Komunikaty PR

Lato w ogrodzie i na tarasie. Jak prawidłowo dobrać oświetlenie na zewnątrz?

2021-07-30  |  20:00
Biuro prasowe

Lato w ogrodzie i na tarasie. Jak prawidłowo dobrać oświetlenie na zewnątrz?

 

Nie tak dawno, bo zaledwie sto lat temu oświetlenie elektryczne było swego rodzaju luksusem. Natomiast w obecnych czasach postępujący rozwój technologii sprawia, że ​​możemy oświetlić nasze domy przy użyciu ułamka energii elektrycznej z przeszłości.

Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne może wyraźnie podkreślić najatrakcyjniejsze elementy domu, znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo miejsca, zniechęcając intruzów do wtargnięcia na teren naszej posesji czy dodać niesamowitej wartość oświetlanej przestrzeni.

 

Latem tarasy i ogrody stają się sercem wielu domów! Aby w pełni cieszyć się nimi w te długie wieczory, warto zadbać o dobre źródło światła ich poszczególnych stref. Zdecydowanie najważniejsze i niezbędne jest odpowiednio dobrane oświetlenie centralnego miejsca, w którym spędzamy najwięcej czasu czy też wyraźnie zaznaczyć alejki, wszelkie przejścia i chodniki oraz wyeksponować rośliny,  a także te elementy, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.

Ogrody jawią się w najlepszym świetle właśnie teraz - latem, kiedy to drzewa i krzewy rozkwitają, ukazując swoje najpiękniejsze kształty i barwy, stając się wówczas niezastąpioną oazą relaksu, autentyczną i naturalną przestrzenią tętniącą życiem od rana do wieczora.

 

Aby idealnie dobrać oświetlenie do ogrodu czy na taras, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się ich rozkładowi i rozmieścić punkty świetlne tak, aby odsłonić ich wyjątkową strukturę oraz niepowtarzalny charakter całej powierzchni. Należy skupić się na tych miejscach, które chcemy szczególnie doświetlić, łącząc przy tym grę cieni i świateł. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, nie trzeba od razu wybierać mocnego oświetlenia o szerokim zasięgu, czy dużej ilości. Wystarczy bowiem kilka drobnych elementów oświetleniowych lub niewielkich reflektorów, by cieszyć się subtelnie, ale i optymalnie zaprojektowanym oświetleniem krajobrazu.

 

Poza aspektem wizualnym światło w ogrodzie i na tarasie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Aby nie narażać się na żadne niebezpieczeństwo i zabezpieczyć wszystkie najczęściej uczęszczane miejsca, niezbędne jest odpowiednie doświetlenie wszelkich przejść i chodników. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto zainstalować dodatkowe czujniki ruchu. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza dla rodziców małych dzieci. Podczas zabawy wieczorem w ogrodzie lub gdy odwiedzający nas goście wychodzą na zewnątrz nocą, o naturalne światło już trudno. Brak odpowiedniego doświetlenia terenu może okazać się problematyczny, dlatego warto o to zadbać już na samym początku aranżowania zielonych przestrzeni wokół domu.

 

Jak zatem wybrać odpowiednie oświetlenie ogrodowe spośród mnóstwa dostępnych na rynku rozwiązań i produktów oraz jak je rozplanować, aby pożądany efekt był optymalny?

 

Przede wszystkim przed wyborem oświetlenia zewnętrznego należy koniecznie wyodrębnić poszczególne gatunki drzew i ich listowie oraz rodzaj pozostałej roślinności jaką posiadamy, a to po to, aby zdefiniować odpowiednie źródła światła. Dlaczego to takie ważne? Otóż niektóre rodzaje światła w większym lub mniejszym stopniu oddziałują na kolorystykę poszczególnych roślin. Niezwykle istotne jest także określenie miejsc, które chcemy nieco „ukryć” lub którym chcemy nadać wyraźnej głębi. Tutaj źródła światła również odgrywają kluczową rolę, podobniej jak i kąty jego padania, ożywiające dane miejsca i obiekty. Na przykład w przypadku wysokiego drzewa warto wykorzystać światło, które skupi się na pniu rośliny, aby podkreślić jej wysokość, zanim rozproszy się w liściach.

 

Kluczem do udanego efektu oświetlenia krajobrazu jest elastyczność i różnorodność w odniesieniu do całościowego procesu. Niezwykle wygodne i praktyczne są zewnętrzne lampy LED, ponieważ można je łatwo przenosić, dostosowując się do zmieniających się pór roku i wzrostu roślin. W przypadku większych krajobrazów stanowią one idealne rozwiązanie. Zwłaszcza, że żarówki jakie jeszcze niedawno królowały w ogrodach, już dawno się wypaliły i odeszły do lamusa.

Obecnie oświetlenie ogranicza się do żarówek halogenowych, fluorescencyjnych lub do źródeł LED, które są najlepszą formą oświetlenia zewnętrznego. Diody LED zużywają bardzo małe ilości energii elektrycznej, dzięki temu generują niższe rachunki za prąd,  co jest niezwykle ważnym argumentem dla większości społeczeństwa. Jak wiadomo, w ostatnich latach technologia LED posunęła się do przodu w bardzo dużym  tempie, co oznacza, że ​​światło LED nie jest już kojarzone tylko jako ostre i niebieskawe. Pozwala też uzyskać efekt ciepłego, przyjemnego dla odpoczynku światła, które to w przeszłości sprawiało, że żarówki były właśnie tak popularne.

 

Projektując oświetlenie ogrodu czy tarasu, warto skupić się przede wszystkim na roślinach, zwłaszcza na drzewach jeśli jest tylko taka możliwość. Dają one wspaniałe efekty, ponieważ ich liście zapewniają niezliczone ilości przestrzeni, nad którymi odbija się światło, co prowadzi do jego rozbicia i rozproszenia. Dzięki temu powstają niepowtarzalne i przesuwające się cienie, nadające wyjątkowy klimat. Natomiast drzewa podświetlone od dołu w sposób zjawiskowy przyciągają wzrok.

 

Do oświetlenia wszelkiego rodzaju budynków, rzeźb, kolumn, posągów, czy tablic adresowych będących elementem ogrodu, doskonale nadaje się oświetlenie punktowe, takie jak różnego rodzaju nowoczesne naświetlacze od LED line® o wysokich parametrach świetlnych. To profesjonalne, wodoszczelne urządzenia oparte właśnie na technologii LED, posiadające podwyższony stopień ochrony IP,
co przekłada się na szerszą skalę zastosowania oraz wyższe bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu przeznaczone jest do wykorzystania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. W podobnym celu wykorzystać można również wysokiej jakości oświetlające moduły LED marki LEDline® które znakomicie sprawdzą się w ogrodzie, czy na tarasie.

Do oświetlania ścieżek ogrodowych warto wykorzystać niskie oprawy, które kierują oświetlenie w dół i na zewnątrz. Są one osłonięte od góry, aby zapobiec odblaskom. Stosuje się je wzdłuż ścieżek, schodów i wszędzie tam, gdzie wymagany jest bezpieczny dostęp w nocy.

 

Natomiast małe oprawy punktowe LED umiejscowione nad stołem jadalnym wieczorem czy w nocy, zapewniają stonowane, przytłumione światło.

 

Innym pomysłem na dodanie indywidualnego stylu w oświetleniu ogrodu są papierowe lampiony, które zawieszone na drzewach, pergolach czy innych elementach, nadadzą urokliwej i radosnej atmosfery wieczorom spędzanym na zewnątrz, szczególnie latem.

Jeśli w ogrodzie znajdują się drzewa czy też wysokie krzewy, warto oświetlić je reflektorami umieszczonymi u ich podstawy, ponieważ o zmroku będą towarzyszyć im ruchome cienie, a wtedy spektakularny efekt gwarantowany.

 

Dla wielbicieli zieleni i ekologicznych rozwiązań w ogrodzie sprawdzą się lampy solarne. Nie wymagają one żadnego skomplikowanego podłączenia, programowania, ustawiania. To rodzaj oświetlenia, które można umieścić w dowolnie wybranym miejscu i włączy się ono automatycznie po otrzymaniu odpowiedniej ilości światła słonecznego w ciągu dnia.

 

Odrobinę magii poprzez subtelny płomień dostarczą znane wszystkim i lubiane klasyki, a dokładniej świece. Dzięki ich obecności atmosfera stanie się niezwykle intymna, w sam raz na romantyczne wieczory w wyjątkowym towarzystwie. Okrągłe, podłużne, masywne albo te mniejsze w zjawiskowym, bogato zdobionym lub też w improwizowanym świeczniku… Ich wybór ograniczyć może tylko wyobraźnia. Świeca to klasyka, która zawsze się obroni, niezależnie zresztą od pory roku.

Warto również nadać miejscom urokliwego charakteru za pomocą delikatnych girland, w niezwykle modnym w tym sezonie stylu boho. Produktem, który idealnie wpisuje się w ten trend jest Girlanda LEDOM RGB+W firmy LEDIN, którą można wykorzystać latem jako dekorację ogrodu, altany czy tarasu, a zimą może posłużyć za dekorację świąteczną. Jej szeroki kąt świecenia rozprasza światło wokół każdego źródła, nie oślepiając i tworząc przyjemną poświatę. Ponadto girlandę tę można włączać i wyłączać oraz modyfikować jej proces oświetlania za pomocą aplikacji Tuya, pozwalającej na zdalne sterowanie urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie.

Formę i kształt oświetlenia ogrodowego można mnożyć na wiele sposobów, umiejętnie wykorzystując możliwości, jakie daje nam określona przestrzeń, aby jeszcze wyraźniej uwypuklić jej walory.

Nawet niewielki teren przed domem, zasługuje na dobre oświetlenie. Światła podkreślają bowiem fasadę i zapewniają bezpieczny dostęp do miejsca, w którym się znajdują. Umiejscowienie oświetlenia
np. na ścianie domu, pozwala na lepszą widzialność adresu czy samych drzwi wejściowych. Nisko osadzone w klombach roślin reflektory wyznaczają ścieżkę, a wszelkie punkty świetlne umiejscowione wokół schodów czy chodników, zapewniają bezpieczne poruszanie się. Natomiast zielone, kwieciste
i urzekające w ciągu dnia letnie rośliny ożywają w nocy pod wpływem dobrego oświetlenia.

Jeśli jednak nie chcemy inwestować i wydawać kroci na zaprojektowanie pełnego i profesjonalnego obwodu świetlnego na terenie ogrodu, nie ma powodu, aby rezygnować z oświetlenia zupełnie. Często już namiastka ciepłego światłą na tarasie, w ogrodzie czy na niewielkim nawet balkonie stworzy intymną atmosferę, zwłaszcza w ciepłe, letnie wieczory. To przyjemność, z której warto skorzystać.

 

Wszystkie zapytania prasowe prosimy kierować do agencji PR:

Agencja Magnifico Marketing & PR Consultants

Diana Wojcieska

E: diana@magnifico.com.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Brodzik akrylowy czy z konglomeratu? Biuro prasowe
2021-09-28 | 12:00

Brodzik akrylowy czy z konglomeratu?

Wybór brodzika prysznicowego to bardzo ważna kwestia. Zwykle pod uwagę bierzemy jego rozmiar oraz kształt, nie zastanawiając się nad tym, z jakiego materiału został wykonany. Jednak
Dom Złoty Laur Konsumenta 2021 dla farb Tikkurila
2021-09-28 | 12:00

Złoty Laur Konsumenta 2021 dla farb Tikkurila

Farby Tikkurila po raz kolejny z rzędu zostały uhonorowane Złotym Laurem Konsumenta. Najwyższe godło w edycji za rok 2021 tego prestiżowego konkursu konsumenckiego otrzymały zarówno
Dom Jedynka Grunt - nowa uniwersalna farba podkładowa
2021-09-28 | 12:00

Jedynka Grunt - nowa uniwersalna farba podkładowa

  Jedynka Grunt to nowa, wysoce efektywna farba podkładowa do wnętrz, która może być stosowana pod różnego rodzaju produkty dekoracyjne do ścian i sufitów,

Więcej ważnych informacji

Media

Marcin Prokop: Janek Kliment jako juror wniósł do „Mam talent!” dużo świeżości. Jest człowiekiem nieobliczalnym, a jego łamana polszczyzna czasami brzmi kontrowersyjnie

Prezenter zauważa, że dzięki Michałowi Kempie i Janowi Klimentowi program wzbogacił się o dwie wyraziste osobowości. Czeski tancerz i choreograf doskonale sprawdza się w charakterze jurora, bo jest niezwykle spontaniczny, a jednocześnie poddaje uczestników bardzo wnikliwej ocenie. Z kolei sam Jan Kliment cieszy się, że dzięki temu programowi może poznawać utalentowanych i wybitnie uzdolnionych ludzi. Zdążył się już jednak przekonać, że porównywanie ich i wystawianie stosownej oceny jest niezwykle trudne.

Muzyka

Zespół Kombii: Nie rozważamy koncertów w internecie. Granie do widza w domyśle, kiedy nie ma odpowiedniej interakcji, to dla muzyków jest katastrofa

Artyści promują obecnie swój najnowszy album zatytułowany „5” i mają nadzieję, że zarówno premierowe utwory, jak i dobrze znane przeboje uda się im zaprezentować podczas specjalnej trasy koncertowej. Na razie jednak trudno coś precyzyjnie zaplanować, rezerwować jakiekolwiek terminy czy podejmować wiążące decyzje, bo nie wiadomo, kiedy nadejdzie czwarta fala koronawirusa. Członkowie zespołu Kombii podkreślają też, że nie są zwolennikami występów online. Dla nich koncert to spotkanie z publicznością, odpowiednia oprawa, nagłośnienie i energia płynąca ze sceny.

Farmacja

Biodruk 3D może zrewolucjonizować badania kliniczne i transplantologię. Już za kilka lat będzie można wydrukować z komórek zdrowe narządy do przeszczepu

Od początku 2021 roku pacjenci odzyskują wzrok dzięki biodrukowanym rogówkom oka. Tymczasem już za kilka lat możliwe będzie wydrukowanie w podobny sposób trzustki czy wątroby, które będą się nadawać do przeszczepów. Biodruk 3D pozwala również tworzyć z tkanek modele nowotworów i testować na nich działanie terapii celowanych. Wydrukowane modele tkankowe zastępują coraz częściej żywe zwierzęta w procesie badań klinicznych czy testowania kosmetyków.

Motoryzacja

Kamery w samochodach coraz powszechniejsze. Do Polski wchodzi właśnie lider w produkcji takich urządzeń

Polscy kierowcy coraz częściej montują w samochodach kamery, które rejestrują, co się dzieje w trakcie jazdy przed samochodem i w jego pobliżu. Taki sprzęt okazuje się przydatny np. w razie stłuczki, kiedy trzeba udowodnić czyjąś winę, a nagraniami – o ile są wysokiej jakości – często posiłkują się też policja i sądy. Na polski rynek wchodzi właśnie lider w produkcji takich urządzeń. Brytyjski Nextbase, który w Europie ma już ponad 60-proc. udział w sprzedaży, wprowadzi do Polski serię urządzeń naszpikowanych zaawansowanymi, inteligentnymi technologiami i dodatkowymi opcjami, które wspierają bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.