Kwiaty cięte z własnego ogrodu
Bukiet pachnących piwonii czy róż z własnego ogrodu to radość i duma. Jeśli chcemy cieszyć się z pięknych kompozycji przez cały letni sezon pamiętajmy o doborze odpowiednich gatunków roślin do specjalnej rabaty, przeznaczonej na bukiety, a także stałej pielęgnacji, w tym systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatów.
Dobre narzędzia to podstawa
Do cięcia i przycinania kwiatów na rabatach i do wazonu używajmy ostrych narzędzi, jak poręczny, lekki sekator czy nożyczki ogrodowe. Przykładem prostych i wydajnych sekatorów o wysokiej jakości są produkty z linii SolidTM. Zostały one wyposażone w precyzyjnie szlifowane ostrze, które zapewnia sprawne cięcie i pozostaje ostre na dłużej. Sekatory te są komfortowe w użyciu dzięki lekkiej i wytrzymałej rękojeści z tworzywa FiberCompTM i elementom SoftGripTM, co gwarantuje pewny i wygodny chwyt. W ofercie Fiskars znajdziemy sekator kowadełkowy P361 oraz trzy nożycowe P341, P321, P121. Takie sekatory doskonale sprawdzą się przy przycinaniu grubszych i twardszych łodyg.
Miłośniczki róż z pewnością docenią sekator do kwiatów SP14 SolidTM. Narzędzie posiada specjalne otwory do usuwania liści i kolców z łodygi. Sprawnie przetnie zarówno łodygę do 10 mm, jak i drobną gałązkę. To niezbędnik przy formowaniu bukietów z róż.
Przy pielęgnacji delikatnych kwiatów czy też obcinaniu suchych kwiatów sprawdzą się nożyczki SP13 SolidTM,, które mają cienkie, precyzyjne ostrza. Są bardzo wygodne w obsłudze dzięki rączkom pokrytym powłoką SoftgripTM. Przydadzą się również do pielęgnacji zielników czy rabat kwiatowych na balkonach. Pielęgnacja kwiatów przy ich pomocy to prawdziwa przyjemność.
Kwiaty do bukietu zbierajmy wcześnie rano lub wieczorem, kiedy jest nieco chłodniej. Nie róbmy tego w środku słonecznego dnia, gdyż rośliny mogą szybko zwiędnąć. Do przenoszenia kwiatów do domu możemy użyć płaskiego szerokiego kosza, w którym swobodnie je ułożymy.
Co z przekwitłymi kwiatami?
Jeśli mamy w ogrodzie mnóstwo roślin kwitnących, w tym: cebulowe, róże, lawendę czy też kwiaty balkonowe, to w pewnym momencie zaczną one przekwitać. Warto wówczas pomyśleć o obcięciu suchych kwiatów, co w większości przypadków przedłuża ich kwitnienie. Oto kilka przykładów:
Róże – nie przycinajmy tylko samych kwiatów, lecz pędy o 1/3 długości do zwróconego na zewnątrz pąka. Użyjmy do tego ostrego sekatora. Taki zabieg wzmocni ich odrastanie.
Kwiaty jednoroczne i byliny – wystarczy usunąć przekwitłe kwiaty, co sprawi, że będą bardziej zwarte. Można to zrobić przy pomocy nożyczek lub palcami.
Lawenda – przytnijmy lawendę nożycami, co spowoduje nowe przyrosty
i często nowe kwiaty.
Kwiaty balkonowe – warto przycinać suche kwiaty ostrymi nożyczkami, nawet codziennie.
Zaplanuj specjalną rabatę
Rabata, z której pozyskujemy kwiaty do bukietów może być gdzieś na uboczu, np. przy warzywniku. Z takiej rabaty można ściąć wszystkie tulipany, piwonie lub róże potrzebne do dekoracji stołu, albo skomponowania bukietu na urodziny dla przyjaciółki i nie trzeba się przejmować, że w ogrodzie zrobiło się pusto. Kwiaty bowiem można podziwiać w innych miejscach ogrodu. Tworząc rabatę wybierzmy rośliny, które można ścinać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Na rabacie zawsze powinno znajdować się kilka okazałych bylin o pięknych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Jeśli w którymś roku zabraknie nam czasu, aby posiać lub posadzić rośliny jednoroczne i dwuletnie, wówczas możemy wykorzystać kwitnące byliny i stworzyć z nich piękne bukiety.
Orientacyjna cena detaliczna:
- sekatory z linii SolidTM – od ok. 35 zł do ok. 53 zł
- sekator do kwiatów SP14 SolidTM – ok. 39 zł
- nożyczki SP13 SolidTM – ok. 35 zł
- nożyczki SP15 SolidTM – ok. 39 zł

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.