Kupujemy mieszkanie zgodne z ideą zrównoważonego budownictwa
Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut
ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl
Mieszkanie to nie tylko własny kawałek przestrzeni. To przede wszystkim miejsce, które ma zapewnić nam spokój, czas na regenerację oraz bezpieczeństwo. O ile budując dom, mamy wpływ na wybór wszystkich materiałów budowlanych oraz rozwiązań, o tyle kupując mieszkanie od dewelopera – otrzymujemy gotowy produkt, który może nierzadko ulec tylko kosmetycznym zmianom. Cezary Naliwajek, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu CEE w Thermaflex podpowiada, na co zwrócić uwagę, by cieszyć się własnym M.
Poszukując nowego mieszkania, najczęściej skupiamy się na jego wielkości czy lokalizacji. Są to aspekty determinowane przez nasz styl życia. Jednak współczesne budownictwo powinno być skierowane na człowieka oraz na ekologię. Branża budowlana ma bowiem ogromny wpływ na funkcjonowanie środowiska.
Zielone budownictwo
Zrównoważone budownictwo to określenie, na które składa się szereg działań, mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu tej branży na środowisko. Dotyczy to całego procesu powstawania budynków począwszy od projektu, po budowę oraz jego eksploatację na rozbiórce kończąc
- Zielone budynki, bo tak mówi się o obiektach powstałych w imię zasad zrównoważonego budownictwa, charakteryzuje dbałość o środowisko naturalne oraz racjonalne gospodarowanie surowcami. Głównym założeniem takich inwestycji jest ograniczenie zużycia energii, wody oraz minimalizacja negatywnego wpływu zastosowanych podczas budowy materiałów na ekosystem. Projektanci i wykonawcy starają się tworzyć budynki samowystarczalne, które w efekcie zapewnią mieszkańcom wygodę, bezpieczeństwo oraz zmniejszą koszty utrzymania – mówi Cezary Naliwajek z firmy Thermaflex.
Aby budynek mógł nosić miano zrównoważonego, musi przejść przez rygorystyczną certyfikację. Istnieją dwa najważniejsze w tym zakresie certyfikaty, które sprawdzają zgodność nowych obiektów z wymaganiami środowiskowymi. Pierwszym z nich jest BREAM, czyli wielokryterialny system oceny zielonych budynków. W jego procesie pod uwagę bierze się aż 10 kategorii, między innymi są to dane dotyczące zastosowanych materiałów, efektywności energetycznej czy gospodarki wodnej, sposobu zarządzania odpadami, rozwiązań ograniczających emisję zanieczyszczeń czy ogólna innowacyjność inwestycji. Drugim certyfikatem jest LEED, który uwzględnia na przykład lokalizację nieruchomości, użycie ekologicznych materiałów konstrukcyjnych, kwestie oszczędności wody i energii, a także efektywne wykorzystanie zasobów oraz jakość środowiska wewnętrznego danej inwestycji.
- LEED oraz BREAM to światowe systemy certyfikacji budynków, które skutecznie weryfikują współczesny rynek budowlany. Dotyczą one inwestycji jako całości, jednak branża budowlana posiada także szereg testów i deklaracji, które wpływają na jakość samych materiałów budowlanych. Warto tutaj wspomnieć o deklaracji EPD, która szczegółowo opisuje oddziaływanie produktu na środowisko na poszczególnych etapach jego życia od wydobycia surowców począwszy na utylizacji czy recyklingu kończąc. W deklaracji tej ilościowo określne jest wydobycie surowców, energochłonność, zużycie wody i wytwarzanie odpadów. Deklaracja ta również opisuje udział procentowy recyklingu, któremu podlega dany wyrób.. Każdy produkt, który chce otrzymać tę deklarację środowiskową, musi zostać poddany pełnej obserwacji podczas całego swojego cyklu życia. Innym, bardzo istotnym certyfikatem jest Cradle to Cradle. Otrzymują go rozwiązania, które pozytywnie przechodzą proces certyfikacji oparty na pięciu kryteriach. Dotyczą one materiałów bezpiecznych dla zdrowia, ponownego wykorzystania surowców, korzystania ze źródeł energii odnawialnej, emisji dwutlenku węgla, zarządzania zasobami wodnymi i odpowiedzialności społecznej – dodaje Cezary Naliwajek
Rygorystyczne prawo
Inspirowanie się naturą sprawia, że nowoczesne inwestycje stają się coraz bardziej inteligentne, systemowe oraz wydajne. Współczesne możliwości technologiczne oraz projektowe sprawiają, że na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki którym możemy tworzyć wyjątkowe obiekty. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że zielone budownictwo w niedalekiej przyszłości powinno stawać się naturalnym standardem w branży budowlanej. Ma to związek z wchodzeniem w życie coraz bardziej rygorystycznych przepisów prawnych.
- Od stycznia 2021 roku zaostrzone zostały wymagania prawne, które są odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku. Zachodzące zmiany klimatyczne sprawiły, iż ustalono wtedy szczegóły dotyczące charakterystyki energetycznej nowych budynków powstałych na terenie państw członkowskich. Aktualne przepisy zwracają uwagę między innymi na to, że do budowy czy remontu obiektów należy stosować materiały izolacyjne o bardzo dobrej wartości współczynnika przewodzenia ciepła ʎ (lambda), a w przypadku niespełnienia tego wymogu należy skorygować grubość warstwy izolacyjnej, co może wpłynąć znacząco na koszty wykonania danej inwestycji. – tłumaczy Cezary Naliwajek.
Mieszkania deweloperskie na celowniku
Choć nowe prawo stoi po stronie nabywców i pozwoli im wybierać spośród lepszych ofert deweloperskich, to jednak nowe przepisy nie mają wpływu na budynki powstałe przed 2021 rokiem. Oznacza to, że inwestorzy powinni wykazać się czujnością podczas zakupu wymarzonego mieszkania czy domu.
- Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną budynku pod kątem zastosowanych rozwiązań oraz ich parametrów. Niskiej jakości izolacja grzewcza i sanitarna w perspektywie czasu może przynieść wiele strat związanych bezpośrednio z kosztem utrzymania obiektu, jak i z ewentualnymi pracami remontowymi – przestrzega Cezary Naliwajek z firmy Thermaflex.
W tym przypadku nie bez znaczenia są zastosowane materiały, które jednocześnie zapewniają wszelkim domowym instalacjom pełną wydajność, jak i są przyjazne dla środowiska. Istotą zrównoważonych rozwiązań budowlanych w zakresie dostępu do energii i wody jest ich materiał oraz parametry. Jednym z ciekawszych surowców jest pianka poliolefinowa, która zapewnia wysoką jakość izolacji i w pełni nadaje się do recyclingu. Do produktów, które odpowiadają współczesnym wymaganiom prawnym i środowiskowym, należy między innymi rodzina produktów ThermaSmart PRO od Thermaflex. Do systemu zaliczamy otuliny i maty o bardzo dobrym współczynniki przewodzenia ciepła ʎ (lambda), które posiadają certyfikat Cradle to Cradle Bronze, czyli „od kołyski (ponownie) do kołyski”. Oznacza to, że w każdej chwili mogą zostać poddane recyklingowi i zawrócone do ponownej produkcji, nie tracąc przy tym swoich dotychczasowych właściwości oraz ograniczając ilość odpadów budowlanych.
Zrównoważone budownictwo to szansa na poprawę jakości życia oraz zmniejszenie negatywnego wpływu branży budowlanej na środowisko. Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, należy dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją techniczną i skupić się na wszystkich elementach, które mogą wpłynąć na utratę energii – to właśnie one odpowiadają za największe straty finansowe oraz wysoką ilość wydalanych do atmosfery niebezpiecznych związków.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.