Membrana EPDM bez tajemnic
Orchidea Creative Group
ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
Na rynku pojawiła się ponad 50 lat temu, jednak należny sobie rozgłos zdobyła dopiero w ostatnim czasie. Zainteresowanie wzbudza głównie ze względu na swoje nieprzeciętne parametry – jest bowiem wysoce elastyczna, bardzo szczelna i odporna na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Czym tak naprawdę jest i co warto wiedzieć o membranie EPDM?
W skrócie można powiedzieć, że stanowi nowoczesny i ekologiczny zamiennik papy dachowej. To jednak nie oddaje w pełni fenomenu membrany EPDM. Przyjrzyjmy się jej więc dokładniej.
Papa – do widzenia!
Rozwój budownictwa, w tym coraz chętniej wybieranych przez inwestorów domów z płaskimi dachami, wymusił na architektach i budowniczych konieczność poszukiwania nowych technologii z zakresu hydroizolacji. Stosowana dotąd powszechnie papa, mimo iż udoskonalana na przestrzeni lat, zdawała się nie mieć szans w starciu z nowoczesną technologią. Rozwiązanie przyszło ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał pierwszy system pokrycia dachowego EPDM. Materiał kryjący się pod skrótem „EPDM” to nic innego jak uzdatniony kauczuk syntetyczny, który otrzymuje się dzięki zastosowaniu procesu polimeryzacji etylenu i propylenu oraz monomeru wraz ze specjalnymi uzupełniaczami. Osiągnięta gumowa masa jest poddawana wulkanizacji, która zapewnia jej elastyczny charakter i szereg dodatkowych właściwości.
Długa lista zalet
Membranę EPDM poddawano licznym testom wytrzymałościowym, z których każdy przechodziła pomyślnie. Produkt charakteryzuje się wysoką trwałością przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. To efekt wspomnianego wcześniej procesu wulkanizacji. Przyczynia się on do powstawania tzw. mostków, które tworzą strukturę o charakterze sieci. To właśnie dzięki niej, membrana jest tak odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, przetarcia oraz przerastanie korzeni. – Co niewątpliwie bardzo istotne z punktu widzenia inwestora – EPDM zachowuje swoje właściwości fizyczne przez kilkadziesiąt lat i nie wymaga prac konserwacyjnych – zaznacza Magdalena Buryło, specjalista ds. marketingu firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych i odwodnień. Membranę często porównuje się z papą dachową. W zestawieniu obu materiałów na prowadzenie wysuwa się EPDM, której montaż przebiega znacznie szybciej i nie wymaga użycia specjalistycznych akcesoriów. W przeciwieństwie do zwykłej papy, w przypadku której konieczne jest ułożenie zwykle 2 lub 3 warstw, gwarancję trwałej izolacji dachu zapewni już 1 powłoka membrany. Co szczególnie istotne, membrana jest lekka, dzięki czemu nie stanowi niepotrzebnego obciążenia stropodachu. - Rozwiązanie jest na tyle uniwersalne, iż może być stosowane na każdym typie dachu, a także tarasach, balkonach czy wiatach. Membrana może stanowić wykończenie zadaszenia lub też być podłożem pod płytki, kamienie czy deski tarasowe – dodaje Magdalena Buryło.
Eco friendly
Membrana EPDM to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku produktów do izolacji dachowej. Materiał jest chemicznie martwy – oznacza to, że w czasie jego użytkowania nie dochodzi do ulatniania się do otoczenia żadnych szkodliwych substancji. – EPDM to rozwiązanie, w którego składzie nie znajdziemy żadnych toksycznych związków, dlatego podlega też łatwemu recyklingowi. Już sam proces produkcji membrany minimalnie wpływa na środowisko naturalne. Jest to więc produkt ekologiczny, który powinien zainteresować wszystkich mających na celu dobro naszej planety - uzasadnia ekspert marki Galeco.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.