Maluj, nie wyrzucaj. Wakacyjne metamorfozy mebli
Myślisz, że już czas rozstać się z tą drewnianą komodą, która jest w domu od zawsze, ale nie pasuje do nowego wystroju? Nie wyrzucaj! Sięgnij po farby kredowe Chalk Paint™, zainspiruj się pomysłami artystki Olivii Lacy i stwórz wyjątkowy mebel, który wniesie do wnętrza wakacyjną atmosferę. Urlop to doskonały czas na domowe metamorfozy.
Podczas wakacji możemy na chwilę zwolnić i przeznaczyć czas na zrobienie czegoś, co od dawna odkładaliśmy na późnej. Na przykład odnowić mebel. Ten już niemodny, podniszczony, ale cenny, bo wiążą się z nim piękne wspomnienia. Zamiast kupować nową komodę, krzesło lub regał, podaruj drugie życie, tym meblom, które są już masz, a przy okazji zrobisz coś dobrego dla planety. Stworzona przez Annie Sloan ponad trzydzieści lat temu farba kredowa Chalk Paint™ pozwala realizować koncepcję upcyclingu w domowym zaciszu, czyniąc odnawianie i dekorowanie przedmiotów twórczym hobby. Dziś po farby kredowe, dostępne w palecie 42 starannie wyselekcjonowanych kolorów, sięgają entuzjaści domowych metamorfoz na całym świecie. Nie tylko amatorzy, ale także artyści, których Annie Sloan zaprasza do programu „Malarze - Rezydenci”. Stworzonego, by wraz z podobnie myślącymi twórcami promować interesujące i inspirujące sposoby użycia farb Chalk Paint™. Do tego grona dołączyła Olivia Lacy. Amerykańska artystka, która wniosła do sztuki malowania mebli wyobraźnię i surrealizm.
- Chalk Paint to wymarzony produkt do pracy. Wiele wybacza, a wszystkie kolory świetnie się uzupełniają. Mieszkam w Nowej Anglii i myślę, że moje wybory kolorów odzwierciedlają to. Inspiracje pochodzą z mojego dzieciństwa i zostały na nowo ożywione oczami moich dzieci. Spędzałam letnie dni bawiąc się w lesie i nad potokami z moją siostrą. Zawsze tworząc sekretny świat, w którym dzieją się magiczne rzeczy. Staram się uchwycić tę dziecięcą fantazję w mojej pracy – mówi Olivia Lacy.
Trudno o lepsze skojarzenia z letnią beztroską niż słońce i błękit nieba. Projekty w wykonaniu amerykańskiej malarki to świetna inspiracja, jeżeli chcesz dodać swoim wnętrzom (i meblom) odrobinę magii, wakacyjnej energii i dużo koloru. Olivia Lacy przemieniła wiktoriańską komodę w mebel, który rozświetli każdy pokój, a drewnianą szafkę w unikatowy przedmiot oddający barwy i zmienność letniego nieba.
Oba projekty są równie efektowne, co nietrudne w realizacji. Postępuj zgodnie z instrukcjami Olivii i pamiętaj, że farba Chalk Paint™ nie wymaga specjalnego przygotowania powierzchni, ani zeszlifowania. Można ją nakładać bezpośrednio na drewno.
Wpadła Ci w oko słonecznie żółta komoda? Ta, która czeka na strychu rodzinnego domu również może tak wyglądać. Olivia pomalowała całą powierzchnię mebla dwiema warstwami farby w odcieniu Tilton, miejscami w połączeniu z odcieniem Cream. Następnie, również na całość, nałożyła bezbarwny wosk Chalk Paint™ Wax. Aby podkreślić trójwymiarowość mebla i wizualnie „związać” oba odcienie dodała nieco ciemnego wosku.
A jeśli chcesz mieć w salonie własny kawałek nieba, zacznij od pomalowania odnawianej szafki farbą kredową w odcieniu Napoleonic Blue. Gdy farba wyschnie, nakładaj warstwa po warstwie inne odcienie: Tilton, Louis, Aubusson, Florence, Paris Grey, Old Ochre, Old White, Cream, Scandinavian Pink. To one dadzą w efekcie abstrakcyjny rysunek chmur, ale wymaga on nieco cierpliwości i kreatywnego podejścia. Olivia podpowiada, aby niektóre kolory nakładać na jeszcze mokrą warstwę i łączyć je ze sobą. Nakłada również farbę na suchych warstwach i wraca, aby pozostawić ślady suchego pędzla. Na koniec całą komodę pokrywa bezbarwnym woskiem, a ciemny wosk dodaje w najciemniejszych miejscach, aby uzyskać większą głębię. Nowe uchwyty meblowe w formie kryształowych gałek dopełniły dzieła.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie
Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.
Muzyka
Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel

Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.