Komunikaty PR

Murowanie w zimowych warunkach pogodowych. O czym warto pamiętać?

2024-01-26  |  08:50
Biuro prasowe

Optymalne warunki na prowadzenie prac budowlanych to zakres temperatur od +5°C do +25°C i brak opadów. Co jednak zrobić, jeśli aura nie sprzyja, a czas nagli? Na wątpliwości związane z trudnymi warunkami pogodowymi odpowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Stabilne zabezpieczenia na wahania temperatur

W celu zapewnienia odpowiedniej jakości i wytrzymałości murów wszystkie prace nad świeżo wznoszonymi ścianami powinny odbywać się w odpowiednich warunkach. Ze względu na tempo wiązania zaprawy murarskiej najkorzystniejszy jest zakres temperatur od +5°C do +25°C. Przy niższych wskazaniach termometru czas ten ulega wydłużeniu, a przy spadku do 0°C lub do wartości ujemnych woda z zaprawy zaczyna zamarzać i proces wiązania zostaje przerwany.

Do niedawna jesienne czy zimowe spadki temperatur oznaczały konieczność przerwania robót murarskich. Dziś jednak dzięki zaprawom zimowym czas, w którym możemy prowadzić prace murarskie, uległ znacznemu wydłużeniu. Zimowa zaprawa H+H pozwala na bezpieczne prowadzenie prac nawet przy okresowych spadkach temperatury do -6°C – wskazuje Robert Janiak.

Prowadzenie prac z wykorzystaniem zapraw zimowych możliwe jest po uzyskaniu pozytywnej decyzji kierownika budowy lub inspektora nadzoru. Może ona zostać wydana, gdy do czynności tych będą wykorzystywane bloczki przechowywane w temperaturze nie niższej niż -2°C przez ostatnie 24 godziny, a ich powierzchnia, a także powierzchnia muru, na której będą układane, nie jest zawilgocona lub oblodzona. Zarówno H+H bloczki z betonu komórkowego, jak i H+H bloczki silikatowe są odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych – przykładowo dla silikatowych materiałów budowlanych H+H przeprowadzone badania wykazały zachowanie właściwości konstrukcyjnych po 50 pełnych cyklach zamarzania i odmarzania. Ze względu na wydłużony czas potrzebny na związanie zaprawy świeżo wykonaną ścianę należy jednak zabezpieczyć przed opadami, np. warstwą folii budowlanej układanej na górnych płaszczyznach muru. Prac nie powinno się także prowadzić, gdy prognozy wskazują np. nocny spadek temperatur poniżej -6°C, przez 8 godzin po zakończeniu prac temperatura muru i zaprawy nie powinna bowiem spadać poniżej wartości granicznych. Przy niekorzystnych nieprzewidzianych zdarzeniach przy nagłym oziębieniu z pomocą mogą nam posłużyć maty grzewcze przeznaczone do stosowania na murze, wyjaśnia Robert Janiak.

Po wystąpieniu przymrozków poniżej -6°C do ponownych prac można przystąpić dopiero, gdy temperatura otoczenia muru przez co najmniej 48 godziny będzie wyższa niż +2°C. Warunkiem wznowienia robót jest także nieprzemarznięty mur, to znaczy, że powinien on od 48godzin znajdować się w temperaturze, która jest nie niższa niż -2°C.

 

Złota rada, kiedy pada

Robert Janiak wśród największych problemów atmosferycznych wymienia również deszcz: Jeżeli budowa prowadzona jest bez osłon zabezpieczających ściany przed opadami, czas deszczu oznacza konieczność przerwania prac murarskich. Dobrą praktyką w okresach bardziej narażonych na opady jest zabezpieczanie od góry powierzchni murów po skończonej pracy. Nie uchroni to nas co prawda od przerwy w czasie deszczu, ale pozwoli wznowić prace od razu po ustaniu opadów.Takie zabezpieczenie jest szczególnie istotne w przypadku materiałów porowatych, jak beton komórkowy lub wszystkich z drążeniami, w których woda opadowa może tworzyć szczególnie trudne do usunięcia zastoiska potrzebujące wydłużonego czasu na odparowanie i oddanie wilgoci. H+H bloczki silikatowe ze względu na zbitą strukturę materiału i większą twardość trudniej przyjmują wilgoć, jednak i one bez zabezpieczenia przy intensywnych opadach mogą potrzebować czasu 
na wyschnięcie, zanim możliwe będzie rozpoczęcie układanie kolejnych warstw muru.

Każdorazowo przed przystąpieniem do dalszych prac budowlanych należy sprawdzić jakość poprzednio wykonanych robót. Kontrolę przeprowadza się poprzez boczne uderzenie w bloczki młotkiem z gumowym obuchem i obserwację, czy nie następuje ich odspojenie. Jest to szczególnie istotne w okresie prowadzenia prac w trudnych warunkach pogodowych.Wykrycie nieprawidłowości na tym etapie umożliwi podjęcie ewentualnych działań naprawczych i wykonanie przegród zapewniających trwałość i bezpieczeństwo użytkowania, podpowiada ekspert.

 

OPIS PRODUKTU

H+H Silikat A 18 to element murowy o wysokiej izolacyjności akustycznej. Gładkie powierzchnie czołowe (bez profilowań - piór i wpustów oraz uchwytów montażowych) wymagają wypełnienia zaprawą wszystkich spoin, również pionowych. Dzięki temu unika się nieszczelności, jakie przy niestarannym wykonawstwie mogą pojawić się przy połączeniu pióro-wpust.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wejdź w wir wiosennych przygotowań z Foxy Tornado Biuro prasowe
2024-04-30 | 10:30

Wejdź w wir wiosennych przygotowań z Foxy Tornado

Wiosenna nieodmiennie kojarzy nam się z wiosennymi porządkami.Jak zdążyć ze wszystkim zanim w drzwiach staną goście? Z pomocą przychodzi Foxy Tornado – uniwersalny, niezwykle
Dom Trwałość i elegancja - gresy na elewacji
2024-04-30 | 01:00

Trwałość i elegancja - gresy na elewacji

Elewacje stanowią nie tylko nieodłączny element architektury, ale także wizytówkę każdego budynku, definiując jego charakter, styl i estetykę. Architekci
Dom Gresy na meblach - nowe spojrzenie na aranżację
2024-04-30 | 01:00

Gresy na meblach - nowe spojrzenie na aranżację

Początkowo płytki kojarzyły nam się głównie z podłogami i ścianami w kuchniach, łazienkach czy przedpokojach. Ich trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości czyniły je

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.