Komunikaty PR

Najdziwniejsze tradycje na świecie związane ze… sprzątaniem

2022-05-05  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Wiosenne porządki już za nami. Jednak nie w każdym regionie sprzątanie to tylko metodyczne czynności prowadzące do pozbycia się kurzu czy umycia okien. Są narody, które w ten właśnie sposób witają swój Nowy Rok, rozpoczynają wiosnę, a nawet życzą nowożeńcom pomyślności. Oto pięć najciekawszych zwyczajów z całego świata związanych ze sprzątaniem.

Czystość to jedna z nadrzędnych wartości w domach Polaków. Badania pokazują, że porządek ceni sobie aż 96% z nas, a na sprzątanie poświęcamy średnio prawie 4 godziny w tygodniu1. O ile jednak w Polsce chodzi głównie o efekt – czyste „cztery kąty” – to w wielu innych kulturach na świecie sprzątanie potrafi przybierać znacznie poważniejszy, rytualny wymiar.

Związane z domowymi porządkami tradycje nierzadko odwołują się do głębokiego, psychicznego oczyszczenia, a wiele z nich ma niemal mistyczny lub otwarcie religijny charakter. Praktykowane są szczególnie wiosną – w okresie, kiedy przyroda budzi się do życia, a wiele azjatyckich narodów świętuje swój Nowy Rok. Nietypowe zwyczaje związane ze sprzątaniem znajdziemy jednak nie tylko na tym kontynencie, ale również w wielu różnych zakątkach globu – w tym tuż za miedzą, a nawet w niektórych częściach Polski.

Chiński Nowy Rok: wymiatanie złych duchów

Aby bez obciążeń wkroczyć w kolejny rok i rozpocząć go z czystą kartą, wskazane jest pozbycie się wszystkich długów oraz… wysprzątanie domu na błysk. Zwykle uczestniczy w tym cała rodzina. Poza zwykłym wprowadzeniem porządku w miejscu zamieszkania, tradycja ta ma również wymiar duchowo-symboliczny: pozwala na pozbycie się złych duchów, które zagnieździły się w różnych zakamarkach mieszkania. Dopiero po zakończeniu sprzątania i zrobieniu zakupów, nad drzwiami zawiesić można noworoczne, tradycyjne obrazki, zwane nianhua, i rozpocząć świętowanie.

Polewanie w Songkran 

Również w Tajlandii święto Nowego Roku obchodzone jest w kwietniu. Dwudniowa celebracja nosi nazwę Songkran. Tajowie przygotowują się do tego okresu, czyszcząc podobizny Buddy w okolicznych świątyniach i swoich domach. W czasie parad noworocznych, rytualnym ablucjom z wody i pachnących olejków poddawane są także posągi. Spływające z nich krople zbierane są później w celu dokonywania błogosławieństw wodą, a cała tradycja symbolizuje oczyszczenie i ma przynosić pomyślność. Nowoczesna wersja takiej ceremonii – czyli polewanie świętującego tłumu np. z węża strażackiego – stała się już atrakcją popularną także wśród turystów.

Palenie Chamecu w tradycji żydowskiej

Pesach, czyli wspomnienie wyzwolenia z niewoli egipskiej, jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu żydowskim. Na pamiątkę pospiesznej ucieczki z Egiptu, kiedy pozostawiano w domach niewyrośnięte ciasto i mąkę, pobożni Żydzi pozbywają się z domów chamecu („zakwasu”): wszelkich pozostałości ziaren żyta, pszenicy, orkiszu, owsa i jęczmienia. Posiadanie chamecu jest zakazane, więc konieczne jest dokładne oczyszczenie z niego wszystkich pomieszczeń, poczynając od kuchni i jadalni. Poszukiwania związane z tym gruntownym sprzątaniem mogą... trwać całe tygodnie, a znalezione zboża i produkty zbożowe są palone lub sprzedawane osobom spoza żydowskiego kręgu społecznego.

Rytuał Khaneh-Tekani przed świętem Nowruz

Święto Nowruz wywodzi się z tradycji perskiej i związane jest z zoroastryzmem. Obchodzone jest w basenie Morza Czarnego, szczególnie w Iranie oraz Azerbejdżanie i przypada na pierwszy dzień wiosny. To także początek Nowego Roku, do którego trzeba należycie się przygotować. W każdym tradycyjnym domu praktykowany jest zwyczaj „Khaneh Tekani” czyli inaczej „trzęsienie domu”. Zakłada on „wywrócenie do góry nogami” domostwa, co związane jest m.in. z czyszczeniem dywanów, reperowaniem mebli, myciem okien czy polerowaniem sztućców. Khaneh Tekani to rytualne pozbycie się duchów przeszłości i nieszczęścia z gospodarstwa domowego, które ma zarazem bardzo praktyczny wymiar: pozwala świętować Nowy Rok w idealnie czystym domu.

Polterabend, czyli weselne tłuczenie porcelany 

Cieplejsze miesiące i nadchodząca wiosna zwiastują także nadejście sezonu ślubnego. W Niemczech z zawarciem związku małżeńskiego wiąże się tradycja tłuczenia porcelanowych naczyń przez zebranych gości. Ma to przynieść nowożeńcom szczęście i pomyślność, a odbywa się w noc poprzedzającą ślub. Punktem kulminacyjnym wieczoru jest wielkie sprzątanie porcelany przez państwa młodych. Dziś poza tradycyjną zmiotką i szufelką używa się do tego także bardziej nietypowych narzędzi, np. łopaty do śniegu. Co ciekawe, zwyczaj ten praktykowany jest również w Polsce – głównie na Pomorzu (rejon Kociewia i Kaszub) oraz na Śląsku.

A może święto ZAMIAST sprzątania?

Choć „rytualne oczyszczenie” brzmi dużo ciekawiej niż banalne, wiosenne porządki, to, powiedzmy sobie szczerze: czynności związane ze sprzątaniem zawsze są żmudne i pracochłonne. A ponieważ w naszej kulturze z reguły nie chodzi o rytuał, a po prostu o czyste mieszkanie, to może lepiej tej pracy… uniknąć?

Każdy mieszkaniec miast takich jak: Warszawa, Poznań, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Wrocław czy Kraków może zrobić sobie święto i kilkoma kliknięciami w Internecie lub aplikacji zamówić usługi sprzątające od ekspertów czystości, szwajcarskiej firmy Batmaid. Online wybieramy m.in. zakres i termin usługi, rezerwujemy i opłacamy. A w trakcie sprzątania nie musimy nawet być w mieszkaniu – równie dobrze możemy wyjechać na weekend i wrócić do czystego, przyjemnie pachnącego domu. To gwarantowane, bo fachowcy z Batmaid są w tym profesjonalistami. Oni sprzątają nie tylko od święta.

Jeśli zatem przed Tobą dylemat: wiosenne porządki czy świętowanie, nie musisz już wybierać – zarezerwuj sprzątanie i wyjedź, dokąd chcesz bez myślenia o miotłach czy szufelkach. Choćby do Tajlandii na Songkran.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie
Dom Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
2024-12-24 | 00:21

Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?

Czy łazienka może być modna i ponadczasowa jednocześnie? Kluczem do takiego efektu jest odpowiednia paleta barw, która łączy w sobie harmonię, elegancję i przytulność - element

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.

Bankowość

Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych

W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.