Muzeum – aktywny uczestnik życia społeczeństwa
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
Projekt Centrum Konserwatorsko-Magazynowego Muzeum Narodowego w Warszawie autorstwa WXCA zdobył III miejsce w konkursie organizowanym przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz SARP. Sąd konkursowy pod przewodnictwem prof. arch. Jerzego Bogusławskiego uznał, że „projekt budynku umieszcza wszystkie wymagane funkcje pod ziemią, aby bryła nowego gmachu nie kontrastowała z zabytkowym parkiem i gmachem Muzeum. Koncepcja poetycko wpisuje się w stołeczną skarpę, która – jak wiadomo – składa się zarówno z licznych instytucji, jak i ciągów parków, co czyni ją esencjonalnym, warszawskim”.
Nowe otwarcie muzeum
Budynek Muzeum Narodowego w Warszawie to zabytkowy gmach o ogromnym znaczeniu dla polskiej sztuki, będący ikoną modernistycznej polskiej architektury. Wchodząc w dialog z dziełami i ich twórcami, wybitnymi artystami z różnych epok, muzeum wyraża najwyższą jakość eksponowania i opieki nad zbiorami. Jego nowa odsłona ma kontynuować i wzmacniać ten wizerunek. - Proponowany projekt roztacza nowoczesną wizję obcowania z dziedzictwem narodowym, którą wyraża swoją krajobrazową formą. Obraz tworzony przez projektowany budynek wraz z istniejącym gmachem podkreśla takie wartości jak: otwartość, dostępność, zwrócenie się ku naturze, mądre gospodarowanie zasobami, współistnienie kultury z naturą – mówi Anna Dobek-Lenczewska z WXCA, współautorka projektu.
Muzeum jest inspiracją do poszukiwania takiej wizji instytucji, w której opieka nad zbiorami może zarysowywać i skłaniać do refleksji nad kluczowymi problemami dzisiejszego świata. - Kultura jako źródło tej inspiracji może pomóc w kształtowaniu lepszej przyszłości, zamanifestować aktywne uczestnictwo Muzeum Narodowego w Warszawie w aktualnym globalnym zjawisku zwrotu ku naturze. Zaproponowane rozwiązanie jest swego rodzaju manifestem tego, jak rozwija się nasze rozumienie celów realizowanych przez takie instytucje – prezentowania kultury jako żywego, aktywnego uczestnika w życiu społeczeństwa, budującego jego świadomość i tożsamość, wyznaczające i kształtujące kierunki dyskursu publicznego – dodaje Anna Majewska-Karolak z WXCA, współautorka projektu.
Projektowany budynek odnajduje nowy sposób wyrażenia tych celów, realizuje wizję nowego otwarcia Muzeum Narodowego w Warszawie w kierunku parku, ukazuje tę piękną zabytkową formę, nadając jej nową współczesną twarz. Zanurzona w parku, horyzontalna bryła pawilonu z centralnie umieszczonym wejściem w formie owalnego, krajobrazowego otwarcia pozwala zaistnieć istniejącemu muzeum w otaczającej zieleni, nie zniekształcając jej relacji z historycznym parkiem i majestatycznego obrazu. Projektowany zespół osadza zabytkowy obiekt w towarzyszącym mu naturalnym ogrodzie, tworząc jednocześnie zupełnie nową jakość przestrzeni.
Pozwala to na otwarcie muzeum na szersze grono odbiorców, zaprezentowanie go jako instytucji zapraszającej i animującej życie kulturalne miasta oraz aktywnie w nim uczestniczącej. Tym samym wpisuje muzeum w krajobraz nie tylko kulturowy, ale również rekreacyjny, edukacyjny, rozrywkowy, prezentując się jako nowoczesna, dostępna instytucja o dynamicznej, różnorodnej ofercie, skierowanej do różnych grup odbiorców.
Zespół WXCA: Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska , Anna Majewska-Karolak, Andrzej Bulanda, Zuzanna Rosińska, Michał Sokołowski, Małgorzata Bonowicz, Julia Shvets, Agnieszka Roś, Jerzy Marasek, Jan Binzer
Konsultacje architektury krajobrazu: Alicja Bieske-Matejak
Wizualizacje zewnętrza: DotDesign Studio
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.