Małe jest piękne. Kompaktowe mieszkanie na wynajem
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Mały metraż to całkiem duże wyzwanie aranżacyjne. Doskonale wie o tym arch. Marta Krukowska, która w codziennej pracy udowadnia, że niewielkie przestrzenie to przede wszystkim pytania, na które trzeba znaleźć dobrą odpowiedź. Tak było i tym razem.
Niewielkie, bo 35-metrowe mieszkanie, zakupiono z myślą o wynajmie. Inwestorom zależało, by przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków, stworzyć kompaktowe wnętrze gotowe do zamieszkania. Biorąc pod uwagę nieduży metraż, założono, że zamieszkiwać tu będą jedna, góra dwie młode osoby. To pod ich gusta urządzono całą przestrzeń. Stąd wnętrza są jasne, przestronne i bardzo nowoczesne. Zanim jednak takie się stały, architekta musiała przeprowadzić gruntowne zmiany w układzie funkcjonalnym. Zostały one naniesione już na planie deweloperskim, dzięki czemu uniknięto dodatkowych prac remontowych.
- Zamurowaliśmy drzwi do sypialni, a wybiliśmy otwór między pokojami. Dzięki temu mieszkanie zyskało więcej światła dziennego. Pomimo tak niewielkiego metrażu, przy zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki i przeszkleń, czuć tu przestrzeń – wyjaśnia Marta Krukowska.
Loftowe inspiracje
We wnętrzu dominują więc jasne kolory, które optycznie je powiększają. Młodzieńczy charakter nadają mu modne, loftowe szarości. Uzupełniają je typowe dla tego stylu czarne dodatki. Szara jest więc tu podłoga, zabudowa kuchenna w formie aneksu oraz praktyczna sofa z funkcją spania. Do tego dobrano czarne proste krzesła, szafkę RTV z szklanymi, odbijającymi światło frontami, industrialne oświetlenie i zasłony o dużej przezierności. Całość ociepla drewniany stolik, który projektantce udało się zrobić własnym sumptem. Ograniczone do minimum wyposażenie sprawia, że jest tu więcej przestrzeni. Duże okna rozświetlają wnętrze, a szklane powierzchnie i tafle luster dodatkowo ją multiplikują. Te ostatnie zdobią fronty szaf, które zgodnie z założeniem projektantki, zapewniają miejsce do przechowywania, a tym samym przesądzają o jego funkcjonalności.
Detal ma znaczenie
Ponieważ mieszkanie zostało urządzone na wynajem, nie ma tu zbyt wielu dodatków. Przyszli mieszkańcy sami je spersonalizują, dodając indywidualnego charakteru. Nie znaczy to jednak, że brak tu dekoracyjnych detali. Są i pełnia one podwójną funkcję – nie tylko zdobią, ale też są praktycznym elementem wyposażenia. Najlepszym na to dowodem jest grzejnik dekoracyjny Vasco Vertiline VG w strefie dziennej, który zastąpił modele standardowo oferowane przez deweloperów. Dzięki swojej formie stał się on nie tylko źródłem ciepła, ale i znaczącym elementem wystroju.
- Generalnie, jak tylko udaje mi się przekonać Inwestora na zmianę grzejnika, które są w ofercie dewelopera, to za każdym razem staram się wybrać taki model, który będzie dobrze komponował się w projektowanym wnętrzu i efektownie wyglądał – opowiada architekt.
- Stawiam zawsze na dobre wzornictwo i przede wszystkim jakość, dlatego też sięgam po znane na rynku firmy i ich produkty. W tym przypadku postawiliśmy na Model Vasco Vertiline VG z podłączeniem dolnym środkowym. Nie ukrywam, że był dostępny prawie od ręki więc w dużej mierze, to było ważnym aspektem przetargowym – dodaje Marta Krukowska
Takie praktyczne i zarazem estetyczne rozwiązania sprawiają, że mieszkania przeznaczone na wynajem są atrakcyjne dla potencjalnych najemców. Tu po prostu chce się zamieszkać.
Autorka projektu: Marta Krukowska, z pracowni Mano Marta Krukowska
Zdjęcia: Dagmara Maroszek-Bździuch, Mufka Fotografia

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.