Modne lamele i ryflowania we wnętrzach minimaluxe
Practum Consulting
Bukowińska 22/107
02-703 Warszawa
kinga.szkutnik|practum.pl| |kinga.szkutnik|practum.pl
609884480
www.practum.pl
Lamele - aranżacyjny hit ostatnich lat - do dziś cieszą się uznaniem w wystroju wnętrz. Smukłe, drewniane listewki z subtelnym wdziękiem zdobią domowe pomieszczenia, dodając im lekkości i uroku. Choć potrafią odnaleźć się w każdym stylu, szczególnie efektownie prezentują się w inspirowanych naturą aranżacjach w duchu minimaluxe.
Jednym z najbardziej popularnych sposobów na wykorzystanie lameli w aranżacji wnętrz jest udekorowanie nimi ściany. Zamontowane na całej jej wysokości drewniane listwy optycznie podwyższają pomieszczenie i z charakterystyczną dla siebie łagodnością wyznaczają wysmakowany klimat. Wykreowaną aurę elegancji z precyzją podtrzymają szare ściany pomalowane farbą Tikkurila Optiva oraz świecąca miękkim światłem wisząca lampa. Bez zbędnych dodatków powstanie wówczas stonowane, nienachalne, a jednocześnie wysublimowane wnętrze w modnym stylu quiet luxury.
Lamele pokrywające jedynie dolną część ściany posłużą z kolei za efektowną lamperię, stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Z tego też względu tego typu dekoracja bardzo dobrze sprawdzi się w wymagających pomieszczeniach, jak przedpokój, hol czy jadalnia. Dzięki dostępnym na rynku produktom, listwy mogą też przybrać dowolny kolor, jak np. S440 Silk Road z palety Tikkurila. Cyjanowy odcień będzie ciekawym tłem dla oryginalnych detali, wydobywając nieprzeciętny charakter aranżacji.
Modnym elementem wyposażenia wnętrz w duchu cichej elegancji są też lamelowe meble. Ustawiona w salonie efektowna komoda z naturalnego drewna urzeka zgrabnym ryflowaniem, wybijając się na tle szarości ścian pomalowanych farbą Beckers Designer Colour w odcieniu Stony Grey. Jasna, drewniana podłoga dopełnia wysmakowany look, a florystyczne dekoracje wprowadzają do domu odrobinę koloru i świeżości.
W skąpanej w beżach łazience niezwykle szykownie prezentuje się lamelowa szafka pod umywalkę w cieszących się szczególną popularnością w tym sezonie obłych kształtach. Modne ryflowania i krągłości nadają lekkości bryle mebla, składając się na subtelny, acz wysmakowany design. Owalny blat i umywalka wdzięcznie harmonizują z naściennym lustrem, które zamyka listę krągłości w pomieszczeniu. Odcień Zawsze na czasie z palety Dekoral Łazienka & Kuchnia wypełnia pomieszczenie przyjemnym ciepłem, wpisując się w styl niewymuszonej elegancji.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.