Murowanie w zimowych warunkach pogodowych. O czym warto pamiętać?
Optymalne warunki na prowadzenie prac budowlanych to zakres temperatur od +5°C do +25°C i brak opadów. Co jednak zrobić, jeśli aura nie sprzyja, a czas nagli? Na wątpliwości związane z trudnymi warunkami pogodowymi odpowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.
Stabilne zabezpieczenia na wahania temperatur
W celu zapewnienia odpowiedniej jakości i wytrzymałości murów wszystkie prace nad świeżo wznoszonymi ścianami powinny odbywać się w odpowiednich warunkach. Ze względu na tempo wiązania zaprawy murarskiej najkorzystniejszy jest zakres temperatur od +5°C do +25°C. Przy niższych wskazaniach termometru czas ten ulega wydłużeniu, a przy spadku do 0°C lub do wartości ujemnych woda z zaprawy zaczyna zamarzać i proces wiązania zostaje przerwany.
Do niedawna jesienne czy zimowe spadki temperatur oznaczały konieczność przerwania robót murarskich. Dziś jednak dzięki zaprawom zimowym czas, w którym możemy prowadzić prace murarskie, uległ znacznemu wydłużeniu. Zimowa zaprawa H+H pozwala na bezpieczne prowadzenie prac nawet przy okresowych spadkach temperatury do -6°C – wskazuje Robert Janiak.
Prowadzenie prac z wykorzystaniem zapraw zimowych możliwe jest po uzyskaniu pozytywnej decyzji kierownika budowy lub inspektora nadzoru. Może ona zostać wydana, gdy do czynności tych będą wykorzystywane bloczki przechowywane w temperaturze nie niższej niż -2°C przez ostatnie 24 godziny, a ich powierzchnia, a także powierzchnia muru, na której będą układane, nie jest zawilgocona lub oblodzona. Zarówno H+H bloczki z betonu komórkowego, jak i H+H bloczki silikatowe są odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych – przykładowo dla silikatowych materiałów budowlanych H+H przeprowadzone badania wykazały zachowanie właściwości konstrukcyjnych po 50 pełnych cyklach zamarzania i odmarzania. Ze względu na wydłużony czas potrzebny na związanie zaprawy świeżo wykonaną ścianę należy jednak zabezpieczyć przed opadami, np. warstwą folii budowlanej układanej na górnych płaszczyznach muru. Prac nie powinno się także prowadzić, gdy prognozy wskazują np. nocny spadek temperatur poniżej -6°C, przez 8 godzin po zakończeniu prac temperatura muru i zaprawy nie powinna bowiem spadać poniżej wartości granicznych. Przy niekorzystnych nieprzewidzianych zdarzeniach przy nagłym oziębieniu z pomocą mogą nam posłużyć maty grzewcze przeznaczone do stosowania na murze, wyjaśnia Robert Janiak.
Po wystąpieniu przymrozków poniżej -6°C do ponownych prac można przystąpić dopiero, gdy temperatura otoczenia muru przez co najmniej 48 godziny będzie wyższa niż +2°C. Warunkiem wznowienia robót jest także nieprzemarznięty mur, to znaczy, że powinien on od 48godzin znajdować się w temperaturze, która jest nie niższa niż -2°C.
Złota rada, kiedy pada
Robert Janiak wśród największych problemów atmosferycznych wymienia również deszcz: Jeżeli budowa prowadzona jest bez osłon zabezpieczających ściany przed opadami, czas deszczu oznacza konieczność przerwania prac murarskich. Dobrą praktyką w okresach bardziej narażonych na opady jest zabezpieczanie od góry powierzchni murów po skończonej pracy. Nie uchroni to nas co prawda od przerwy w czasie deszczu, ale pozwoli wznowić prace od razu po ustaniu opadów.Takie zabezpieczenie jest szczególnie istotne w przypadku materiałów porowatych, jak beton komórkowy lub wszystkich z drążeniami, w których woda opadowa może tworzyć szczególnie trudne do usunięcia zastoiska potrzebujące wydłużonego czasu na odparowanie i oddanie wilgoci. H+H bloczki silikatowe ze względu na zbitą strukturę materiału i większą twardość trudniej przyjmują wilgoć, jednak i one bez zabezpieczenia przy intensywnych opadach mogą potrzebować czasu
na wyschnięcie, zanim możliwe będzie rozpoczęcie układanie kolejnych warstw muru.
Każdorazowo przed przystąpieniem do dalszych prac budowlanych należy sprawdzić jakość poprzednio wykonanych robót. Kontrolę przeprowadza się poprzez boczne uderzenie w bloczki młotkiem z gumowym obuchem i obserwację, czy nie następuje ich odspojenie. Jest to szczególnie istotne w okresie prowadzenia prac w trudnych warunkach pogodowych.Wykrycie nieprawidłowości na tym etapie umożliwi podjęcie ewentualnych działań naprawczych i wykonanie przegród zapewniających trwałość i bezpieczeństwo użytkowania, podpowiada ekspert.
OPIS PRODUKTU
H+H Silikat A 18 to element murowy o wysokiej izolacyjności akustycznej. Gładkie powierzchnie czołowe (bez profilowań - piór i wpustów oraz uchwytów montażowych) wymagają wypełnienia zaprawą wszystkich spoin, również pionowych. Dzięki temu unika się nieszczelności, jakie przy niestarannym wykonawstwie mogą pojawić się przy połączeniu pióro-wpust.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.