Komunikaty PR

Membrana EPDM bez tajemnic

2021-06-29  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Sylwia Makowska
Orchidea Creative Group

ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/

Na rynku pojawiła się ponad 50 lat temu, jednak należny sobie rozgłos zdobyła dopiero w ostatnim czasie. Zainteresowanie wzbudza głównie ze względu na swoje nieprzeciętne parametry – jest bowiem wysoce elastyczna, bardzo szczelna i odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Czym tak naprawdę jest i co warto wiedzieć o membranie EPDM?

W skrócie można powiedzieć, że stanowi nowoczesny i ekologiczny zamiennik papy dachowej. To jednak nie oddaje w pełni fenomenu membrany EPDM. Przyjrzyjmy się jej więc dokładniej.

Papa – do widzenia!

Rozwój budownictwa, w tym coraz chętniej wybieranych przez inwestorów domów z płaskimi dachami, wymusił na architektach i budowniczych konieczność poszukiwania nowych technologii z zakresu hydroizolacji. Stosowana dotąd powszechnie papa, mimo iż udoskonalana na przestrzeni lat, zdawała się nie mieć szans w starciu z nowoczesną technologią. Rozwiązanie przyszło ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał pierwszy system pokrycia dachowego EPDM. Materiał kryjący się pod skrótem „EPDM” to nic innego jak uzdatniony kauczuk syntetyczny, który otrzymuje się dzięki zastosowaniu procesu polimeryzacji etylenu i propylenu oraz monomeru wraz ze specjalnymi uzupełniaczami. Osiągnięta gumowa masa jest poddawana wulkanizacji, która zapewnia jej elastyczny charakter i szereg dodatkowych właściwości.

Długa lista zalet

Membranę EPDM poddawano licznym testom wytrzymałościowym, z których każdy przechodziła pomyślnie. Produkt charakteryzuje się wysoką trwałością przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. To efekt wspomnianego wcześniej procesu wulkanizacji. Przyczynia się on do powstawania tzw. mostków, które tworzą strukturę o charakterze sieci. To właśnie dzięki niej, membrana jest tak odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, przetarcia oraz przerastanie korzeni. – Co niewątpliwie bardzo istotne z punktu widzenia inwestora – EPDM zachowuje swoje właściwości fizyczne przez kilkadziesiąt lat i nie wymaga prac konserwacyjnych – zaznacza Magdalena Buryło, specjalista ds. marketingu firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych i odwodnień. Membranę często porównuje się z papą dachową. W zestawieniu obu materiałów na prowadzenie wysuwa się EPDM, której montaż przebiega znacznie szybciej i nie wymaga użycia specjalistycznych akcesoriów. W przeciwieństwie do zwykłej papy, w przypadku której konieczne jest ułożenie zwykle 2 lub 3 warstw, gwarancję trwałej izolacji dachu zapewni już 1 powłoka membrany. Co szczególnie istotne, membrana jest lekka, dzięki czemu nie stanowi niepotrzebnego obciążenia stropodachu. - Rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, iż może być stosowane na każdym typie dachu, a także tarasach, balkonach czy wiatach. Membrana może stanowić wykończenie zadaszenia lub też być podłożem pod płytki, kamienie czy deski tarasowe – dodaje Magdalena Buryło.

Eco friendly

Membrana EPDM to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku produktów do izolacji dachowej. Materiał jest chemicznie martwy – oznacza to, że w czasie jego użytkowania nie dochodzi do ulatniania się do otoczenia żadnych szkodliwych substancji. – EPDM to rozwiązanie, w którego składzie nie znajdziemy żadnych toksycznych związków, dlatego podlega też łatwemu recyklingowi. Już sam proces produkcji membrany minimalnie wpływa na środowisko naturalne. Jest to więc produkt ekologiczny, który powinien zainteresować wszystkich mających na celu dobro naszej planety - uzasadnia ekspert marki Galeco.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Orchidea Creative Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom „ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli! Biuro prasowe
2024-07-08 | 10:50

„ArtFormy” – weź udział w konkursie na projekt mebli!

W przyszłym roku będziemy obchodzili 100. rocznicę słynnej Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. By uczcić to wydarzenie, Studio Prostych Form postanowiło
Dom Wanny prostokątne: najczęściej wybierane do łazienki
2024-07-08 | 09:00

Wanny prostokątne: najczęściej wybierane do łazienki

Wanna to nie tylko jeden z niezbędnych elementów wyposażenia łazienki, ale także miejsce codziennego relaksu i wyciszenia. W świecie współczesnego designu, prostokątne wanny
Dom Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć
2024-07-06 | 11:00

Prace ociepleniowe latem. Co trzeba wiedzieć

Przeprowadzenie termomodernizacji latem jak planowanie rejsu wymaga sprawdzenia prognozy pogody. Przy coraz łagodniejszych zimach i wydłużonych ciepłych miesiącach w praktyce sezon budowlany

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Klaudia Carlos: Nigdzie nie ma takiego piasku złocistego jak nad Bałtykiem. Mam tam swoje ulubione miejsca, ale lubię też poszukiwać nowych

Wokół wakacji nad polskim morzem przez lata narosło wiele stereotypów. Prezenterka zapewnia jednak, że ją samą nie zniechęcają ani stwierdzenia, że „jest za drogo”, ani że „zazwyczaj jest zła pogoda”. I choć turyści chociażby ze względu na „paragony grozy” coraz częściej omijają łukiem Morze Bałtyckie, to ona jest konsekwentna w swoich wyborach. Każdego roku stawia właśnie na Bałtyk i przekonuje, że nadmorskie miejscowości są bardziej urokliwe niż zagraniczne kurorty, a polskie piaszczyste plaże nie mają sobie równych.

Handel

Oliwa z oliwek i produkty z grzybami wśród najczęściej kwestionowanych przez IJHARS. Jakość pozostawia wiele do życzenia

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych co roku przeprowadza kilkadziesiąt tysięcy czynności kontrolnych. W ubiegłym roku 16 proc. skontrolowanych artykułów rolno-spożywczych na etapie detalu miało parametry fizykochemiczne niezgodne z przepisami, a co czwarta partia była nieprawidłowo oznaczona. Do najczęściej kwestionowanych produktów należały oliwa z oliwek i przetwory grzybowe. – Konsument, jako najsłabsze ogniwo w łańcuchu, musi być właściwie poinformowany o składzie danego produktu – podkreśla Dorota Balińska-Hajduk z GIJHARS.

Prawo

Polskie prawo nie zakazuje trzymania psów na uwięzi. Nowy projekt ustawy proponuje bardziej restrykcyjne przepisy

Kara aresztu do lat trzech i grzywny do tysiąca złotych grożą właścicielom, którzy trzymają psy na łańcuchu. Zgodnie z prawem pies nie może być przywiązany dłużej niż przez 12 godzin, na uwięzi krótszej niż 3 metry. W rzeczywistości jednak ciężko udowodnić naruszenie tego przepisu. – Nadszedł czas, żeby powiedzieć stop utrzymywaniu psów na uwięzi. Pies to nie jest tani system alarmowy – podkreśla Michał Dąbrowski, dyrektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Szansą na zmianę może być obywatelski projekt ustawy, przygotowany przez kilka organizacji działających na rzecz ochrony zwierząt, który trafił niedawno do Sejmu.