Natura w sercu Koloru Roku 2023
Cudowny Beż – odcień inspirowany ciepłymi tonami przyrody – to Kolor Roku 2023 AkzoNobel. Jego radosny blask łączy nas z naturą, wnosząc do wnętrz energię i optymizm.
Szeroko zakrojone badania przeprowadzone przez zespół ekspertów ds. kolorów farb i powłok AkzoNobel oraz międzynarodowych specjalistów ds. wzornictwa wykazały, że w centrum bieżących globalnych trendów społecznych, wzorniczych i konsumenckich znajduje się natura Ludzie szukają wsparcia, połączenia, inspiracji i równowagi we współczesnym świecie. W tym celu sięgają do cudów świata przyrody.
– Cudowny Beż przemawia do nas w języku, który instynktownie rozumiemy – mówi Heleen van Gent, Dyrektor Kreatywna w Global Aesthetic Center AkzoNobel. – Przyroda jest tym, co nas inspiruje i sprawia, że czujemy się lepiej w naszym życiu i w naszych domach. Dlatego po raz pierwszy od 20 lat cała nasza paleta kolorystyczna inspirowana jest rytmami natury.
Wokół Cudownego Beżu, wybranego na Koloru Roku 2023, zaprojektowane zostały cztery specjalne palety ColourFutures, które ułatwią nam samodzielne łączenie barw we wnętrzach. Dzięki temu nasze domy czy mieszkania zyskają wyjątkowy i spersonalizowany charakter, a jednocześnie ponadczasowy oraz modny wygląd.
Kolory Natchnienia inspirowane są ogrodami i lasami pełnymi roślin. Zielenie, brązy i delikatne fiolety sprawiają, że czujemy się spokojni i podniesieni na duchu. Tworzą wnętrza ciepłe i świeże. Idealnie łączą się przy tym z naturalnymi dodatkami i domowymi roślinami.
Kolory Energii to zaczerpnięte z kwiecistych łąk harmonijne, ale jednocześnie energetyzujące kolory. Dzięki temu świetnie wyglądają zarówno samodzielnie, jak i w zestawieniach z innymi odcieniami z palety. Radosne odcienie różu i ochry w połączeniu z Cudownym Beżem budują ciepłą, gościnną i pełną witalności przestrzeń.
Kolory Naturalne odzwierciedlają różnorodność plonów i naturalnych zasobów. Odcienie słomy, grzybów, ochry i drewna to wizualne bogactwo natury, które jednocześnie nie jest przytłaczające. Ocieplają przestrzeń i pięknie współgrają z naturalnym światłem.
Kolory Rytmu przywodzą natomiast na myśl wybrzeże. Odcienie muszelek, morza i piasku nadają wnętrzom świeży i ponadczasowy wygląd, wnosząc do nich równowagę i atmosferę spokoju. Różnorodność odcieni, od ciepłych neutralnych, po głębokie morskie barwy sprawia, że kolory te tworzą udane, oryginalne połączenia.
Nadchodzący rok to szczególnie ważny czas dla Global Aesthetic Center AkzoNobel. Centrum świętuje bowiem 20-lecie wybierania Koloru Roku wraz z towarzyszącymi mu paletami, które ułatwiają konsumentom oraz klientom biznesowym na całym świecie podążanie za aktualnymi trendami. W 2023 r. Global Aesthetic Center będzie obchodziło też inny okrągły jubileusz – 30-lecie projektowania kolorów i wyznaczania kierunku artystycznego całej firmy.
Więcej informacji na temat Koloru Roku 2023 można uzyskać na stronie dulux.pl oraz śledząc #CF23 w mediach społecznościowych.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Czym stresują się Polacy? Finanse i obowiązki domowe w czołówce. Wyniki badań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Moda
Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.
Infrastruktura
Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.