Maty czy granulat z włókien drzewnych?

Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Termoizolacja z włókien drzewnych skutecznie chroni budynek przed zimnem i upałem, hałasem oraz wilgocią, jednocześnie tworząc zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Tę kluczową dla komfortu cieplnego oraz samopoczucia mieszkańców warstwę można wykonać na dwa wygodne sposoby – ze sprężystych mat, które wystarczy wcisnąć w izolowane przestrzenie lub luźnych włókien, które szczelnie wypełnią nawet trudno dostępne miejsca czy bardzo duże powierzchnie.
Dobra termoizolacja pomaga znacząco obniżyć koszty ponoszone na energię, zatrzymując ciepło wewnątrz budynków zimą, a latem zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń. Jeżeli chcemy mieszkać energooszczędnie musimy więc zadbać o właściwe ocieplenie domu. Jeżeli na równi z komfortem cieplnym istotne jest dla nas zdrowie i samopoczucie, nie powinno nam być obojętne z czego warstwa termoizolacji zostanie wykonana. Oba kryteria pogodzą włókna drzewne – ekologiczny izolator o doskonałych parametrach. Jeżeli zdecydujemy się na sprężyste maty STEICOflex dodatkowym bonusem będzie wygodna aplikacja, ponieważ maty łatwo klinują się między krokwiami czy słupkami ściennymi, a sypkie włókna STEICOzell będą idealnym wyborem w przypadku miejsc trudno dostępnych czy bardzo dużych powierzchni.
Trwale przylegają po wciśnięciu w przegrodę
Włókna drzewne są doskonałym izolatorem cieplnym, ponieważ mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Wykonane z nich maty STEICOflex 036 mają najniższy współczynnik przewodzenia ciepła pośród wszystkich dostępnych naturalnych materiałów termoizolacyjnych - λD=0,036 [W/(m*K)]. Ich przewagą, oprócz wysokiej efektywności energetycznej, jest również wyjątkowo łatwy montaż. Prace można wykonać w krótkim czasie, ponieważ maty wystarczy wcisnąć pomiędzy elementy konstrukcyjne przegrody. Dzięki porowatej strukturze i sprężystości dokładnie przylegają do izolowanych powierzchni. Duża gęstość materiału, wynosząca 60 kg/m³, zapewnia stabilność, dzięki której STEICOflex 036 zachowuje pierwotny kształt, a wykonana z mat warstwa termoizolacyjna nie osiada z upływem lat.
Maty można zastosować do termoizolacji nowych budynków, jak również podczas docieplania starszych, które nie zostały odpowiednio zaizolowane i nie spełniają wymaganych obecnie parametrów efektywności energetycznej. Warto rozważyć ich wybór w przypadku termomodernizacji dachu, ponieważ dodatkową warstwę docieplenia można wykonać samodzielnie od wewnątrz, pozostawiając dach zamknięty.
Maty STEICOflex dostępne są w różnych grubościach od 40 do 240 mm i poręcznym formacie 1.22 x 575 mm, dzięki czemu można łatwo wypełnić całe ocieplane przegrody.
Nawet trudno dostępne miejsca nie stanowią problemu
Sypki materiał termoizolacyjny z włókien drzewnych STEICOzell można aplikować do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca. To bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku zamkniętych przestrzeni, ale znacznie usprawni również wykonanie izolacji cieplnej na dużych, otwartych powierzchniach. W pierwszym przypadku materiał izolacyjny jest wdmuchiwany w przegrody, w drugim – włókna są nadmuchiwane na poziomych, otwartych powierzchniach. To coraz bardziej popularny sposób wykonywania izolacji cieplnej dachów wiązarowych, gdzie włókna drzewne są aplikowane jako swobodnie ułożony materiał termoizolacyjny między wiązarami.
Sprasowane fabrycznie włókna drzewne są rozdrabniane za pomocą agregatu, a następnie przez elastyczny wąż transportujący podawane pod wysokim ciśnieniem, co nie wymaga większego nakładu pracy. Włókna szczelnie i równomiernie wypełnią całe izolowane przestrzenie, nie pozostawiając mostków termicznych ani pustych miejsc, przez które mogłoby uciekać ciepło.
STEICOzell trwale zachowują swoją formę i objętość. Podczas nadmuchiwania następuje klinowanie się w trzech wymiarach poszczególnych włókien, dzięki czemu nawet przy niewielkiej gęstości zasypowej nie tracą one elastyczności i nie dochodzi do ich osiadania. To materiał o najlepszej jakości i niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,038, dlatego zapewni optymalną ochronę termiczną budynku, a przy tym znacząco obniży koszty energii zużywanej na ogrzanie lub klimatyzację.
Na wykonanie izolacji cieplnej z sypkich włókien można się zdecydować również w przypadku prac termomodernizacyjnych. Podczas docieplania przez nadmuch nie ma znaczenia, w jakiej technologii budynek został wykonany ani czy przestrzenie są dostosowane do standardowych rozmiarów materiałów izolacyjnych. Metoda nie jest uciążliwa dla mieszkańców i nie wymaga demontowania takich elementów, jak płyty gipsowo-kartonowe. Po skończeniu prac nie pozostają odpady, a włókna można poddać recyklingowi czy ponownej obróbce nawet po wielu latach.
Podwójna korzyść: ciepło i bez wilgoci
Materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych to korzystne rozwiązanie, ponieważ panujący w pomieszczeniach mikroklimat, który wpływa pozytywnie na zdrowie domowników, jest uzależniony od odpowiedniej temperatury i optymalnej wilgotności. Włókna drzewne są otwarte dyfuzyjnie. Zarówno w postaci luźnych włókien, jak i mat zachowują właściwości higroskopijne, które są naturalną zaletą drewna. Magazynują i odprowadzają nadmiar wilgoci, nie tracąc przy tym właściwości izolacyjnych. Dzięki temu trwale chronią budynek przed zawilgoceniem, grzybami i pleśnią wywołanymi przez wilgotne powietrze.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.