Lipcowe upały a rekuperacja w domu
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Wysokie temperatury zagościły u nas na dobre. Nie tylko ciężko nam wytrzymać na zewnątrz, ale i w domu. Nie wszyscy wiedzą, że system rekuperacji to jedna ze skuteczniejszych dróg do poprawy komfortu cieplnego w budynku. Połączenie pracy rekuperatora z klimatyzatorem jest wręcz koniecznie, ponieważ rekuperacja wymienia powietrze, podczas gdy klimatyzator tylko schładza powietrze wewnątrz zamkniętej przestrzeni.
Od dawna o rekuperacji mówi się, że jest systemem zapewniającym skuteczną obróbkę powietrze z filtrowaniem włącznie. W zimę możemy liczyć na jego dogrzanie, a latem na schłodzenie. Rekuperacja jest zatem gwarancją świeżego powietrza w domu i komfortu klimatycznego przez cały rok, bez konieczności wietrzenia – Instalacja rekuperacji pozwala na duże oszczędności energii potrzebnej na chłodzenie powietrza latem. Wysokiej klasy urządzenia są praktycznie bezgłośne, a kanały wentylacyjne nie przenoszą drgań. Rekuperacja gwarantuje utrzymanie stabilnej, kontrolowanej temperatury pomieszczeń i ogranicza konieczność otwierania okien – mówi architekt wnętrz Jacek Tryc, z pracowni „Jacek Tryc Wnętrza” z Warszawy. Latem warto w domu zadbać też o ograniczenie dopływu promieni słonecznych poprzez zamykanie rolet zewnętrznych czy zaciąganie markiz.
Nocne przewietrzenie
Mając zainstalowany w domu rekuperator możemy skorzystać z tzw. nocnego przewietrzenia. Działa to tak, jakby podczas upalnego lata nocą otwierać okna. Nie jest to rzeczywiste chłodzenie, ale działa automatycznie, bez potrzeby pamiętania o wietrzeniu domu nocą.
Wszystko to jest możliwe za sprawą by-passu, czyli mechanizmu wbudowanego w każdy rekuperator VASCO. Idea działania by-passu jest bardzo prosta. W ciągu dnia, gdy panuje upał przekraczający 30oC zasłaniamy się przed słońcem i zamykamy okna, aby nie wpuszczać gorącego powietrza do domu, gdzie wciąż utrzymuje się jeszcze temperatura ok. 24oC. Natomiast w nocy działamy odwrotnie. Temperatura na zewnątrz spada poniżej 20 oC, więc otwieramy okna, by nocą wychłodzić wnętrze domu. I tę rolę spełnia właśnie automatyczny by-pass w rekuperatorze. W ciągu dnia, gdy jest upalnie, rekuperator z wymiennikiem ciepła powstrzymuje wzrost temperatury wewnątrz, a w nocy automatycznie „uchyla okna” i nawiewa chłodniejsze powietrze z zewnątrz.
Funkcja „nocnego przewietrzenia” jest zatem realną korzyścią w ciągu upalnego lata – Gorące powietrze z przegrzanego domu jest wyrzucane na zewnątrz, a w drugą stronę chłodniejsze zewnętrze powietrze jest kierowane bezpośrednio do salonu czy sypialni. By-pass to istniejący w rekuperatorze dodatkowy otwarty kanał wraz z system przepustnic, które automatyka rekuperatora otwiera lub zamyka tak, aby skierować powietrze z zewnątrz zamiast standardowo przez wymiennik ciepła, właśnie tym dodatkowym kanałem go omijającym. O tym kiedy klapka przepustnicy się otworzy decyduje automatyka rekuperatora, która w sposób ciągły analizuje 4 temperatury: 2 czujniki są umieszczone dla powietrza nawiewanego przed i za wymiennikiem, a także podobnie 2 czujniki dla powietrza wyrzucanego. Dzięki temu rekuperator dokładnie wie, jaka jest temperatura na zewnątrz, w środku domu i czy ma warto w danej sytuacji uruchomić tę funkcję – mówi Waldemar Tomczuk, Dyrektor Działu Rekuperacji z VASCO Polska.
Dla użytkowników rekuperatora VASCO ważne powinno być także to, że mogą samodzielnie określić co jest dla nich zbyt wysoką temperaturą. Temperaturę aktywującą by-pass można samodzielnie ustawić za pomocą aplikacji VASCO Comfort Control na smartfonie.
Więcej to na: https://vasco.eu/pl/vasco-silent-ventilation

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.