Lifestyle by…
Home Sweet Home PR
Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl
Rodzinna firma Marcin Dekor istnieje na Polskim rynku od ponad 30 lat! Od 1988 roku konsekwentnie realizuje misję tworzenia oryginalnych produktów i nowatorskich rozwiązań technicznych do dekoracji okien. Okienne aranżacje jednak to nie tylko zaawansowane technologie, lecz również to, co w głównej mierze decyduje o klimacie i nastroju naszych wnętrz. To tkaniny. Łagodnie spływające, udrapowane, marszczone. Lśniące, gładkie lub z wyraźną fakturą. Półprzezroczyste albo takie, które zdecydowanie nie pozwalają światłu słonecznemu przed dzwonkiem budzika dotrzeć do naszych sypialni. Architekci i projektanci wnętrz mówią jednym głosem – dekoracje okienne to klamra spinająca aranżację. Dobrze dobrane, sprawiają, że wnętrze prywatne staje się ciepłe i przytulne, nie tracąc na elegancji.
Marka Marcin Dekor od lat ściśle współpracuje z czołowymi polskimi producentami i dystrybutorami tkanin dekoracyjnych. Do tej pory były one tylko dodatkiem do rozbudowanej oferty systemów do aranżacji okien, wykorzystywanym przy realizacji projektów. Natomiast w nowym projekcie Lifestyle by... tkaniny grają główna rolę.
Eksperci marki doskonale znają właściwości każdej z nich. Wiedzą, która sprawdzi się w roli zasłon,
a która jako rzymska roleta. Każda z propozycji to najwyższa jakość i znakomite wzornictwo. Ich selekcja znajdzie się one w ofercie handlowej dla klientów B2B.
Nowy projekt
Firma Marcin Dekor poprosiła najlepszych polskich architektów i projektantów wnętrz o stworzenie autorskich kolekcji tkanin przeznaczonych do rolet rzymskich. W ramach projektu Lifestyle by… wybrali oni kolorystykę, faktury, desenie, które najczęściej stosują w swoich projektach i które są bliskie ich estetyce.
Każdy z profesjonalistów opowie nam o swoim stylu projektowania, ulubionych rozwiązaniach
i sprawdzonych zestawieniach dekoracji okiennych z wykorzystywanymi w projekcie materiałami wykończeniowymi. Dziś swoją autorską kolekcję dla Marcin Dekor - Lifestyle by… przedstawi architekt Jakub Wiśniewski z JMW Architekci. Poznajmy tajniki jego warsztatu.
Architektura esencjonalna. Lifestyle by… Jakub Wiśniewski
Biuro Architektury i projektowania wnętrz JMW Architekci założone zostało
w 2008 roku. Specjalizuje się w kompleksowych projektach brył i wnętrz domów oraz obiektów komercyjnych, w tym prestiżowych showroomów i restauracji. Jak przyznaje Jakub Wiśniewski, współzałożyciel pracowni, inspiracją do pracy jest dla nich natura oraz wielowymiarowość i złożoność zmieniającego się świata. Z firmą Marcin Dekor architekci współpracują blisko od dekady.
Wnętrza zaprojektowane przez JMW można byłoby określić mianem “funkcjonalna prostota”. Cechuje je dbałość o formę, detal, przy szczególnym zwróceniu uwagi ciekawe na rozwiązania architektoniczne. Najczęściej wykorzystywane w projektach materiały wykończeniowe to najwyższej jakości drewno, forniry, kamienie naturalne, spieki kwarcowe Laminam oraz ceramika – wielkoformatowe płytki skontrastowane z biżuteryjną mozaiką. Dekorację stanowią przede wszystkim oprawy oświetleniowe oraz detale wykończeniowe – mosiężne, aluminiowe lub miedziane. A także otulone tkaninami okna, które we współczesnej architekturze odgrywają ogromną rolę – jest ich coraz więcej i są coraz bardziej okazałe.
Autorska kolekcja tkanin z oferty Marcin Dekor – Lifestyle by...Jakub Wiśniewski, którą prezentuje dla nas architekt, opracowana została tak, by współgrała idealnie z “nieprzegadanym” i esencjonalnym stylem wnętrz projektowanych przez JMW Architekci.
- Tkaniny odgrywają we wnętrzu bardzo ważną rolę. Jak żaden inny element dekoracyjny tworzą klimat, określają charakter projektu – mówi architekt. - W przypadku wnętrz prywatnych decydują
o przytulności wnętrza, we wnętrzach komercyjnych natomiast wpływają nie tylko na jego estetykę, lecz również w na akustykę pomieszczenia – podkreśla Jakub Wiśniewski.
Kolorystyka kolekcji JMW Architekci dla Marcin Dekor to, podobnie jak i wnętrza projektowane przez pracownię paleta kolorów ziemi. Widzimy idealnie współgrające ze sobą beżo-brązy, popielaty, mysi, antracyt. Nie ma tu kolorystycznych oczywistości, są za to barwy trudne do zdefiniowania, które
w zależności od natężenia i barwy światła zmieniają tony, czarując wnętrze.
Architekci z JMW lubią tkaniny z wyraźną fakturą. To struktura tkaniny interesuje ich najbardziej. Dlatego w kolekcji przeważają te, które intrygują wyraźnym splotem, trójwymiarowością. Takie, które chce się poczuć, dotknąć. W zaprojektowanych wnętrzach zostaną skontrastowane z materiałami wykończeniowymi. Dzięki nim polerowany kamień wydawać się będzie jeszcze gładszy, a drewno – cieplejsze.
- W naszych projektach najczęściej dekorujemy okna ciężkimi, mięsistymi zasłonami zestawionymi z drewnianymi żaluzjami o grubych listkach. Zwykle pozostają w naturalnym kolorze, czasem malowane są na biało – opowiada nam Jakub Wiśniewski. We wnętrzach komercyjnych drewniane żaluzje zastępowane są żaluzjami aluminiowymi. Rolety rzymskie pracownia poleca do sypialni. Uszyte z tkaniny typu blackout sprawiają, w pokoju panuje idealne zaciemnienie. Tkaniny tego typu JMW wykorzystuje również we wnętrzach kina domowego lub tam, gdzie znajduje się projektor.
- Zwykle dekoracja okien jest punktem wyjścia w doborze tkanin, które pojawiają się we wnętrzu później, już jako elementy uzupełniające – dodaje Jakub Wiśniewski.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.