiązanie pozwoliło niejako wtopić kuchnię w salon, idealnie łącząc je ze sobą.
- Każda kuchnia to inna historia, zmagamy się z metrażem, istniejącymi przyłączami, możliwościami zmian, założonym budżetem, weryfikacją pomysłów, które zebraliśmy jako inspiracje. Najważniejszym zadaniem przy projektowaniu kuchni otwartej na salon, to zgranie funkcji z estetyką - mówi projektantka.
Jednym z najtrudniejszych i najdłużej omawianych aspektów organizacji w kuchni było zaprojektowanie i zagospodarowanie szafek. Zachowanie ciągu ergonomicznego i przyzwyczajenia właścicieli musiały zostać pogodzone z nowym projektem i wielkością kuchni.
Tu z pomocą przyszła Anita Łopatka - dyrektor marketingu marki PEKA, która zaproponowała praktyczne systemy cargo i Le Mans.
- Le Mans to zdecydowanie największe udogodnienie funkcjonalne w tej kuchni. Dzięki wysuwanym półkom umieszczonym w ślepym narożniku nie trzeba nurkować w szafce, żeby coś wyciągnąć z jej wnętrza. Opływowy kształt półek pozwala na optymalne rozmieszczenie na ich powierzchni okrągłych i owalnych naczyń: garnków i patelni. - mówi Anita Łopatka.
Do realizacji zostały wykorzystane półki w linii Silver, z uwagi na utrzymanie założonego budżetu. Wersja ARENA Silver to najbardziej ekonomiczna wersja w ofercie PEKA. Systemy w niej nie tracą nic na funkcjonalności, a różnią się tylko relingiem, który jest malowany proszkowo na kolor srebrny, a nie chromowany, przez co produkcja jest uproszczona, a cena niższa.
- Wybierając tańszą linię koszy, mogliśmy wygospodarować budżet, żeby w kuchni znalazły się jeszcze dwa wąskie systemy podblatowe SNELLO. Szerokość frontu przy obu cargo to 20 cm. Tak niewielka szafka, a jednak dzięki bardzo dobrze wykorzystującym miejsce koszom, daje sporo miejsca na przechowywanie zapasów suchych produktów - dodaje.
Umieszczenie takiego cargo przy płycie grzewczej, to idealne miejsce na wszystkie potrzebne w kuchni oliwy, octy i przyprawy.
Połączenie doskonałe
Klamrą łączącą część salonową z kuchenną jest drewniana podłoga ułożona we francuską jodełkę. Jej jasny kolor współgra z okrągłym stołem jadalnianym i krzesłami. To ulubione miejsce właścicieli na poranną kawę. Kiedy dzieci jeszcze śpią, a przez tarasowe okno wpadają pierwsze promienie słońca, można napawać się chwilą spokoju i filiżanką gorącego naparu.
W części salonowej, której umowną granicę stanowi wygodna sofa i towarzyszący jej fotel, rozciąga się biała zabudowa pod telewizorem. Za szarym panelem ściennym projektantka ukryła całe niezbędne okablowanie. Wykonane według jej projektu przez stolarza meble zarówno kuchenne, jak i salonowe, pozwoliły na pochowanie wszystkiego, co niezbędne, dzięki czemu łatwiej utrzymać rodzinny ład i porządek, co przy dzieciach czasem bywa wyzwaniem…
Fot. MUFKA FOTOGRAFIA Dagmara Maroszek-Bździuch
Mat. prasowe Peka
Więcej przydatnych informacji na stronie: https://peka.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
Trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, a plejada gwiazd z całego świata obiera kierunek Lazurowe Wybrzeże. Doda, która trzykrotnie uczestniczyła w tym wydarzeniu, przyznaje, że niektóre zasady obowiązujące na gali i na czerwonym dywanie były dla niej wręcz nie do zaakceptowania. Dorota Rabczewska podkreśla, że tym razem nie wybiera się do Cannes. Nie planuje też współpracy z branżą filmową.
Muzyka
Piotr Kupicha: Feel to jeden z ostatnich bastionów żywego rock’n’roll’owego grania. Myślę, że to jest klucz do tego, że jesteśmy na scenie już 20 lat

Lider zespołu Feel przyznaje, że 2025 rok jest szczególnym w ich karierze, świętują bowiem 20-lecie istnienia. Muzyk nie kryje wzruszenia i jest dumny z tego, że udało im się przetrwać w branży przez tyle lat i odnieść duży sukces. Swój jubileusz grupa będzie świętować w piątek, 23 maja podczas Sopot Hit Festival. Z tej okazji nie zabraknie niespodzianek. Na scenie pojawi się chociażby Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Problemy społeczne
60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego

Posiadanie własnego mieszkania jest aspiracją większości młodych Polaków – wskazują dane badaczy z SGH. Jednak ze względów finansowych jest ono dostępne dla części z nich, a na dodatek wiąże się ze zobowiązaniem na kilkadziesiąt lat. W luce czynszowej, czyli w sytuacji, gdy kogoś nie stać na zakup własnego M, ale jest zbyt bogaty na mieszkanie komunalne, jest ok. 35 proc. społeczeństwa. I to dla tej grupy potrzebna jest oferta państwa. Budownictwo społeczne mogłoby być alternatywą, ale nie odpowiada na potrzebę posiadania nieruchomości na własność.